Karetní hra Citadela je už kmetem v dnešní záplavě mladých, dynamických a propracovaných deskových her. Však také vznikala v létech devadesátých v hlavě tvůrce deskovek Bruna Faiduttiho a vyšla poprvé v roce 2000. Její koncept je téměř nadčasový a tak stále neztrácí své kouzlo, kterým si získala své první hráče a fanoušky. DeLuxe varianta je nová verze, která byla značně rozšířena, ale stále si nechává svůj původní ráz a používá stejná základní pravidla.
Původní hra obsahovala pouze osm postav a 65 karet budov, rozdělených do pěti kategorií, které byly barevně odlišeny. O čtyři roky později vyšlo rozšíření Temná zem, které přidalo 15 nových karet budov a 10 nových postav. V dalších dotiscích a variantách se objevuje ještě 15 akčních karet, které přinášejí nový element do hry.
V Citadele využíváte schopností postav a budujete vlastní město. V průběhu hry budete získávat karty budov, které můžete za poplatek postavit. Hrát budete tzv. otevřenou hru – město bude vyložené na stole před každým hráčem. Díky tomu mají všichni přehled o počtu budov i o bodové hodnotě každého z měst (ta je ve většině případů totožná s pořizovacími náklady staveb).
Asi hlavní devizou hry je střídání postav, což potvrzuje i samotný autor. Systém výběru postav je výborně propracován, ať už hrajete v jakémkoli počtu hráčů a právě díky němu nebudete mít jistotu, kdo využívá kterou roli ve svůj prospěch. Tím hra věrohodně navozuje prostředí plné intrik. Nejedná se však o originální systém, je vypůjčen ze hry Verräter od André Casasoly-Merkleho.
Hra byla v základu koncipována pro dva až sedm hráčů. Rozšíření Temná zem přineslo další osmičku postav a přidalo dvě navíc, díky nimž jste mohli přibrat i osmého soupeře. Tím se rozšířily možnosti intrik a fíglů, které mohli hráči používat. Libovolnou kombinací osmi či devíti postav získáváte pokaždé jinou partii, k níž musíte odlišně i přistupovat.
Varianta DeLuxe přináší obrovskou porci nových možností. Přináší hned 27 postav, z nichž některé jsou z původní verze, další z rozšíření a některé nové. Mnohé z nich jsou ale přepracované, aby více seděly do nového formátu hry. Cílem bylo zkrácení herního času a více interakce mezi hráči. A jelikož už je těch rolí moc, tak jako vodítko máte žetony postav, které vyložené doprostřed stolu slouží jako připomínka použitých karet postav v dané partii.
DeLuxe přináší opět i akční karty, které se osvědčily. Můžete hrát i bez nich, ale jejich přidáním do balíčku získáte více možností konfrontace. Jinak opět najdete karty budov, které jsou rozdělené do barevných kategorií – 11 modrých budov sakrálních, 11 červených vojenských, 12 žlutých panských a 20 zelených obchodních. Krom nich jsou ještě fialové speciální budovy. Těch je celkem 36, ale v každé partii použijete jen 14 z nich. Přinášejí zvláštní efekty, ze kterých můžete profitovat různými způsoby.
Nutno říci, že atraktivnost hry stoupá s počtem hráčů. Pravidla myslí i na hru ve dvou či třech hráčích, ale v tom případě každý hraje za dvě postavy, které sdílejí karty v ruce i peníze. Stejně tak ale budují společné město, takže si neškodí navzájem. Rozhodně si Citadelu užijete i ve dvojici, navíc DeLuxe přináší i návrhy šesti balíčků fialových budov a postav, které jsou zaměřeny určitým směrem – více intrik, více přímých soubojů či méně agresivní hru ve stylu „každý na svém písečku“.
Pokud Citadelu znáte, můžete být vizuální stránkou překvapeni. Všechny karty dostaly nový kabát. Ilustrace jsou odlišné od původní hry, tak aby byl sjednocen ráz všech karet. Hře to rozhodně prospělo, grafická stránka nezaostává za zbytkem dnešního deskoherního trhu a vypadá atraktivně.
Pod vlivem moderní genderové ideologie najdete hned devět postav v ženských variantách, což může dlouhodobé přívržence občas vykolejit – ostatně se tomu věnují i samotná pravidla. Tímto způsobem se ve hře objevují například Mordýřka, Obchodnice, Dobyvatelka, Diplomatka či Umělkyně.
Citadela DeLuxe je učebnicovým příkladem toho, jak správně udělat novou verzi klasické hry. Přináší nejen nové prvky, ale i ty stávající jsou občas upraveny tak, aby hra působila kompaktně a partie byly dynamické. Vizuál je celistvý, možnosti hry značně rozšířené díky množsví postav a speciálních budov. A jelikož DeLuxe nevyšla ani 15, ani 20 let od původní hry, tak si nehraje na výroční verzi originálu. Tentokrát by ovšem klidně mohla, protože počin je to smysluplný a zábavný zároveň. Tak hodně zábavy!
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK