
"Pro Evo je lepší!". "No, to není, víš jak dlouho je tu FIFA? Už od roku 1993, zatímco ten tvůj slavnej PES teprve od roku 2001!". "No a co! Pro Evo má ke skutečnýmu fotbalu daleko blíž!". "Jasně, tak si běž hrát s tím svým Čemem a Ujfeločim! FIFA má všechny licence, takže teď hoříš!". Ano, i takto mohou diskuze mezi zatvrzelými fanoušky dvou nejpopulárnějších fotbalových simulací vypadat. A zatímco Konami slibuje ještě reálnější pohyby hráčů, vylepšenou AI a ještě o krůček reálnější grafiku; EA Sports se snaží překonat svůj dosavadní rekord a přinést během roku tři fotbalové hry. Jen si to pěkně shrňme - FIFA World Cup 2010 už je nějaký ten pátek venku (průměrná hodnocení 83%), FIFA 11 na nás zaútočí až v říjnu a než se jí dočkáme, můžeme si čekání ukrátit pomocí další hry z krabičky "EA Online", FIFA Online. Betatest již nějaký ten týden běží a já po čase stráveném na zeleném pažitu mohu konečně prozradit, jaké to je.
Na rozjezd singleplayer, aby se neřeklo
Když jsem se do bety přihlašoval, vůbec by mne nenapadlo, že jako první věc musím učinit zásadní rozhodnutí. Electronic Arts po vás hned na startu chtějí vědět klub, za který chcete hrát, a krom toho také národní mužstvo, jehož hymna vám v uších zní nejliběji. FIFA Online těží ze získaných licencí svých předchůdců a tak můžete o ligový pohár bojovat na trávnících například ve Španělsku, Anglii, Německu, Itálii, ale také v České republice, což potěší hlavně domácí příznivce. Rozhodnutí o dvou vyvolených týmech sice mohou na první pohled vypadat zcela bezvýznamná, mají však na vaši hru ohromující dopad. První věc (samozřejmě kromě jednoduchého tutorialu), na níž ve hře narazíte, je ligová soutěž. Módem procházíte pouze vlastním přičiněním a dá se říci, že částečně slouží především pro nováčky, kteří se s virtuálním fotbalem teprve seznamují. Utkání probíhají vždy v rámci klasické ligy nebo domácího poháru, zamrzí absence Ligy mistrů nebo Evropské ligy UEFA. Mimochodem, samozřejmě, že lze tým kdykoliv změnit, avšak nevyplatí se to z důvodů, které vyplynou v pozdější části mého článku.
FIFA Online, to bude hlavně o multiplayeru!Ano i ne, bohužel. EA Sports toho zatím moc hráčům, kteří touží po multiplayerových radovánkách, nenabídli. Sice se hra stále nachází ve fázi betatestování, ale ruku na srdce – i tak je toho zatraceně málo. Správně bych měl začít asi tím nejaktuálnějším, čímž je bezpochyby šampionát v Jihoafrické republice. Ten je zde navzdory vydání samostatné hry na toto téma přítomný také, je však ořezán na pouhý závěrečný turnaj, služba poskytující postup ČR na šampionát aspoň virtuálně je nám k dispozici ve vedlejším vchodě. Další silnou nevýhodou při hře za svůj vybraný národní tým je ztráta dvaceti tokenů, na další si musíte počkat do druhého dne. A pokud vás ani to nepřesvědčilo o nevýhodě zahrát si za reprezentaci některé z třiceti dvou zemí, které se afrického svátku účastní, multiplayerovou verzi (která je ořezána na pouhé přáteláky) stejně nikdo nehraje, takže tak.
Daleko zajímavější a také nejhranější je herní mód pojmenovaný Versus, ve kterém můžete se svým vybraným ligovým týmem změřit síly s ostatními hráči. Samozřejmě, můžete si vzít i jiný tým, jenže jeden zápas vás opět stojí zmiňovaných dvacet tokenů, takže pro další utkání máte zase zpátky svůj starý mančaft. Zápasy probíhají pomocí peer-to-peer propojení obou hráčů, takže pochopitelně záleží na vašem/soupeřově internetovém připojení. Na rovinu přiznávám, že je to docela o štěstí a jestliže vám hra hlásí, že váš soupeř má vůči vám dobrou odezvu (čili naprosto zelenou), neznamená to ještě vůbec nic. Tak například já jsem si našel právě jednoho takového "zeleňáska", abych nakonec hru předpovídal o dobrou sekundu dopředu. Zápasy, na rozdíl od těch s národními týmy, probíhají nejenom pomocí přátelských utkání, větší zážitek můžete zažít v podobě turnajů. Tato novinka byla přidána v posledním patchi, bohužel, zatím ji však opět nikdo nehraje.
