Činohra národného divadla sa v súčasnej situácii okolo celosvetovej pandémie, snaží využiť svoj nútený čas v izolácii a akejsi neschopnosti pracovať, na podporné projekty a pomoc iným, z čoho aktuálne chcú ponúknuť aj svoju vlastnú interaktívnu zábavu. Ide o ich projekt zvaný "Sametové arkády", ktorý definujú tri populárne automatové hry jemne prispôsobené tunajšou históriou a samozrejme, výhradne spomínanou revolúciou. Aj keď si v súčasnosti nikto nemôže zájsť do kaviarne na Novej scéne, kde sa tieto niekdajšie nástroje zisku zafajčených maringotiek nachádzajú a zahrať si tituly ako Letris, Velvet Kamikaze či Havel Race, môžete si menované a originálne projekty stiahnuť aspoň do svojho PC. No kto by nechcel skúsiť závodnú hru kde je hlavným hrdinom Václav Havel?
Činohra Národního divadla v čase koronavirové karantény zaměřila svou pozornost směrem k sociálním sítím a dalším online platformám a rozhodla se vytvářet pro své diváky úplně nový obsah. Proto jsou její profily na YouTube či na Facebooku denně zásobeny novými příspěvky a nabízejí seriály různých žánrů od přednášek, přes čtení, po výuku hereckých švindlů, které mohou komukoli pomoct i v běžném životě. Každý si tedy může vybrat podle svého gusta.
Činohra ND se však nevěnuje pouze zábavě, nýbrž čas bez divadla, který jí byl současnou situací vyměřen, využívá jednak také k pomoci druhým a jednak k tomu, aby zprostředkovala veřejnosti svůj starší stageoff program. A tak zveřejňuje a nabízí k využití nejen někdejší své video a audioprojekty, ale rovněž své původní počítačové hry, prezentované pod souhrnným názvem Sametové arkády.
Původně šlo o herní automaty, vyvinuté a vyrobené u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce. Hry, které nabízely, byly inspirovány tradičními herními mechanikami i estetikou coin-op automatů, jež Československem putovaly v pouťových maringotkách na přelomu 80. a 90. let. Významnou složkou těchto her vždy bývaly texty, které v případě Sametových arkád jsou mixem autorské fikce a dobových dokumentů. Hudební podkres tvoří chiptune variace na písně spjaté s revolucí: Jaroslav Hutka – Náměšť; Spirituál kvintet – Jednou budem dál; Tublatanka – Pravda víťazí.
Instalace v Národním divadle obsahovala tři typy herních automatů: zaprvé Revolution Booster: Velvet Kamikaze – v této PacManem inspirované hře se hráč stává fiktivním studentem Martinem Šmídem prchajícím před fízly a má možnost položit svůj život za revoluci; zadruhé Revolution Booster: Letris (Reshaping Letná) – zde hráč formou blízkou Tetrisu pomáhá organizovat davy demonstrantů přicházejících na Letnou dne 25. listopadu 1989, hra obsahuje autentická dobová hesla z transparentů; zatřetí Revolution Booster: Havel Race – v této závodní hře se hráč stává osobním řidičem Václava Havla a musí ho včas dovézt na různá setkání, přičemž jednotlivé levely jsou vytvořeny na základě reálných událostí, tedy schůzky Václava Havla s představiteli režimu, Občanského fóra apod.
Automaty s těmito hrami původně byly umístěny v budovách Národního divadla, Stavovského divadla a Nové scény, kde si na nich návštěvníci mohli volně hrát; od února 2020 pak byly dva automaty přemístěny do Café NONA na Nové scéně. Tam za karantény zejí bez užitku, proto se autoři her rozhodli umožnit jejích hraní i na běžných počítačích s Windows i Mac OSX. K volnému stažení jsou hry na odkaze, jak hry instalovat, se dozvíte na odkaze tomto.