Metal Gear Solid - to je název, při němž zbystří každý znalec v oboru počítačových, potažmo konzolových, her. Otázkou zůstává, proč zrovna tato série se vryla do pamětí mnoha milionů hráčů na celém světě a dodnes většina z nich v mozkovně přehrává některé ze scén a dokáže citovat sáhodlouhé dialogy. Pokusím se vám na to odpovědět.
Nejdříve něco k historii ságy. Osobně jsem hrál poprvé titul Metal Gear Solid, což většina hráčů považuje za počátek, ale věrní fanoušci dobře ví, že vše začalo již před dvaadvaceti lety, kdy na platformě MSX vychází Metal Gear. Jedná se skutečně o pravěk herní historie, takže sám vám o něm příliš povídat nemohu, jelikož jsem ještě ani nebyl na světě. Každopádně, hra uchvacuje svět tím že obsahuje příběh a jedná se o dosud neviděný stealth formát. Ve stejném roce kdy jsem přišel na svět, tedy 1990, překvapuje i Metal Gear 2: Solid Snake. Od té doby se přestává pochybovat.
V roce 1998 se přepisují dějiny, když na pulty prodejen dorazil Metal Gear Solid. Celý svět se podivil nad parádní grafikou, kterou dokázala šedivá mašinka s názvem Playstation předvést. Naprosto geniální příběh skloubený se skvělou hratelností, včetně neuvěřitelně emotivních scén, dokázal přesvědčit každého ke koupi. Kdo měl Playstation, měl i Metal Gear Solid. Dosud nepříliš nápadný tvůrce Hideo Kojima se dostává na výslunní. Zážitek z Metal Gear Solid je často přirovnáván k filmovému a často se mluví o tom, že je i o mnoho tříd lepší.
Doba Playstationu pomalu pomíjí, jelikož na trhu už se nějaký ten čas ohřívá jeho novější verze, tedy Playstation 2, a Solid Snake mezitím nemá v herním průmyslu konkurenci. Hideo Kojima vydává poněkud nenápadnou Zonu Enders, ale k překvapení mnoha hráčů je u hry dodatek v podobě demoverze Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty. Hráči jsou nadšeni novými možnostmi pohybu a rozplývají se nad dalším pokračováním spletité cesty Solida Snakea. Poté co vychází hra v plné verzi, přichází zhruba po dvou hodinách hraní šok. Solid Snake je nahrazen nováčkem Raidenem, který vyvolává vlnu kritiky a zde zřejmě došlo k nejhoršímu rozhodnutí Kojimy, alespoň podle slov fanoušků. On ale věděl proč.
Téměř tři dlouhé roky a stále druhý díl této ságy kraluje na vrcholu, ani velmi dobrý Splinter Cell nedokázal pokořit jeho slávu, zřejmě také proto, že byl často označován za pouhou kopii MGS. Přestože sám Kojima přiznává, že druhý díl ukončil jeho působení v herní branži, vychází v roce 2004 titul Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Dalo se to předpokládat, jelikož druhý díl zdaleka nebyl ukončen, a tak bylo potřeba příběh uzavřít. Ani s příchodem třetího dílu však konec nepřichází, protože hlavní roli zde hraje vzhledově naprosto dokonalá kopie Solida Snakea s krycím jménem Snake. K všeobecnému podivu je hra zasazena daleko před první díly a přichází krytí v džungli, schopnost přežít a naprosto famózní filmové zpracování, na jehož konci jen málokdo dokáže zadržet slzy.
Velká ikona herního průmyslu a tahoun značky Playstation končí. Velkolepý příběh byl uzavřen podle slov Kojimy v roce 2005 a nyní je načase, aby se začal velký tvůrce věnovat jiným projektům. Konami se však nehodlalo vzdát a po dohodě s Kojimou spouští studio Kojima Productions, kde se na něčem dělá. Tušíte správně! Hideo se rozhodl vytvořit opravdu definitivní, konečné dobrodružství Solida Snakea, a to pro konzoli nové generace Playstation 3.
12. června 2008 – Den D. Velkolepá sága je ukončena, jelikož po celém světě je možné zakoupit čtvrtý díl Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Poslední díl se ani pořádně nedá popsat slovy. Příběh završuje putování nejen Solida Snakea, ale i ostatních postav, které jsou schopny obětovat vše – Raidene, já tleskám! Zde se projeví, co je vlastně každá postava zač, jejich historie a přítomnost se zde prolínají v jedno a dokonale nasazují finální korunu tomuto dobrodružství. První díl byl zkrátka první, ale co předvedl závěr ságy se nevidí ani v nejlépe napsaných hollywoodských scénářích. „Smekám, mistře Kojimo!“
Příběh Solida Snaka se uzavřel ve velmi dlouhé a emotivní animaci v závěru hry, ale Kojima zjišťuje, že značka Metal Gear Solid zdaleka skončit nemůže. NA letošní E3 byl oznámen Metal Gear Solid: Peace Walker pro PSP, který má přinést zcela nový nádech, a je označen jako oficiální pokračování ságy. Tajemnějším projektem se zatím stává Metal Gear Solid: Rising, kde se hlavní role ujme Raiden a zatím není jasné, co přesně bude hra představovat.
Tak, a máme za sebou historii této velkolepé ságy. Nyní se vám pokusím odpovědět, proč hráči obdivují právě Hidea Kojimu a samotný MGS. Především proto, že pokud půjdete do kina na nejlepší film, jaký byl kdy stvořen, nikdy nedosáhnete takového požitku, jako v Metal Gear Solid. Kojima hernímu světu ukázal, že hra může mít i příběh, ne pouze zběsilé běhání po lokacích a vraždění všeho živého.
Stačí aby se na obrazovce zobrazily emoce – láska, víra, naděje, zoufalství, smutek, bolest, radost, utrpení, přátelství i zrada a vy budete pouze nevěřícně zírat. Spoustě lidí stačí ukázat jen jednu ze střihových scén a jsou nadšeni, a to si vezměte, že takových scén je v celé sérii mnoho a ani jedno vás nenechá vydechnout. Příběhy mezi jednotlivými postavami, ať už jde o románky, zradu či bratrství, vás vtáhnou do děje, a o to více budete doufat, že vámi oblíbený hrdina nezemře. Vše dokonalé podtrhuje vysoce kvalitní hudba, kterou k posledním dvěma dílům složil Harry Gregson Williams, známý přdevším z filmové branže. O vynikající dabing se postarala řada amerických dabérů a samozřejmě David Hayter, který dabuje Solida Snakea. David Hayter je například autorem scénáře pro film Xmen: Poslední vzdor. Jde o neuvěřitelné dílo, které by si měl vyzkoušet naprosto každý, aby pochopil, co je skutečně „HRA“ s velkým H. Proto musím zopakovat: „Pane Kojimo, já před vámi smekám.“ Věřte, že nic lepšího co se příběhu týče, zřejmě neexistuje.