RobotiCS je původem česká hra, která měla úspěch na Kickstarteru. Navazuje na předchozí stejnojmennou knihu a staví na jejím příběhu. Pyšní se titulem „první česká deck-buildingová karetní hra“.
Tento systém karetních her je založený na nákupu karet a rozšiřování vlastního balíčku, se kterým každý z hráčů operuje. Do začátku mají všichni stejný výběr karet, z nichž většina je finančním obnosem. Ve svém tahu si hráč nabere karty z balíčku a využívá je k nákupu dalších karet, nebo k akcím v samotné hře. Následně si vyčistí svou plochu – všechny (až na výjimky) zahrané, použité i nevyužité karty sklidí na odhazovací balíček a nabere si karty pro další kolo.
Tímto způsobem si postupně buduje portfolio svých akcí, bodových karet či peněz, se kterými dále hospodaří a soupeří s ostatními. Herní klasikou tohoto žánru je bezpochyby Dominion. Právě ten RobotiCS budou často připomínat, ale na druhou stranu přidávají nemálo vlastních mechanik a funkcionalit.
V RobotiCS se každý z hráčů stane zkušeným programátorem vstupujícím do arény smrti. Nebude bojovat sám, vytvoří si vlastního alfa robota, kterého bude ovládat. V nabídce je deset různých programátorů a deset alfa robotů, z nichž každý má nějaké schopnosti či dovednosti, které můžete využívat. Cílem hry je zneškodnit protivníkova alfa robota dříve, než padne ten Váš, protože z arény smrti může po svých odjet pouze jeden z bojovníků – vítěz. Shovívavost, opatrnost či příměří sem tedy nepatří. Naopak bude skřípat kov o kov, odpadávat budou části robotů a ve vzduchu bude cítit pach horkého kovu a oleje.
V aréně nechybí Trh, ze kterého si hráči mohou kupovat dostupné karty. Těch je v každý moment osm a po nákupu kterékoli z nich přijde na její místo další. Kupovat si můžete karty beta robotů, jež mohou buď vypomoct s Vaší obranou, nebo třeba útočit na soupeře. K dispozici jsou i karty programů, které můžete vyvolat v rámci souboje. V neposlední řadě budete sbírat karty vybavení, které mohou být buď podpůrné, obranné nebo útočné, čili zbraně. Můžete však nakupovat i další peněžní karty, které se budou hodit do budoucích kol.
Vaším cílem je primárně útočit a poškodit alfa robota soupeře. Zároveň ale nesmíte příliš využívat schopnosti svého programátora, aby neomdlel vyčerpáním, které by znamenalo Vaši prohru. To je asi hlavní rozdíl od již zmíněného Dominionu, v němž si budujete balíček, využíváte své akce často bez přímé konfrontace se soupeři a sbíráte vítězné body. V RobotiCS nejsou vítězné body, pouze životy alfa robotů. Hra je přímočařejší a více akční a interaktivní. Partie nejsou příliš dlouhé, většinou bude stačit cca půlhodinka.
Další zajímavostí a odchylkou od Dominionu je pokládání zakoupených karet na dobírací balíček. Tímto způsobem přijdou do hry nejpozději v dalším kole. Soupeř se na ně může pokusit zareagovat, protože o nich ví, a Vy nemusíte čekat několik kol, než Vám přijdou do ruky. I to hru značně urychluje, dodává jí to spád a dramatičnost.
Největší slabinou hry je její zpracování. Žetonů na indikaci zranění a vyčerpání je žalostně málo a jsou pouze papírové (žádný karton) s jednostranným potiskem. Manipulace s nimi zdržuje a odvádí od toku hry, zároveň jsou značně náchylné k poškození. Hrací karty jsou celkem stylové, ale veškerý text na nich je příliš malý, takže i hráči s dobrým zrakem budou často sklánět hlavy, aby si přečetli jejich schopnosti. Hezkým zpestřením je „zdrojový kód“ na spodní části karet, který se snaží simulovat akční text karty.
Hra obsahuje i hrací plán, který je pro karetní hru docela nadbytečný. Navíc je opět papírový, takže po rozložení neleží na stole, ale kroutí se. Zároveň je více než jednoduché jej při manipulaci natrhnout. Na plánu jsou místa na balíčky na Trhu, stejně tak místo na programátora a alfa robota každého z hráčů, a na jejich dobírací a odhazovací balíčky. Ovšem žádná další pole pro zbraně, obranné karty, podpůrné vybavení, ani beta roboty. Ty tedy vykládáte kamsi do volného prostoru dle Vaší volby. Po prvních hrách je asi lepší i pohodlnější hrát na stole bez tohoto plánu.
Pravidla hry jsou přiložena na jednom listu papíru, který je potištěn z obou stran. Bohužel nevysvětluje dostatečně veškeré mechaniky hry, chybějí i jakékoli příklady ze hry, takže ve hře vzniká enormní množství šedých míst. Hráči se zkušenostmi s deck-buildingem si dokážou postupně propojit vodítka v pravidlech a na kartách natolik, aby mohli hrát plnohodnotnou partii. Pro nováčky tohoto žánru to však může být obrovský oříšek.
Při hledání na internetu můžete najít nemálo odkazů na rozšířená pravidla, která tvůrci zveřejnili na webových stránkách celého RobotiCS projektu. Ten ovšem již nefunguje, takže budete muset dlouho hledat jejich plné znění (mně se to nakonec nepodařilo). Je otázkou, proč nejsou tyto pravidla součástí balení hry.
Zároveň při procházení diskuzí a článků o hře na různých webech, včetně Zatrolených her, ale i třeba Heuréky, rychle narazíte na opakované pětihvězdičkové hodnocení. Opakují se ovšem i autoři těchto hodnocení napříč různými stránkami, což vyvolává otázku, zda se nejedná o tvůrce hry. Do těchto debat se ostatně již dávno pustili další uživatele nejen na Zatrolených hrách.
RobotiCS je hra, která má potenciál. Je to právě snoubení klasiky deck-buildingu s neotřelými mechanikami, které Vás nakonec strhnou do průběhu partie. Otázkou ale zůstává, jestli si dokážete poskládat pravidla ze střípků na přiloženém papíře, nebo jestli Vás dohledávání každého kroku na internetu odradí. Hra díky svému zpracování připomíná spíše prototyp nebo testovací verzi, než definitivní variantu hry, kterou si přidáte do své sbírky.
Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment