Ďábelský profesor a Citadela času je kooperativní hra pro dva až čtyři hráče, kterou si užijete s většinou členů rodiny, snad až na malé děti. Ve hře se stanete dobrodruhy, kteří se rozhodnou “navštívit” Ďábelského profesora. Ten totiž využil svůj stroj času a ukradl vzácné a slavné artefakty, které následně uložil ve svém hradu. Vaším úkolem je osvobodit tyto předměty a vrátit je zpět ku prospěchu společnosti.
Profesor ovšem nehodlá dobrodruhům jejich snažení nijak ulehčit a zabezpečil své nově získané poklady důmyslnými nástrahami, jež budou muset překonat. A co více, mise je časově značně náročná, takže je třeba jednat rychle a spolupracovat v té nejvyšší míře.
Herní deska představuje jednotlivé místnosti profesorova hradu, v jeho středu je “počítadlo”, jímž je ciferník hodin. Vše je barevné a odpovídající žánru a rodinnému zaměření hry. Plocha trochu připomíná třeba hru Záchranáři, s níž ji pojí i podobný herní systém. Dále najdete karty místností, které budou určovat umístění artefaktů, a korespondující žetony, které budete klást na plochu. Dalšími žetony jsou přepínače nástrah, pastí a zabezpečovacích systémů.
Každý hráč dostane právě jednu postavu – na výběr jsou Norbert Běhounek, Oskar Klapka, Eduard Drátek, Amélie Osudová a Irena Tikavá. Jména nejsou náhodná, ale naznačují zaměření a schopnosti každé role. Na zadní straně těchto karet jsou schopnosti, které však může hráč odemknout až v průběhu hry. K postavám se váže šestice specifických akčních karet. Grafika je stejná jako u postav – jednoduché animace, které jsou stejně jako jména zábavné, ne-li vtipné. Žeton postavy a plastový stojánek tvoří figurku představující hráče na ploše.
Vaším úkolem bude v čase vymezeným artefaktem najít daný předmět, zajistit, že všechny nastražené pasti a systémy jsou vypnuté a zachránit jej. Pokud se Vám to nepovede ve vytyčeném čase, získá takový poklad profesor. Vyhraje poté ta strana, která jako první nasbírá čtveřici artefaktů.
Aby to však nebylo tak jednoduché, po tahu každého z hráčů bude hrát profesor. K tomu slouží trojice kostek, kdy první posouvá čas a zbylé dvě představují akci profesora, jenž se může přesouvat po hradě, nebo krátit čas jednotlivým artefaktům. Součástí jeho pohybu je ovšem aktivování vypnutých pastí a zamykání Vámi otevřených dveří. Tím Vaše snažení hatí a komplikuje. Navíc pokud na Vás narazí v některé místnosti, tak musíte utéct mimo hrad. To je i místo, na kterém budete začínat. A jelikož přicházíte nepozvaní a ideálně i nepozorovaní, tak jedinými možnostmi vstupu budou okna hradu.
Pravidla jsou elegantně zpracována. Na dvanácti stranách není až tolik možností se ztratit nebo zamotat, ale možná by šlo předejít pár nejasnostem a zapracovat na používání jednotných frází, aby bylo vše zřejmé na první dobrou. Příkladem budiž definice výhry profesora, kdy formulace “podaří do tajné místosti ukrýt” není nikde jinde takto použita. Po chvíli pátrání a dumání zjistíte, že je to to samé jako "získání pokladu po vypršení jeho času". Ale to jsou vady vyloženě kosmetické, jinak jsou pravidla jednoduchá a přehledná.
Ďábelský profesor a Citadela času je zábavná hra, která přináší nemalou dávku náhody – profesor se nepohybuje s žádným rozmyslem a může nečekaně měnit směr. Dává to ovšem smysl. Pokud hlídáte na svém hradě cené artefakty, tak určitě nebudete kontrolovat místnosti v nějakém zavedeném pořadí. Naopak musíte se pohybovat nečekaně a zdánlivě náhodně, abyste mohli případné zloděje odhalit.
Tato kooperativní deskovka nabízí nemalou porci zábavy a občas i vysloveně infarktové momenty, kdy už už saháte po pokladu, ale chybí Vám jeden poslední krůček. A do toho Vám Profesor z povzdálí, třeba i nevědomky, veškeré plány a snahy zhatí jediným přepnutým spínačem.
Koupit hru Ďábelský profesor a Citadela času
Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment