komentář
3 kroky, kterými by Ubisoft mohl spravit svoji reputaci

3 kroky, kterými by Ubisoft mohl spravit svoji reputaci
3 kroky, kterými by Ubisoft mohl spravit svoji reputaci
15:00, 03.01.2015

Je tak nějak všeobecně známo, že rok 2014 si Ubisoft za rámeček asi nedá, a pokud jo, tak to bude pro spoustu lidí zcela nepochopitelné. Ptáte se proč? Ubisoft minulý rok pokazil, co mohl. Tam bylo tolik očekávání, které kdyby vyšly tak, jak měly vyjít, Ubisoft by zajisté dostal ocenění „Herní společnost roku 2014“, a ne „Nové Electronic Arts“, jak jej jeden velký americký server označil.

Myslím, že mám právo mluvit za celou naši redakci – nás Ubisoft tento rok velice zklamal. Však jsme se celkem shodli v našem tématickém článku na konci minulého roku. Ubisoft jsme v kolomce „Fail roku“ skloňovali snad ve všech pádech jazyka českého, slovenského a snad i ruského. A to rozhodně není dobré.

Je jasné, že rok 2015 bude pro Ubisoft celkem důležitý. Ne celkem, velice je to správné slovo. Pokud si tento rok nespraví reputaci, už se nálepky „EA druhé generace“ jen tak nezbaví. Navíc, máme ponětí, že EA se pomalu začíná zlepšovat. Přeci jen, v roce 2014 několikrát rozdávalo velké hry zadarmo, a to se u společnosti „We know what you want, but who cares? We want your money!“ jen tak nevidí. Každopádně nechceme nic zakřiknout, nicméně to bylo od EA více než přívětivé gesto pro hráče.

Dostáváme se k tomu, co je napsáno v nadpisu, a to jsou 3 kroky, který by měl tento rok Ubisoft udělat, aby se z průserů z minulého roku nějak vyhrabal. Protože černý kůň pro rok 2014, Watch_Dogs, by se dal označit dobrým slangovým označením „Wat?“ a pro Ubisoft, jakožto francouzské studio, asi nejdůležitější titul v historii, Assassin’s Creed: Unity, dopadl… no, však vy víte jak.
1. Všeho s mírou

Ono je pochopitelné, že by většina studií chtělo vytvářet peckové hry a vydávat jich ročně minimálně 7, jenže pokud nebudete mít pobočku v každé zemi světa a každá pobočka nebude mít 4 podpobočky, asi to neutáhnete z hlediska organizace. Všechno se na vás poté sesype jako pyramida z karet, přijde jedna kritika, naštvaní fanouškové, druhá kritika, nestíhání dodělání hry k jejímu datu vydání,…

Pánové z Ubisoftu, přestaňte vydávat tolik her. Vydejte jednu dvě s tím, že vše máte plně pod kontrolou, a že bude spousta lidí spokojených a nebudou si z vás utahovat. Dejte svým studiím oddych.

Klik pro zvětšení (3 kroky, kterými by Ubisoft mohl spravit svoji reputaci)

2. Všechno má svůj čas

Tímto myslím hlavně oznamování her. Jako jo, to, že nám se Watch_Dogs oznámí na E3 2012, a poté, když se hra nestíhá dodělat do slíbeného data, se vývojáři dostanou akorát tak pod tlak společnosti, která tu hru chce co nejdřív, jelikož trailery Ubisoft umí dělat fakt dobře. Protahované vývoje začínají být postupem času pod šíleným dohledem, jelikož třetí čtvrté páté odložení hry je opravdu špatné.

Nebylo by lepší oznámit hru třeba půl roku před vydáním, kdy už by mohla mít status Gold (=hotovo), a ve zbývajícím půlroce vydat akorát pár novinek, dvě videa, a mezitím akorát opravovat bugy, čímž se odstraní směšné patche o velikosti 1GB v den vydání hry, a následující měsíc po vydání ještě doopravování všech glitchů a vydávání fixů taky opadne. Nebyl by to skvělý pocit? Vydat plně funkční hru?

Co se tak dostalo na povrch poté, co se na herní pulty dostal Watch_Dogs, bylo hlavně to, že vývojáři nechtěli hru představovat již v roce 2012. Nebyli na to údajně připravení. Avšak tlak z vyšších míst, konkrétně bylo zmíněno jméno Yves Guillemot, byl převahující. „[Yves Guillemot] tehdy řekl, že je skvělý čas na to hru oznámit. Nic jsme s tím nemohli dělat,“ prozradil tehdy jeden z vývojářů.

Již teď panují jisté obavy ohledně dalšího velkého titulu, na kterém by se mohlo vylámat pár zubů. Není řeč o ničem jiném, než je MMORPG The Division. Odklady kvůli problému s vývojem hry jako takové, nepotvrzené zprávy, že proběhne nebo již proběhl downgrade. Nechceme titul očerňovat, stále doufáme, že to bude skvělá hra, ale… Neoznamujte hry na 4 roky dopředu.

Klik pro zvětšení (3 kroky, kterými by Ubisoft mohl spravit svoji reputaci)

3. Funkčnost v den vydání

Co k tomu dodat? „Day 1 patch“, patch číslo 4, bug-fix,… Málokdo to vidí rád. Neměla by být hra, za kterou jsme utratili například 12 stovek, funkční už v den, kdy jsme si ji zakoupili? Proč máme platit za něco, co nefunguje? Hlavně, že je v den oznámení zároveň oznámena šestice DLC balíčků za $20 řekněme. Takhle by to nemělo fungovat. Nemyslíte? Prostě to musí fungovat hned!

Klik pro zvětšení (3 kroky, kterými by Ubisoft mohl spravit svoji reputaci)


CGwillWin