Naozaj len s obtiažami dokážem uveriť tomu, že nasledujúci predmet našej recenzie pochádza z tak slávneho univerza. Už určite tušíte, že narážam na sériu Resident Evil, ktorá nás na motívy slávnych hororov režiséra menom George A. Romero zabáva už od deväťdesiatych rokov a dodnes sa zubami nechtami držala aspoň priemerných spracovaní, či už sa budeme rozprávať o regulárnych častiach alebo nejakých tých odbočkách. Zvrátenosť zmyslu pre humor v štúdiu Capcom však doznala novej úrovne a aktuálne na trh prichádza rýdzo akčne ladená hra Umbrella Corps aj s multiplayer konceptom. Prečo tá skepsa už v prvých vetách článku? Na to bohužiaľ prídete už o pár riadkov nižšie.
Dva roky po udalostiach, ktoré odzneli v hre Resident Evil 6 a dvanásť rokov po samotnom zániku slávnej organizácie Umbrella, sa celé Raccoon City ocitá v záplave zombie nákazy a práve v tejto scenérii zohráva ústrednú úlohu príležitosť pozabíjať pár živých/mŕtvych v absolútne nelogickom singl režime aký som kedy mal možnosť vidieť. Náplň "kampane" spočíva v behu po sterilnom prostredí v záujme likvidácie čo najväčšieho počtu nepriateľov a zbieraniu vzoriek DNA. Čím viac toho pokosíte, o to viac nudných levelov sa vám odomkne a aby ste náhodou pri hraní tohto modusu nezaspali, tak pre vás koncept vyloví z kapsy nové zbrane a príslušenstvo. Všetko to, čo vaše oči uvidia, pochádza ako inšpirácia z niekoľkých dielov série Resident Evil, avšak samotné prostredia pôsobia umelo a bez akejkoľvek originálnej interakcie, nevraviac o ich slabej technickej stránke. Zombie, od klasických ľudí až po psov, sa vždy obnovujú v trojsekundovom intervale, čo dáva naozaj podivnú atmosféru v niečom takom ako je singl režim. Ako keby do krabice od topánok niekto nasypal hordu pomalých postavičiek a vám prikázal, aby ste ich čo najrýchlejšie zlikvidovali. Vývojári zrejme považovali za vhodné vám ponúknuť aj plnenie stupídnych vedľajších úloh typu: stoj na mieste dvadsať sekúnd. Z tohto som už len s obtiažami lapal po dychu a neveriacky krútil hlavou.
Zabudnite na možnosť trpieť cez singl a skúsme sa teraz trocha oprieť do jediného svetielka nádeje, ktoré ukazuje smer tejto hre. Multiplayer je síce strohý na výber (Capcom ho plánuje rozšíriť, otázka je, koho to ešte bude zaujímať), avšak ponúka celkom originálny koncept 3 vs 3, kde si hráči v malých arénach skúšajú predviesť svoje schopnosti v plazení sa po zemi. Držať špeciálne kufríky alebo vyvraždiť konkurenčnú jednotku, to je zatiaľ to jediné čo online ponúka, ale musím uznať, že pár zábavných momentov sa práve z týchto scenárov pri mojom testovaní zrodilo. Keďže animácie a pohyby postáv v Umbrella Corps bežia na šialených prepočtoch, všetci, čo sa v hre zdržia viac ako pár hodín, objavia veľa trikov ako byť zvýhodnený voči konkurencii. Tak napríklad také plazenie je určite lepšie než behanie. Jednak ste rýchlejší, takmer nepozorovateľný a potom je to oveľa väčšia sranda, keď sa všetci hrajú na slizkých hadov a plížia sa hore dole ako keby boli ťažko zdravotne postihnutí. Tento prvok presne reprezentuje to, prečo je Umbrella Corps tak zbytočnou a nezmyselnou hrou, ktorá aj keby stála 5 EUR, neodporúčal by som vám ju ani náhodou.
Veľa momentov, ktoré vám navodí práve tento projekt nesie značku WTF. Prečo sú vojaci vybavení horolezeckou sekerou? Prečo je ich pohyb ako keby miesto nôh mali kolesá? Prečo sú zbrane tak nevyvážené? Prečo vývoj hry postavili na cudzom Unity engine, miesto toho aby použili vlastný? Prečo sú všetky pozadia ako z handheldu? Celý súbor prečo visí na krku tomuto balastu bez myšlienky a jediný argument prečo som ju nezostrelil čistou nulou je fakt, že malé zrnko potenciálu by sa dalo objaviť v už spomínanom online režime. Uvediem len jeden príklad za všetkých. Práve online obsahuje predmet s názvom Zombie Jammer, ktorý umožňuje hráčom pohybovať sa medzi obyčajnými zombie bez toho, aby na vás dotierali alebo útočili. Tento nápad ako taký musím pochváliť ale škoda, že sa vývojári ani nesnažili ho rozvetviť a pridať napríklad možnosť ovládať celé skupiny chodiacich mŕtvych tak, aby ich bolo možné poslať na súperov v aréne. Všetko ostatné je na plač a nechápem prečo Japonci vôbec nechali priestor na vznik tomuto nezmyslu. Capcom sa dušuje, že čoskoro do hry bude prúdiť nový obsah (zadarmo) v podobe máp, postáv či zbraní. Ale ako som uviedol vyššie v texte, bude toto ešte niekoho zaujímať? Kvality hry sa ani náhodou nezvýšia s pridaním nového obsahu a jedinou nádejou tejto značky by bolo ju dať na trh úplne zadarmo a uviesť ako nepodarený darček pre milovníkov série, ktorá v tomto roku oslavuje okrúhle jubileum 20 rokov. Všetko najlepšie ti želá Umbrella Corps.
Na záver jedna spomienka na začiatky handheldu Nintendo 3DS. V nich Capcom bez hanby uviedol na trh hru Resident Evil: Mercenaries 3D, za ktorú chcel nekresťanské peniaze a práve tá bola defacto založená na identických základoch ako Umbrella Corps. Multiplayerové arény, pár úloh pre jedného a samozrejme v prvom rade pútavá grafika na štýl Resident Evil 5, ktorá mala prezentovať cez výkon novej konzole napríklad slnečnú Afriku plnú zombie nákazy. Paradoxne tento projekt z roku 2011 bol oveľa prepracovanejší a zábavnejší než hra zo súčasnosti na výkonný next-gen či PC. Nejaký čas mi trvalo než som si pri hraní Umbrella Corps spomenul na začiatky 3DS-ka a o to viac na mňa nakoniec doľahla frustrácia z tej latencie vývoja, ktorú Capcom bez sebareflexie praktizuje už roky na jednej zo svojich najslávnejších značiek. Smutné.
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega
Recenzovaná verzia: PS4