Jak již název napovídá, domino je zpátky ve hře. Tentokrát budeme za jeho pomoci budovat království. Jaký je rozdíl mezi „králem“ a „královnou“?
Kingdomino je slovní hříčka slov „kingdom“ (království) a „domino“, což výborně vystihuje podstatu hry. Jedná se o krátkou hru (cca. 15 minut) pro dva až čtyři hráče, v níž si postupně budujete vlastní království za pomoci dílků domina.
V každém kole hry se odhalí tolik herních dílků, kolik je hráčů (v případě dvou hráčů bude dílků dvojnásobek), a každý si vybere jeden z nich. V následujícím kole si tento dílek všichni přidají do svého království. Tento koloběh pokračuje po dobu 12 kol, na jejichž konci si hráči ohodnotí svá území.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak máte do začátku limit celkové rozlohy svého království – 5x5 nebo 7x7 dílků, v závislosti na počtu hráčů. Je tedy třeba dobře plánovat, který dílek chcete v dalším kole připojit do své říše. Dílek musíte přiložit tak, aby alespoň jednou stranou navazoval na již stávající území. Pokud dílek nemůžete nikam připojit, musíte jej odhodit, což berte jakou svou nevýhodu – kvůli tomu je Vaše území menší o právě tento dílek.
Na konci hry si postupně spočítáte svá území. Za každé území získáte tolik bodů, kolik je součin dílků daného druhu krajiny a natištěných korunek na té které krajině. Je tedy třeba správně plánovat, aby se na každém území vyskytovala alespoň jedna korunka, aby dané území nepřišlo „na zmar“.
Samostatná hra, která používá všechny prvky své předchozí varianty, ale prodlužuje herní dobu na téměř dvojnásobek, a přináší více herních možností, díky nimž je hra méně čitelná a tedy více napínavá.
V každém kole vykonáváte stále stejné akce, tedy vybíráte si dílek pro další hru a umísťujete si ten, který jsme si zabrali v předchozím kole. Krom toho však máte ještě tři další možnosti akcí, které můžete provést:
- (1) Figurku rytíře můžete vyslat vybírat daně. Obohatíte tím svůj rod, ale zároveň každý takový rytíř zůstává na daném území až do konce hry; nové rytíře získáte za stavbu některých budov.
- (2) Postavit budovu. Budovy Vám přinášejí hned několik druhů bonusů, z nichž některé použijete v průběhu hry a další až při závěrečném bodování.
- (3) Podplatíte draka, aby spálil budovu z nabídky. Když pominu to, že si nedovedu představit, jak dokážete podplatit draka, aby udělal něco pro Vás, tak vězte, že za jeden peníz může v každém kole jeden z hráčů zničit jednu z budov v nabídce. Tím můžete překazit slibně se rozbíhající strategii soupeřů a omezit jejich budovatelské tendence.
Obě hry stojí na stejném principu, jen Queendomino přidává do hry několik komponentů. Každá hra je dostupná pro dva až čtyři hráče, ale občas se Vás přece jen sejde více? Pak nezoufejte. Připravte si Kingdomino i Queendomino a vyberte si herní mód.
Při nakombinování obou her vzroste maximální počet možných hráčů na osm. Zároveň se nabídnou dvě varianty hry. Při hře Každý za sebe si můžete užít plnou soutěžní variantu hry podle výše popsaných pravidel v počtu tří až sedmi hráčů. Využijete všechny dílky krajiny obou her i všechny ostatní komponenty z Queendomina.
Druhou variantou je Týmová verze. Pokud se Vás sejde šest nebo osm (ale teoreticky i čtyři, s určitými úpravami pravidel), tak si můžete zahrát v dvojicích soutěžní hru podle všech dosud popsaných pravidel, kdy však budete na budování království dva. Každý z Vás jinak hraje sám za sebe, rozhoduje se podle svého uvážení, ale máte společné království i rozpočet. To je ideální varianta na páteční či sobotní „párty“ večer.
Ať už se rozhodnete pro Kingdomino nebo Queendomino, určitě nebudete litovat, pokud Vás baví budovatelská hra, která nezabere mnoho času a dá se rychle vysvětlit i nováčkům v moderním pojetí dominového světa. V případě kombinace obou her si stejnou zábavu užijete v ještě větším množství hráčů, což se může hodit například i o rodinných setkáních po nedělním obědě.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK