Už je to téměř třicet let, co jste si mohli na automatech zahrát nesmírně úspěšnou hru Gauntlet. Její obliba byla tak velká především kvůli návykové hratelnosti a na tehdejší dobu geniálnímu nápadu. A jak tomu bývá, pokud se něco povede, postupně se titul remastruje na novější verze, někdy úspěšně, a inu někdy neúspěšně. Ideálním příkladem neúspěšných portů na všechny možné periferie tehdejší doby je právě tato hra. Dočkala se opravdu řady pokusů o předělání, ale nikdy to nedopadlo dobře. A tak, když loni Warrner Bros. oznámili další remake tohoto titulu, říkal jsem si: „ach jo, to bude zas něco...“ Ale on to zas takový průšvih nebyl, takže si majitelé počítačů mohli zahrát relativně dobrou hru, které ovšem k dokonalosti chyběla spousta věcí. A právě o tyto drobnosti má být doplněna současná verze hry pro PlayStation 4 s podtitulem Gauntlet: Slayer Edition.
Vývoje se ujalo švédské studio Arrowhead Game Studios, které stojí za několika úspěšnými hrami z posledních let - ať už mluvíme o Magicka nebo jejich posledním počinu z letošního jara Helldivers. Vývojáři nic nového nevymýšleli a Gauntlet, ostatně jako ostatní hry, prezentují top-down zobrazením. Pokud jste doposud o Gauntletu nikdy neslyšeli, tak jen pro doplnění, jedná se o Hack and Slash akční hru nabízející kooperaci. Slangově by se tato hra možná dala označit i jako „diablovka“. Takže pokud patříte k fanouškům tohoto žánru, pořádně zbystřete a pojďme se podívat, jak se Gauntlet: Slayer Edition hraje.
Tvůrci přistupovali k vývoji hry s tím, že chtějí být víceméně věrní originálu bezmála třicet let staré automatovky. K tomu přispívají vlastní intencí a dodávají hře vlastní prvky, které vyžaduje současná generace hráčů. A díky tomuto mixu je něco dokonalé a občas něco pokulhává, jako třeba příběh, který je takový nemastný neslaný. Rozhodně to není jeden z těch příběhů, kvůli kterému byste hráli hru - abyste se dozvěděli, co se stane, když uděláte toto nebo když se vám povede dokončit tuto úroveň.
Každopádně: vy jako dobrodruh se vydáte zachránit čaroděje Moraka, který vyčaruje Gauntlet (lze jej považovat za nějaký interdimenziální rozbočovač, který spojuje říše v prostoru a čase) skrývající řadu pokladů ale i hordy nepřátel a všemožných stvoření, kteří vám mají znepříjemnit průchod dungeony. Onen čaroděj je uvězněn a vaším cílem je osvobodit jej za pomocí všemocného meče Tyrfingu, který pochopitelně musíte nejprve najít.
Můžete si vybrat, s jakým hrdinou toto dobrodružství budete chtít zažít. Na výběr máte hned ze čtyř kandidátů, kteří mají své speciální schopnosti a unikátní dovednosti. Prvním je Warrior se svojí sekerou, kterou dokáže rozsekat nejednoho nepřítele. Dalším kandidátem je Elf s lukem hodícím se spíše k boji na dálku. Třetí je Wizzard, který dokáže vše rozmetat svými kouzly. A posledním do party je Valkyra se svým kopím a štítem. Za cca 150 Kč si můžete dokoupit DLC zpřístupňující pátou postavu - Nekromanta.
K výběru postav mám hned dvě poznámky. Tou první je fakt, že dobrodružství nemusíte prožívat sami, ale můžete si to zahrát až ve čtyřech lidech v pohodlí obýváku nebo kdekoliv máte umístěný displej. A řeknu vám, taková hra se třemi kamarády je fakt parádní záležitost. Druhou poznámkou je, že pro každou úroveň si můžete vybrat jakoukoliv z postav, protože ve hře neexistuje žádný levelovací systém. Ani zde nenaleznete žádné RPG prvky s přidělováním bodů k jednotlivým dovednostem. Tzn., že můžete celé dobrodružství projít s Warriorem a na poslední úroveň si klidně vzít Elfa.
