Je tomu přibližně měsíc, co se nám dostalo do ruky očekávané rozšíření Army 3 s názvem APEX. Jelikož jsem celkem velký fanda této série, podrobil jsem toto rozšíření zevrubnému testu z pohledu přínosu jak obsahu, tak hratelnosti a následné závislosti na ceně. Jelikož jsem spíše vášnivý konzument obsahu, tak pohled na editor misí vynechám, ostatně provedené změny týkající se editoru byly povětšinou v rámci normálních updatů, pokud si dobře pamatuji. Pohodlně se tedy usaďte, jelikož na následujících řádcích se dozvíte nejen můj pohled na toto relativně velké rozšíření, ale i nějaké ty tipy a triky, jak si hru užít a zbytečně se nenervovat.
Začněme tedy popořadě. Jako první čeho si všimnete po spuštění APEXu, je zcela nová úvodní obrazovka. Menu se z levého dolního rohu přesunulo na horní horizontální lištu, což mě asi třicet vteřin provokovalo, ale následně jsem se celkem rychle adaptoval a musím říct, že se mi zdá i o něco příjemnější než původní UI. Dostalo se nám trochu více nabídek, pro úplné nováčky budou mírně zmatečné do začátku, ale jak říkám, přivyknutí si trvá opravdu krátce.
APEX přináší výraznou změnu ve formě nové, kooperativní kampaně. Ta je tvořena 7 misemi, ve kterých můžou spolu hrát až 4 hráči. To je velice příjemná změna a vyloženě jsem byl za ni rád. Kooperativní kampaň není moc často k vidění na PC titulech, nebo alespoň na těch, co jsem doposud hrál. Nemějte ale obavy o to, že když budete s kumpány, bude to procházka růžovým sadem. Mise podle počtu hráčů úměrně přizpůsobí i obtížnost, takže jak sólo, tak s kumpány se občas trochu zapotíte. Navíc jsou tu implementovány nové možnosti jako revive a respawn. Styl misí se taky změnil, jsou mnohem dynamičtější, úkoly jsou přiřazovány postupně a celkově tak působí věrohodnějším dojmem. No zkráceně řečeno, pocit opravdové mise je zde celkem intenzivní.
Pro mnohé z vás je určitě důležité, jak se chovají vaši nepřátelé, respektive jestli má AI inteligenci houpacího koně, nebo je schopná na vás přiměřeně reagovat. Osobně jsem měl největší strach o to, zda AI bude vidět skrze křoví stromy apod., tudíž vás odstřelí, aniž by vás fyzicky viděla. V tomto ohledu vás APEX potěší. AI je zde přiměřeně obtížná, není ani OP ani tupá. Občas mi přišlo, jako by měla v sobě jakýsi moment překvapení, když se z čista jasna před ní objevíte, ne vždy zareaguje rychlostí Falshe po vypití litru černé kávy, ale prostě moment čumí a teprve poté začne jednat. Není tomu tak vždy, ale občas jsem na to narazil, zvláště pokud nevědí o vaší přítomnosti.
Hlavním tahákem tohoto rozšíření je naprosto nový ostrov Tanoa s rozlohou přibližně 100km2. Jedná se o takový malý tropický ráj, tedy pokud vám kolem hlavy zrovna nesviští kulky a rakety. Tanoa sama o sobě má jeden centrální ostrov a několik menších okolních ostrovů. Přesuny mezi nimi tudíž většinou znamená využití letecké či lodní dopravy. Musím uznat, že ostrov je zpracován velmi pěkně, ba dokonce úchvatně. Největší podíl na tom má asi spousta zeleně, „kozí stezky“, architektura a spousta malých detailů, které oceníte při porovnání s předchozími mapami. Prostě Tanoa je taková živější, ale zároveň i smrtelnější než třeba Altis či Stratis. Je fakt, že množství zeleně vám dává relativní bezpečí před snipery, kteří na předchozích ostrovech hráli do jisté míry hodně velkou roli, na druhou stranu i snipeři mají takto výhodu a to v téměř dokonálé možnosti, jak zůstat nezpozorován.
Celkem obstojného rozšíření se dočkal arsenál, jak co se týče zbraní, které můžete nosit u sebe, tak i různých vozidel, lodí a létajících prostředků. Jednou z pro mě nejlepších změn, bylo přidání klasických zbraní jako AK-74 a její odnože, potažmo i různé verze moderních verzí klasických amerických armádních pušek, zde pojmenovaných SPAR. Celkem se dočkáme 13 nových zbraní, plus starých známých zbraní s novou kamufláží pro tropické účely ostrova. To je tedy celkem solidní množství nových zbraní, ačkoliv jde mnohdy o různé verze jedné řady. Ostatně toto není překvapující. Největší radost ale člověku udělalo přidání RPGčka. Jojo, RPGčko a AK-74, to si pak připadáte jako správný partyzán. Za zbraněmi nezaostává tradičně ostatní výbava. Nové uniformy, batohy, helmy, no vyjmenovat vše, tak bych vás asi unudil. Za zmínku stojí rozhodně uniformy a helmy které maskují vaše tělesné teplo. Pro nepřátele používající termovizi, které mimochodem nejednou způsobilo řadě lidí strašný nervy, tak skončil jednoduchý lov nebohých nic netušících obětí.
Ovladatelné techniky také přibylo hojné množství. Asi největším lákadlem jsou kolmo startující Y-32 Xi'ans a V-44X Blackfish, nebo nový vrtulníkový dron MQ-12 Falcon. Tyto stroje jsou prostě strašný peklo pro lidi na zemi, zvláště pokud nemají po ruce nic, čím by vás mohli ohrozit. Nechci opomenout rozhodně nová vozidla a vodní skútr, ale prostě výše uvedené stroje jsou největší pecka tohoto updatu. Zvláště pokud jste 2-3 v týmu, s Blackfishem si užijete hodně srandy.
Zatím jste slyšeli jen chválu, ale i toto rozšíření má své negativa. Prvním z nich je samotný nový ostrov. Pokud nemáte nadupanou mašinu, počítejte, že vám fps hodně padne oproti předchozím mapám. Arma jako taková je hodně náročná na CPU, tudíž pokud máte nízké fps a dobré chlazení, zvýšit takt je jedna možnost jak zlepšit fps. Celkově doporučuji se podívat na různá videa o tom, jak optimalizovat běh a grafickou stránku Army. Dalším neméně důležitým a stresujícím faktorem pro mě byl nedávný výpadek možnosti hrát kooperativně kampaň. Prostě se nešlo připojit na spoluhráče. Ani jednoho. Jako poslední bych asi uvedl samotnou kampaň. Prostě těch 7 misí, ačkoliv jsou velice dobře vytvořeny, mi osobně přijde relativně málo, ale možná jsem jen nenažraný.
Toto je docela složitá a hodně subjektivní otázka. Každý si musí promyslet, jak často Armu hraje, či ji bude hrát. Pokud je vaše odpověď hraju to alespoň 5 a více hodin v týdnu, APEX pro vás smysl určitě má. Třeba u mě to je tak, že chvílemi hraju Armu každý den 2-3 hodinky, jindy na ni nešáhnu třeba celý týden. Nesmíme totiž zapomenout na to, že Arma je spíše multiplayerová záležitost. Pokud tak nebudete moci používat nový obsah, může to znamenat určitou komplikaci pro celý tým. Cena 29,99€ (přibližně 850,-Kč) na Steamu není málo, ale na druhou stranu přínos obsahu je celkem znát a rozhodně si s ním užijete legraci.
Za poskytnutí hry děkujeme Bohemia Interactive