Fenomén menom Angry Birds dnes už pomaly ale iste upadá do zabudnutia a ani posledné záchvevy akej takej snahy o znovuzrodenie v podobe celovečernej rozprávky, či tisícej variácie na ten istý koncept, nezachránia naštvaných vtákov od klesajúcej popularity. Fínska spoločnosť Rovio Entertainment, ktorá samotnú značku uviedla na trh vôbec poprvýkrát ešte v roku 2009, sa ale snaží, čo to dá a aktuálne skúsili zabrúsiť aj do vôd virtuálnej reality.
Osobne sa nemôžem pasovať za nejakého vyhradeného milovníka tejto značky, každopádne uprostred najväčšieho výbuchu v zmysle popularity som ani ja v minulosti nedokázal odolať otvoriť peňaženku pri kúpe základnej hry. Prišlo mi fascinujúce skúšať pomocou vrhania operencov tú najideálnejšiu deštrukčnú zónu rôznych podivných stavieb a všetka tá humorná kaša okolo mi rovnako extra neprekážala. V momente, kedy sa však autori tejto IP začali skôr sústrediť na predávanie tričiek, plyšových hračiek a pyžám, než na nejakú rozumnú evolúciu v zmysle hrateľnosti a nových nápadov, začali sa Angry Birds strácať z môjho zorného uhla. Je teda paradoxom, že muselo prísť až ich VR spracovanie, ktoré mňa opäť donútilo, aj keď samozrejme z pracovného hľadiska, takzvane napnúť prak.
Asi vás nijako neprekvapí, že pointa podtitulu Isle of Pigs nie je o budovaní komunity zelených prasiatok, ale skôr o ich postupnej eliminácii pomocou praku a živých nábojov. Akonáhle si teda nasadíte jeden z VR headsetov, vyberiete náležitú environmentálnu kulisu (slnko, skaly, zima a párty), uchopíte do rúk pohybové ovládače (bez nich si tu pochopiteľne ani neškrtnete), vašim cieľom je na niekoľko pokusov zložiť všetky prasce na zem. Zábava to rozhodne je, avšak dosť záleží na akejsi akurátnosti vašej povahy. Pokiaľ vám nevadí, že po záverečnom hodnotení obdržíte dve hviezdičky namiesto plného počtu, preletíte hrou behom dvoch až troch hodín. Kto je však perfekcionista a túži po získaní všetkých odmien, vrátane odhalenia každej dokonalej trajektórie, môže sa tu zaseknúť na oveľa dlhší čas. Osobne spadám do druhej kategórie a aj preto vám môžem teraz o hre povedať trošku viac, než len nejaké holé fakty.
Cez tú všetku pompéznosť v zmysle prerobenia mobilnej arkády do virtuálnej reality sa stále rozprávame o maximálne jednoduchej koncepcii. Z tohto pádneho dôvodu som očakával, že autori si dajú tú prácu s aspoň dostatočne objemným balíkom samotných vtákov, ktorých za tú dekádu dokázali povymýšľať viac než dostatok. Na moje prekvapenie si však do praku môžete vložiť len päticu tých najzákladnejších (ako určite viete, každý druh ponúka inú schopnosť v zmysle deštrukcie a fyzikálnych zákonov) a s nimi stráviť viacmenej stereotypnú zábavu v 52 úrovniach. Veľkou výhodou je však samotné VR a už spomínané pohybové ovládanie. Tu si totižto konečne môžete vybrať svoj vlastný uhol, odkiaľ vidíte na skryté detaily stavieb, ale navyše aj miesto palebnej pozície. Grafická stránka je síce jednoduchá, ale čo je podstatnejšie, netrpí žiadnou neostrosťou a pomáha pri budovaní príjemného pocitu počas hrania.
Testovanie u mňa prebehlo tentokrát hneď na dvoch zariadeniach, a to PlayStation VR a HTC Vive Pro. V tomto smere sa pri porovnaní nedá nájsť žiadny výrazný rozdiel v technickej stránke, aj keď pár problémov mi už tradične vyrobili Move periférie, ktorých monitorovanie prostredníctvom nedokonalej snímacej kamery, ktorá nemá pokrytie celého okolia, jednoducho nedokáže to, čo spomenutá konkurencia. To sú však už skutočne len jemné chĺpky na inak zaujímavej evolúcii notoricky prevarenej mobilnej hry. Vo VR sa jej kvalita rozhodne o niečo pozdvihla a aj cez slabší obsah ide o dobrý krok tým správnym smerom.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Resolution Games
Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO (PSVR/HTCVive)