recenze
Assassin's Creed: Chronicles China

Assassin's Creed: Chronicles China - recenze
Assassin's Creed: Chronicles China - recenze
10:31, 05.05.2015

Už se stalo tradicí, že nás Ubisoft zásobuje každý rok novým dílem ze série Assassin’s Creed. V loňském roce jsme navštívili Paříž během Velké francouzské revoluce, a letos nás vývojáři zavedou do Londýna během Viktoriánské doby. Upřímně řečeno, doufám, že se nebude opakovat loňský rok, a vše se povede tak, jak má, bez zbytečných oprav a následných kompenzací, atd. Ale to je jiný příběh, o kterém vás nepochybně budeme informovat.

Universum vítá nové přírůstky

Krom těch velkých AAA asasínů tu a tam vychází menší hry z tohoto univerza. Vyšla celá řada podtitulů jako např. Liberation, Utopia, Pirates, Recollection a mnoho dalších. A během loňského roku bylo oznámeno Assassin’s Creed: Chronicles, které nevytváří přímo Ubisoft, ale tým Cinemax Studios. Chronicles je třídílná série, jež nás postupně zavede do tří různých lokací: Číny, Indie a Ruska.

Všechny díly budou mít společné to, že se bude jednat o 2,5D plošinovku skoro jak ze staré školy. Majitelé seasson passu z Assassin’s Creed: Unity si mohou hned první díl série stáhnout zdarma, takže mohou vyzkoušet, zda se v budoucnu vrhnou do dalších dílů této trilogie.

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

Ještě než se pustíme do posouzení, jak se povedlo čínské dobrodružství, zmíním můj osobní povzdech, resp. tužbu. Doufám totiž, že volba tak ambiciózně vyhlížejících lokací jako jsou Čína, Indie a Rusko nebude znamenat, že jsou tyto lokace automaticky škrtnuty pro tvorbu velkých herních bratříčků. Opravdu bych si v každé z těchto lokací (a ještě raději v Japonsku, které snad bude podle spekulací na řadě příští rok) hrozně rád zahrál toho pravého Assassin’s Creeda. Obávám se ale, že má přání nebudou vyslyšena.

Odkaz školy Ezia Auditoreho

Tak a pojďme na to! Čína - země bohatá na historické události s nesmírně rozmanitou architekturou a pro Evropany tak vzdálenou kulturní tradicí, nás přivádí do prvního dílu trojdílné série Chronicles.

V 16. století v Číně vládne pevnou rukou dynastie Ming a my se seznamujeme s naší hrdinkou Shao Jun. Jde o bývalou konkubínu, která se za pomoci našeho známého Ezia Auditoreho vypracovala na elitní asasínku bratrstva. Díky krátkým flashbackům ve hře se můžeme sami účastnit jejího postupného výcviku, během něhož se z nevinné konkubíny stává „tichý stroj na zabíjení“.

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

Hlavní protagonistka není úplně neznámou osobou v univerzu Assassins Creed, můžeme ji znát z krátkého animovaného filmu s podtitulem „Embers“. Tím nám autoři dávají jasný vzkaz: vše, co je natočeno nebo napsáno, může být v budoucnu využito pro účely dalších herních zážitků, což je určitě příjemný fakt, protože svět Assassins Creed je v dnešní době již neskutečně rozsáhlý, a tím pádem je opravdu z čeho čerpat.

Jediným cílem, kvůli jehož splnění se na spletitou cestu vydala Shao Jun, je obnovení bratrstva asasínů v Číně. Bratrstvo bylo rozprášeno temnými templáři. No a to je vše. Nerad bych něco prozrazoval, ale ono není opravdu ani co. Příběh je jako rovná silnice, kde vás nic neosloví. Může nastat nějaký ten zvrat, ale vy jej z kontextu očekáváte již několik minut dopředu, takže jste na případnou „zatáčku“ dostatečně připraveni a nemůže vás překvapit.

