Vesmír Warhammer 40 000 zná každý alespoň z doslechu. Space Hulk: Tactics slibuje nový pohled na klasickou deskovou hru, která posloužila jako předloha, krvavé a brutální bitvy mezi Terminátory a Genestealery, kde si hráči mohou vybrat, za kterou stranu budou bojovat. Kromě toho nabízí online multiplayer se světovým žebříčkem, stovky vylepšení a předmětů pro vaše postavy, a hlavně nástroj pro vytváření map. Dostává ale svému slibu?
Stejně jako desková předloha se i Space Hulks: Tactics hraje v tazích. Každý hráč (nebo AI v případě single playeru) má své jednotky, kterými se ve většinou úzkých koridorech snaží splnit zadání mise. Ty se dělí na klasickou eliminaci, obranu jistého bodu, přemístění nákladu na určité místo a podobně. Tím se bohužel dostávám k pro mě druhé (vyjma AI) nejhorší věci na této hře - jak všechno hrozně trvá. Animace Terminátorů jsou neuvěřitelně pomalé, a vzhledem k tomu, že kampaň za ně vám dá kontrolu nad většinou šesti postavami, které než někam dojdou, otočí se nebo něco udělají (aktivace konzole či otevření dveří), trvá to půl oběhu Měsíce. Slibovaná akce se v moři této nudy prostě a jednoduše ztratí a občasná pěkná animace, jak nějakého Genestealera provrtáte a mrštíte s ním o zem, vás z té nudy už nevytrhne.
Kampaň můžete hrát jak za Terminátory, tak Genestealery. Jestli se dovedete prokousat skrz celou záležitost (i když to není podmínka) a nebudete vědět co dál, můžete naskočit na vlny internetu a změřit síly s někým cizím, nebo zabruslit do custom-made komunitních map. Online hraní je totožné jako kampaň, stojí proti sobě dva týmy, každý s jiným cílem, odhodlaný ho splnit. Hry si také můžete užívat z pohledu první osoby, kdy máte omezené zorné pole, ale zase dokonalý výhled na akci. Libovolně můžete přepínat na kameru shora, díky které máte přehled o celé oblasti a poloze nepřátel i cílů.
Je celkem zajímavé sledovat, jak se horda krvelačných Genestealerů bojí jedné hlídané chodby, takže do ní nevlezou, ani když se nemají kam skládat. Stačí hlídat (Terminátor stojí na místě a na vše, co mu v nepřátelském kole přijde do zorného pole, útočí) jednu dvě přístupové chodby a zbytek mise projít s ostatními jednotkami. V bezpečí a bez nervů. V opačném případě, tedy hře za Genestealery, je to úplně nastejno, Terminátoři se pohybují po jednom políčku, neustále se brání a nic zajímavého od nich nečekejte. Jeden dobře umístěný trhač vyřídí klidně celou jednotku.
Dabing hry je výborný, drsné hlasy vojáků nezní odfláknutě a v tomto ohledu jsem neměl problém ani s delšími mluvenými pasážemi. To stejné co do grafiky, ať šlo o videa v průběhu kampaně nebo hru samotnou, působí to líbivě a přesně tak, jak byste to od Warhammer 40k očekávali. Byla-li by stejná péče věnována herním aspektům tohoto kousku, bavili bychom se tady úplně jinak.
...je jasně dělané na konzole a hrát pomocí klávesnice a myši je prkenné, až neohrabané. Má být intuitivní, což možná platí právě pro ty konzole, ale pravdou je, že většina hry se dá odehrát myší a klávesnici k tomu ani nepotřebujete. A co se dá hrát jednou rukou, většinou dost rychle omrzí.
Naopak kvalitním nástrojem je map creator, kde si dle své představivosti vytvoříte bojiště jaké chcete, rozestavíte na něm jednotky, spawn pointy, překážky, konzole, všechno. K pořádnému vyřádění máte prostoru celkem dost, na výběr velké množství chodeb, ne nepodobné tomu, kterými procházíte v kampani. Hry pak můžete za obě strany testovat buď sami nebo přes internet a postupně je ladit a balancovat. Ke každé mapě patří statistika, která strana má větší podíl výher.
Space Hulks: Tactics není vysloveně ranou vedle, pro fanoušky her tohoto tempa a nátury to jistě bude zábava na nečítané hodiny. Ale problémy s AI, jednoduchostí kampaně a celkově to čekání, než se všechny jednotky pohnou, otočí, vylezou, aktivují... Pohybovat s nimi v normální deskovce je určitě rychlejší. A nezachrání to ani líbivá grafika, ani dost kvalitní dabing.
Ceny hry Space Hulks: Tactics srovnáte na Zboží.cz.