recenze
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze
07:23, 17.05.2018

Od vypustenia malého dráčika, alias Wrath of the White Witch, teda prvej časti série Ni no Kuni, už ubehlo viac ako šesť rokov, čo je úctyhodná pauza. Z malého draka s logom uznávanej spoločnosti Level-5 sa za ten čas vykľul obrovský netvor bažiaci po vašom voľnom čase, ktorého nedávny veľký návrat sledovali nielen fanúšikovia mŕtveho žánru JRPG, ale aj všetci milovníci komplexnej produkcie spomínanej japonskej tvorivej firmy. Ja sám, ako človek čo vyrástol na koncepte, ktorý táto IP reprezentuje, som nemohol dospať dňa, kedy konečne opäť skúsim vkročiť odhodlanou nohou do alternatívneho sveta rozprávok. Čo nové som zažil na druhej strane našej reality a do akej miery dokázala ostro sledovaná dvojka naplniť očakávania fanúšikov, tak o tom si dnes spoločne hodíme jednu oddychovú debatu.

Ak sa často píše a hovorí, že žánrom tohto razenia už dávno odzvonilo, tak práve Ni no Kuni je jeden z posledných argumentov proti takýmto tvrdeniam.

Klik pro zvětšení (Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze)

Začnem asi najviac pálčivou otázkou pre tých z vás, komu sa prvý diel nestihol dostať nejakým spôsobom do ruky. Pokiaľ ste nehrali jednotku Ni no Kuni, rozhodne nebude nutné si pred kúpou tohto pokračovania dávať dlhé sedenia pri Youtube videách, keďže okrem samotného prostredia sa tu bavíme o úplne inom príbehu, ktorý na prvú časť nijako zásadne nenadväzuje. Čo ale môžeme označiť za spodobnenie s naším reálnym svetom je politika. Tá u nás doma je otravne nudná, avšak tá v podaní takmer jedinej interaktívnej anime (čo do kvality technického spracovania) je námetom hlavnej dejovej linky u Revenant Kingdom. Kráľovstvo Ding Dong Dell bolo totižto násilne obsadené armádou krysieho spoločenstva, ktorej vodca nemá v pláne zľutovanie voči jedinému nástupcovu bývalého kráľa, malému princovi menom Evan, a tu môžeme v zásade všetko podstatné utnúť. Evan sa po boku prezidenta zo skutočného a nášho sveta Rolanda dostane na poslednú chvíľu z dosahu uväznenia, a tak začína jedno obrovské a vskutku netradičné dobrodružstvo.

Hlavná dejová linka je v priemere nastavená na 35 hodín čistého času. Kto by však chcel objaviť všetko, čo táto hra ponúka, môže si nachystať ďalších 50 hodín.

Klik pro zvětšení (Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze)

Znalci tejto značky určite dobre vedia, že pri výrobe jednotky sa Level-5 dostal k spolupráci so slávnym štúdiom Ghibli (autori u nás asi najpopulárnejšej anime vôbec, a to Princeznej Mononoke), ktoré im pomáhalo vytvoriť čo najvierohodnejší dojem, že Ni no Kuni nie je len tak obyčajná hra, ale aj krásna anime rozprávka. Tento cieľ bol v danom prípade dozaista splnený. Ale kto by očakával rovnaký scenár spolupráce aj u dvojky, bude jemne sklamaný. Ghibli už sa na jej produkcii nepodieľalo, čo však na výsledku vyobrazenia samotnej anime scenérie nijako neuberá. Okrem toho je patrné ako sa tvorivý proces okolo tejto hry nechal inšpirovať klasickou tvorbou spomínaného štúdia. Okrem faktu, že hra po grafickej stránke naozaj vyzerá ako anime seriál a film v jednom, sa rovnako aj príbeh nedrží nejakej pevnej cesty a nejde tu tak o prehnané držanie dramatickej oprate. Dej je preto zmesou humoru, jednoduchých zápletiek, ktoré sú však prekladané aj náročnými ba až filozofickými otázkami, aké nútia divákov premýšľať. Vo výsledku je to celé svieže a aj keď veľakrát videné, tak stále prirodzené a zábavné. Palec hore.

Voľba delenia príbehu do kapitol je v tomto prípade správna, keďže hráč má pocit, že niečo s úspechom uzavrel a môže sa tak posunúť ďalej.