Příběh je pro mne opravdu velkým zklamáním, bezesporu patří ke slabším stránkám celé hry. Je to opravdu škoda, protože hrdinka Shao Jun působí velmi charismaticky a zasazení do Číny má ambice na to vytvořit mnohem propracovanější příběh. Jediným rozptýlením při procházení jednotlivými úrovněmi hry je plnění vedlejších úkolů, kde se snažíte např. osvobozovat své kamarádky konkubíny, sbírat části spisů atd.

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

Pohlednice z východu

O co nás příběh ochuzuje, to nám hra vynahrazuje grafickým zobrazením, jež je poháněno pomocí Unreal Engine 3. Jednotlivé úrovně hry jsou opravdu moc hezky vykresleny a každý snímek může působit jako z nějakého průvodce Čínou. Pochopitelně realismus zde není na místě - jde o překrásnou východní stylizaci, která ovšem nemusí sednout každému. Ze začátku se ocitnete v ponurých kobkách, ale jakmile se z nich dostanete, svět východu vám má opravdu co nabídnout - včetně známých turistických míst jako je Ztracené město nebo Velká čínská zeď.

Příjemným zjištěním bylo, že se jednotlivé úrovně pěkně větví - jak vertikálně tak horizontálně. Můžete se vracet zpět, k vedlejším úkolům, nacházet zkratky, prozkoumávat zákoutí atd. Nebo můžete pochopitelně razit cestu přímo vpřed, což má ovšem za následek, že nezískáte žádné bonusové body, za které si po každé dokončené úrovni může Shao Jun zakoupit lepší schopnosti, více životů, silnější údery, nová komba atd.

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

Shao Jun na to musí jít tiše..

Pokud jste z klasického Assassin’s Creed zvyklí vrhnout se do souboje s mečem v ruce a postupně si prosekat cestu davem nepřátel, zde na to zapomeňte! Shao Jun totiž nevydrží víc než dva zásahy protivníka a blokovat zásahy protivníků je bohužel vzhledem k ovládání téměř nemožné. Navíc jsou někteří nepřátelé snad imunní vůči jakýmkoli zásahům.

A právě proto se z této hry stala spíše stealth akce, kde se postupně plížíte a obcházíte jednotlivé nepřátele, nebo je potichu zapíchnete a odnesete do křoví, aby jejich kolega nevyvolal alarm. Hrdinka má k dispozici krom „nefunkčního“ meče i několik dalších nástrojů pro vypořádání se s nepřáteli. Jsou jimi například vrhací dýky, které jsou pro použití trochu lepší než meč.

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

K upoutání pozornosti nepřátel máte kromě klasického zapískání (kde volíte i intenzitu zapískání) i petardy. Sice je to fajn, ale ve výsledku to stejně funguje tak, že se schováte, písknete, přijde jeden nepřítel, zapíchnete jej, tělo schováte, zapískáte znova, přijde druhý atd. A takto se zkrátka dokážete prokousat celou hrou, což je škoda, protože vražedných nástrojů je sice dost, ale jejich použití už trochu pokulhává. Samostatnou kapitolou jsou určitě nepřátelé, které bych označil za ne zrovna inteligentní. Chodí si po svém naskriptovaném písečku, dál ani krok, tedy pokud něco nezjistí.

Nad Čínou zapadá slunce, v Indii vychází

Čínské dobrodružství je možné dohrát přibližně za necelých 6 hodin, což je vzhledem k ceně přijatelné, ale způsob provedení není až tak úplně parádní, protože se po chvíli stane stealth rutinou, na kterou se však bezesporu hezky kouká. Příjemnou informací je fakt, že hra je plně lokalizována do češtiny.

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

Jak jsem již zmiňoval, Čínou to všechno teprve začíná. Proto věřme, že Indické dobrodružství se vyvaruje některých chyb, a můžeme se těšit na mnohem propracovanější titul – hlavně, co se týče soubojového systému a košatějšího příběhu.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Playman

Klik pro zvětšení (Assassin's Creed: Chronicles China - recenze)

Recenzovaná verze: PS4
DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Hezká 2,5D plošinovka s mizerným soubojovým systémem a přímočarým příběhem. Ale jako stealth akce povedená.

CGwillWin