recenze
Plants vs. Zombies: Garden Warfare

Plants vs. Zombies: Garden Warfare - recenze
Plants vs. Zombies: Garden Warfare - recenze
19:12, 08.04.2014

Jedna ze sérií, která dost možná a dost dlouho unikala vaší pozornosti, je produkována – věřte tomu nebo ne – molochem ze stáje EA. Byť vývojáři často nemají rádi, když jim do tvorby „kecá“ producent, ne vždy to musí nutně znamenat, že tím pohřbí zásadní myšlenku hry. Mnohdy jí totiž účinně obohatí. PopCap Games se opět objevují na scéně a přináší s sebou akční multiplayerovku s přídomkem „zahradní bojiště“, což samo o sobě znamená, že nás čeká buď vkusná parodie, nebo nezáživná hra plná nevyužitého potenciálu.

Ještě než se na dílo vrhneme, bylo by fajn trochu si zrekapitulovat zásadní okamžiky, které série od svého vzniku v roce 2009 zažila. Z jednoznačné tower defense hry se až teď stává dobrodružná online hra, za čímž můžeme či nemusíme tušit rukopis EA, která zavelela jasně: přiblížit se mainstreamovému hráči a ještě víc mu zamotat hlavu při výběru her, který je už teď opravdu nepřeberný. Jedná se o třetí díl do série. Okud tedy nepočítáme jednu androidovou/iOS odbočku s podtitulem It!s About Time, která vyšla celosvětově teprve před pár dny.

Svojí pestrostí a jasnou arkádovostí připomíná dnes velice oblíbené free-to-play od Valve Team Fortress 2.

Nikdy nešlo o sérii, z níž by recenzenti nadšením sprejovali své verdikty na zdi , daleko víc se jedná o oddychovou záležitost bez výrazného cíle ohrozit dnešní vůdce žebříčků prodejnosti. Nehledejte ve hře žádný spletitý příběh; hledali byste marně. Nové Garden Warfare se totiž soustředí čistě na onlajnový zážitek. Svojí pestrostí a jasnou arkádovostí připomíná dnes velice oblíbené free-to-play od Valve Team Fortress 2. Za dílo od PopCap Games ale budete muset chtě nechtě platit. Ovšem dobrou zprávou budiž fakt, že suma to rozhodně plná, hra prostě je levnější než ostatní a to jí připočtěme k plusovým bodům.

Klik pro zvětšení (Plants vs. Zombies: Garden Warfare - recenze)

Zároveň tím ale – to je stinná stránka vstřícné cenové politiky – odhaluje předem, že od ní nemáme čekat tolik, aby si za to byla schopna žádat plný peníz. A opravdu, stěžejní jsou pro hru tři hlavní multiplayerové módy. Trochu však i velice nepatrná příběhová linie. Ta jen uvádí to, co by si hráč asi snadno domyslel a trochu si vypůjčuje pointu z Příběhu hraček: co se asi děje s vašimi kytičkami, když jsou lidé pryč. Ne že by si přece v klidu kvetli! Místo nich svádí tuhé bitvy se zombíky, kteří jsou snad jen v rámci série Plants vs. Zombies „býložravci“. Proti nim stojí parta rostlinek s výrazně rozdílnými charaktery – Masožravka, Kaktus, Hrášek a Slunečnice.

Asi nejméně originálním ze všech módů je Team Vanquish, tedy klasický týmový deathmatch. Na serveru se sejde až dvanáctka hráčů a ti se prostě snaží vykosit. Tady prostě není co řešit, bojujte všemi zbraněmi, co máte a snažte se nahnat co nejlepší skóre. Hra má spád, multiplayer to není špatný, design map rozhodně není nijak chaotický a když se sejde dobrá parta, tak si zahrajete na úrovni dnešních multiplayerových velikánů.

Klik pro zvětšení (Plants vs. Zombies: Garden Warfare - recenze)

Důležité bude pořádně spolupracovat.

Dál můžete vyzkoušet koopoerativní multiplayer. Čtveřice hráčů vyrazí do boje proti vlnám zombie a musí se ubránit. Vln je celkem deset a postupně nabírají čím dál větší obrátky. Dvakrát se na vás potom ještě přiřítí jakýsi hlavní boss a připomene vám, že jen bezhlavé střílení se rozhodně nevyplácí. Důležité proto bude pořádně spolupracovat a opět – jako u každé onlinovky – záleží převelice, zda se vám sejde tým plný rozzuřených rostlinek nebo individualistů, kteří slovo jako spolupráce úplně vyřadili ze slovníku.

Asi nejzajímavější a vůbec nejpovedenější je pak zábava nabízená v módu Gardens & Graveyards. Tady na vás totiž v roli rostlinek a zombie čekají různé úkoly. Rozhodnete-li se hrát za nemrtvé, potom je váš úkol zabrat kontrolní body, které se kytičky naopak snaží uhájit. Plně tu využijete svých charakterových schopností, jelikož každá z hlavních rostlin disponuje trochu jinou. Slunečnice má jiné speciální útoky než těžkotonážní kaktus a podobně. Zombie mají zase tu výhodu, že se hráč poté, co ho některá kytička sestřelí, může okamžitě převtělit do jiného nemrtvého, jehož do té doby ovládalo CPU. Čím víc se blíží finále, tím hektičtější pak samotný boj je. Tady se vyřádíte i tehdy, když váš tým zrovna nepobral mnoho rozumu.

Klik pro zvětšení (Plants vs. Zombies: Garden Warfare - recenze)

Ve hře pak funguje i vcelku obstojný RGP systém, ovšem rádi bychom ho viděli trochu víc propracovanější. Graficky se hra snaží prezentovat jako roztomilá, dětská hříčka, pravda ovšem ukazuje něco jiného. Byť se jedná o jasně arkádový titul, pro děti rozhodně určen není. Dospělí by si však z jeho infantilnosti mohli zoufat a přejít na daleko „vyspělejší“ Team Fortress 2, které je ke všemu zdarma a s plnou podporou Steamu. V tomhle Plants vs. Zombies jasně ztrácí a bude velice těžké pro titul, který víceméně ničím nevyčnívá, prosadit se ve tvrdé konkurenci. My mu však věříme. Je to sympatické, je to za milou cenu a vydrží na dlouhé hodiny.

Recenzovaná verze: Xbox 360
DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Obroda série se sice povedla, ovšem originální tower defense série se proměnila sice v milou, zato ničím překvapivou hru, která bude muset setsakramentsky máknout (třeba formou DLC).

CGwillWin