Určité zvýhodnění si můžete pořídit za goldy - což je herní měna, kterou naleznete na každém kroku, nebo jí můžete získat za speciální bonusy. Za vámi nastřádané goldíky si můžete pro vaše hrdiny pořídit různé druhy vybavení nebo relikvií, které lze i vylepšovat – pochopitelně opět za goldy. Nabídka předmětů ke koupi není nikterak velká, je výrazně omezená na potřeby této hry.
Samotná kampaň je rozdělena do tří částí – krypty, jeskyně a hořícího chrámu. Některé úrovně jsou nepovinné, ale určitě se vyplatí je nepřeskakovat, protože odměna v podobě goldů se rozhodně hodí. Ohledně návrhů jednotlivých úrovní musím však Arrowhead nesmírně pochválit, protože odvedli dokonalou práci. Stejně jako v Diablu i zde jsou úrovně náhodně generovány, takže pokud procházíte poněkolikáté, je úroveň vždy jinak navržená, což hraje do karet větší znovuhratelnosti. Zas na druhou stranu je pravdou, že úrovně nejsou nikterak dlouhé a i když půjdete v poklidu, dokážete každý level v průměru za deset minut dokončit. Grafické ztvárnění je na úrovni, a ačkoli to není nějaký next-gen - pro účely této hry působí nesmírně autenticky a nemám sebemenší výhrady. Navíc vše běží plynule a bez jakéhokoliv sekání či škubání, které by znepříjemňovalo pohyb v různých soubojích.
Z nepřátel na vás čeká relativně uspokojivý zástup armád - od různých zombíků, pavouků až po čaroděje. To, co se mi však na kampani opravdu moc líbilo, byly boss-fighty. Jejich provedení není jen „tupé“ mlácení do bosse s tím, že jednou musí padnout. Vše je důmyslně vymyšleno a vy musíte přijít na mechanismus, pomocí kterého je možné jednotlivé bosse porazit. Jen trošku zamrzí, že boss-fighty na vás ve hře čekají jen tři.
Obtížnosti máte sice na výběr jen tři, ale ať zvolíte kteroukoliv, počítejte s tím, že budete hodně umírat, protože náročnost hry je věrná originálu a mnohdy se zapotíte. S tím souvisí vaše zdraví, které se samo nikterak neobnovuje. Můžete si jej doplnit pouze jídlem, které budete v dungeonech nacházet – je ho poskromnu.
O udržení hráčů u samotné hry se krom kampaně starají hned dva herní režimy. Jedním z nich je Endless, kde na vás čeká nekonečný zástup náhodně generovaných úrovní, a druhým je Coloseum, které před hráče staví každodenní výzvy, za které můžete pochopitelně získat goldy nebo různé druhy vybavení, a to se určitě hodí.
Pokud zrovna nemáte kamarády po ruce, můžete si zahrát s náhodnými hráči třeba režim Endless a vyzkoušet si, jaké to je užít si pořádnou kooperaci v Gauntletu. To vše má ovšem jeden háček – musíte mít štěstí a narazit na nějaké hráče, kteří budou zrovna on-line, protože o přetíženost serverů bych se opravdu nebál. Ale pokud to štěstí mít budete, dočkáte se naprosto plynulé kooperace.
Bezmála třicet let stará původní hra byla zábavná a oplývala geniální hratelností, což se konečně povedlo i tomuto remasteru. Jen trochu pokulhává příběh, který je spíše stvořen proto, aby jste věděli, proč se prodíráte tolika dungeony. Časově vás hra za 550Kč zabaví na přibližně sedm hodin, ale tím zábava rozhodně nekončí, protože máte možnost hrát denní výzvy nebo si užít v kooperaci nekonečnou hru. Případně si můžete s kamarády užít „gaučovou akci“ - pěkně vedle sebe u jednoho displeje.
Na dnešní dobu je hra po stránce herních mechanizmů osekaná na úplné minimum. Škoda, že se autoři neodhodlali implementovat do hry nějaké RPG prvky, které by zvýhodňovali postavu, s níž aktivně hrajete, určitě by to zvedlo její hodnotu.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Cenega
Recenzovaná verze: PS4