Klik pro zvětšení (Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze)

Obsah u druhého Ni no Kuni je tak masívny a plný možností voľby čo robiť, že človek často ostane len stáť a rozmýšľať akou cestou by sa mal vlastne uberať skôr. Môže zato určite aj zmena bojovej mechaniky, ktorá definitívne a naplno prešla do akčného štýlu podobnému sérii Tales of. V zmenšenej alebo zväčšenej verzii mapy sa tak vždy pozeráte svojmu súperovi do očí (ak má nižší level než vy, nebude vás prenasledovať a zdržovať nudným súbojom) a pri kontakte s ním sa všetko prepne do klasickej akcie formou poloautomatického výberu úkonov. Každý z charakterov vo vašej skupine môže naplno prejsť pod vaše rozhodnutia a nech už sa tu rozprávame o mágii, alebo normálnom sekaní ostrým železom, všetko je vo vašej réžii, respektíve všetko môžete ovládať, ak o to stojíte. V opačnom prípade stačí len nastaviť taktiku cez automatické funkcie a len sledovať výsledok po usadení prachu z boja. Týmto sa úspešne podarilo jednak eliminovať stereotyp počas putovania rozľahlou mapou a zároveň to vývojári krásne spojili s vyvážením celkovej obtiažnosti. Ak budete poctivo sekať každého, kto sa vám postaví do cesty, nie je možné, aby ste v neskoršej fáze narazili na nejakú nezdolateľnú prekážku.

Menšou výzvou v súbojoch môže predsa len byť stret s protivníkom s vyšším levelom, avšak ak nejde o nejaké veľké číslo, aj takýto súper sa dá správnou taktikou pokoriť.

Klik pro zvětšení (Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze)

Vrátim sa teraz stručne na začiatok našej recenzie a k opisu príbehu. Náš neuznaný princ Evan nechce nechať svoje kráľovské semeno ležať ľadom, a tak sa rozhodne posunúť o pár kilometrov mimo svojej ríše a postaviť si tam novú, od piky vybudovanú, kolóniu. Tento nápad sa logicky vymyká klasickému JRPG štýlu hrania, čo je putovanie z bodu A do bodu B a zase nazad, čím Level-5 dostalo šancu ukázať svoju kreativitu. Vytvorili tak menší podžáner a z Ni no Kuni II: Revenant Kingdom spravili menšiu budovateľskú stratégiu. Tento nápad je naviazaný na pár hlavných misií, po ktorých však nemusíte ďalej strácať čas s budovaním, ak vás to nebude nejako zaujímať. V opačnom prípade sa vám otvorí brána do ďalšej studnice, v JRPG koncepte, nevídaných nápadov, ktoré kvalitu tejto hry len povyšujú. Mne osobne sa toto malé staviteľské okienko neuveriteľne zapáčilo a doslova som sa v ňom našiel a realizoval až s fanatickým zanietením. Jednoducho som chcel byť dobrým kráľom, ktorý nebude len visieť na stene ako portrét zašpinený od výkalov múch, ale ktorý pre svojich poddaných vykoná prospešné činy.

Ďalším zaujímavým spestrením už tak dobrej hrateľnosti je takzvaný Skirmish modus, ktorý umožňuje boj na štýl série Pikmin.

Dopadlo to nakoniec úžasne, aj keď som mal určité pochybnosti. Ostatne každý druhý diel je vždy bedlivo sledovaný, zvlášť ak predchodca nečakanie uspel. Nové Ni no Kuni však spĺňa všetky atribúty komplexného diela, ktoré ani náhodou nemôžem zabaliť do striktnej JRPG škatule. Je to totižto zmes voňavých bylín rôznych chutí s prímesou návyku v tom správnom pomere. Očarujúca grafická stránka evokuje pocit, že hráč sleduje film a nie hru. Hudba v pozadí nikomu nemôže prekážať a aj keď si ide často svoje japonské klišé, vôbec to nekazí celkový dojem. Osobne som nenarazil na väčší problém z pohľadu technickej stránky, čo je rovnako argument pre záverečné číslo. No a úplne poslednou vetou oživím svoje poetické zosobnenie. Japonské RPG sú možno už skutočne pod vrstvou zeminy, avšak našťastie je tu štúdio Level-5, ktoré ako ruka v päsť trčí pár centimetrov nad hrobom celého JRPG žánru.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

Ceny hry Ni No Kuni II srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - recenze)

SUPER
92%
CZECHGAMER
Nádherná jazda plná nápadov, od akej sa nedá odtrhnúť

CGwillWin