preview
BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety

BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety
BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety
13:02, 23.12.2009

Před nedávnem se některým lidem poštěstilo a získali klíče do bety hry Battlefield: Bad Company 2. Jednalo se o lidi vybrané firmou Electronic Arts, některé novináře, výherce soutěží z různých koutů internetu a také ty, kteří si hru přeobjednali v jistých shopech. Každopádně naše redakce u toho nesměla chybět a o naše dojmy se podělíme s vámi čtenáři.

Klik pro zvětšení (BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety)Klik pro zvětšení (BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety)

Na začátku je nutno říci, že betatest probíhal pouze na konzoli Playstation 3, tudíž Xbox hráči byli o celou podívanou připraveni a také PC hráči si budou muset na otevřenou betu počkat až do příštího roku. Celý soubor měl něco okolo jednoho gigabajtu dat, což je slušná dávka, bohužel o to více mě překvapilo, že se v něm skrývá pouze jedna jediná mapa. No nic. Tvůrci nám ze hry zřejmě nechtějí ukazovat příliš mnoho, ale nevadí. Bojiště nese název Africa Harbour. Jde o jakousi pouštní pustinu, kde najdete ode všeho něco. Ať už nějaké ty budovy, staré smetiště, či třeba moře. Doporučujeme nekoupat se, v tuto roční dobu hrozí chycení některé z kulek, či zásah granátem, takže do vody pouze na vlastní riziko. Mapa co se rozlohy týče je opravdu veliká a i boj se tím stává přehlednější. Konfliktu se může najednou zúčastnit až 24 hráčů a s moderními zbraněmi se teprve roztáčí ten pravý válečný kolotoč.

Jak už bylo řečeno, a fanoušci série to vědí z předchozího dílu, bojiště je zasazeno do dnešní doby, a tak i výbava je tomu uzpůsobena. Je velice dobré rozhodnout se předem za koho vlastně chcete hrát. Buďto se ocitnete v kůži inženýra, zdravotníka, zvěda nebo běžného žoldáka. Přičemž každý z nich má vždy možnost dovybavit se, ale pouze v rámci možností dané profese (specializace). Takzvané dovybavení je možné pouze když si nastřílíte potřebné body. Ty získáváte jak jinak, než střílením nepřátel. Navíc v plné hře bychom se měli dočkat jakéhosi systému hodnocení, takže obdoba levelů z Modern Warfare? Zřejmě ano. Samozřejmě, že co se cestování týče, nemusíte neustále chodit pěšky. Na to jsou tu auta (džípy), různá obrněná vozidla, či dokonce helikoptéry (ty ale půjdou využít pouze v plné verzi hry). Takže nemusíte mít strach o to, že se unavíte ještě dříve, než se vůbec dostanete do dobré palebné pozice. Navíc díky tomu se stáváte silnějšími a odolnějšími. Lákavé, že?

Klik pro zvětšení (BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety)Klik pro zvětšení (BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety)

Pokud jde o herní režim, ten je zde bohužel pouze jeden jediný, a tak si zahrajete za dobro a zlo. Ale kdeže, tak jednoduché to nebude. Zatímco první tým tvoří útočníci, ti druzí budou bránícími. Na mapě je rozeseto několik bodů, které se snaží útočící odpálit do vzduchu a konkurenti se jim v tom snaží zabránit. Pravda, někdy boj trvá velice, ale opravdu velice, dlouho. Nikdo přeci nechce prohrát. Po každé smrti vás čeká krátké čekání na oživení. Škoda toho jediného režimu, čímž se u mě po nějaké době projevil syndrom stereotypnosti a znuděnosti, ale věřím, že tyto příznaky budou s příchodem plné verze zahnány.

Díky moderním zbraním a dokonalé technice, včetně absolutně otevřeného bojiště, není žádný problém dostat nepřítele na poměrně velkou dálku. Co mě velice potěšilo, je absence realističnosti, kdy skutečně vydržíte pouze jeden či dva zásahy a poté se kácíte k zemi a stejně tak je na tom i váš nepřítel. Ne tak jako v konkurenčním Modern Warfare 2, kde jsem schytal nějakých 10 střel a stále jsem byl na nohou. Děkuji, tohle už vícekrát ne!

Klik pro zvětšení (BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety)Klik pro zvětšení (BF: Bad Company 2 - dojmy z PS3 bety)

Pokud jde o zpracování nejde o žádnou revoluci, ale na poměry stříleček tohoto typu je hra na slušné úrovni. Postavy se hýbou jak mají, textury jsou na svém místě a nikam neutíkají a celkově to vypadá tak nějak podobně jako díl první. Přesto je tu jeden rozdíl, a to zejména fyzikální model a destrukční model. Díky tomu je díra v budově opět realističtěji ztvárněna. Samozřejmě, že díry naděláte vy svým řáděním po mapě. Někdo vám unikne dovnitř, nevadí, během sekundy ze svého kulometu uděláte granátomet a pošlete ho do protější zdi, čímž nepřítele zastihnete zcela nepřipraveného a zároveň se pokocháte tím, co všechno se vám podařilo odpálit a věřte, že některé objekty lze zničit vcelku slušně. Tenhle prvek mě dostal už v předchozím titulu a zde je to ještě lepší.

Celkově se hře nedá mnoho vytknout, ale také ji není nutné nějak vychvalovat. Je to nemlich to samé co díl první. Grafické zpracování zůstalo stejné, vylepšen byl pouze model poškození a střelba je na tom obdobně. Ovšem životnost hry bude pro fanoušky velmi dlouhá. Battlefield je opět tvrdým a drsným bojištěm, takže se je na co těšit a pokud vás bavil díl první, druhý pro vás bude téměř povinností. Ještě jednou dodávám, že betatest pro PC by se měl rozběhnout někdy během ledna a plná verze by měla být na pultech již v březnu. Vojně zdar!


CGwillWin