Poslední možnost zahrát si fotbal s někým živým se naskýtá při vaší singleplayerové sezóně. Každý zápas si můžete zahrát ve formě co-op módu, který vás svojí náplní jistě nijak nepřekvapí. V podstatě ve více lidech za ráz ovládáte jeden tým, což v kombinaci s nějakým externím komunikačním programem může být docela zajímavé a hlavně zábavné. Navíc, všichni zúčastnění získávají za svojí společnou hru lepší předměty, než osamocený plejer. Takže se to vyplatí.
Tou nejzásadnější novinkou, která vás ve FIFA Online čeká, se týká především vašich hráčů. Ti už totiž nejsou neustále strojově přesné kopie, ať už si mužstvo právě vyberete, nebo po několika desítkách odehraných zápasů. Každý hráč má svůj vlastní zkušenostní systém a za každý odehraný zápas je mu podle jeho předvedené hry udělen určitý počet zkušenostních bodů. Po dosažení určité úrovně si pak může rozdělit několik bodů mezi své fotbalové dovednosti (střelba, hlavičkování, u brankářů vybíhání, apod.), což zvyšuje jeho celkové hodnocení. Nejlépe je to vidět na samotném startu vašeho hraní, kdy i v realitě dobré mužstvo (např. Liverpool) má hráče hodnocené okolo tisíce bodů. Postupem času se však hráči mohou vypracovat až na úroveň kolem 1600 bodů a zřejmě se hranice bude postupně posouvat směrem vzhůru. Rozdíly mezi různě hodnocenými hráči je na první pohled vidět – lepší hráč déle vydrží sprintovat, lépe střílí, přesněji přihrává... Výhod je opravdu hodně.
Hodnocení hráčů pochopitelně nezávisí pouze na jejich zkušenostech, respektive na jejich zapojení do zápasů, můžete je ovlivnit i vy sami. Ve hře totiž najdete celou řadu předmětů, které vylepší vlastnosti daného hráče, na oplátku jsou však omezeného trvání. Za všechny se sluší jmenovat například lepší kopačky pro útočníky nebo lepší štulpny pro obránce (ty zvyšují jejich statistiky v daných činnostech). A kdyby vám možnost zlepšovat si hráče pěkně po jednom nestačila, můžete si pro svého manažera (= váš herní charakter, který také získává zkušenostní body) koupit předměty, které zlepší nějakou vlastnost rovnou celému mužstvu. Když se k tomu přidá, že musíte udržovat smlouvy hráčů (velice zjednodušené na počet utkání, pro které je hráč zaplacen) a obnovovat ručně jejich energii (i na to existují předměty), vyleze z toho poměrně jednoduchá manažerská hra, která pobaví a vyloudí úsměv na vaší tváři. Teď se oklikou vracím na začátek svého článku, jistě je vám již jasné, proč se nemusí vyplatit často měnit týmy.
Na závěr každého utkání, ať už vyhraného, či prohraného (neplatí pro kontumace), dostanete možnost vybírat si ze tří karet (jakoby odměn), které za svůj zápas obdržíte. Za každou skrytou kartičkou se můžou skrývat jak vylepšující předměty, tak také hráči, které lze za určitý herní peníz odkoupit. Výhodou je, že někteří z nich mají k dispozici solidní hodnocení, například hned ze začátku můžete vyhrát hráče s hodnocením 1200, když třeba Torres má "pouhých" 1053. Ke hráčům se sluší zmínit, že v ligovém módu je k dispozici také skaut, který vám nabízí nadějné talenty. Ani toho se nevyplatí ignorovat, váš kádr může občas obohatit velmi výrazně.
Nehrajeme FIFA 10?Co se týče samotného fotbalu... ten je naprosto, ale naprosto stejný, jako předchozí díly ze série FIFA. Přiznávám, několik posledních dílů jsem vynechal (poslední byl FIFA 2003), ale když jsem si schválně našel obrázky z posledního ročníku a zběžně je projel očima, nestačil jsem se divit. Ona je to naprosto identická kopie: rozhodčí dělá při střídání stejný postoj, grafika je ve většině případů identická (trestné kopy, střídání, snad jen ty střelce gólů a skóre ukazuje FIFA Online jinak) a aby toho nebylo málo, většinu neduhů z FIFA 10 si na sebe navalila i tato hra – hráči taktické pokyny plní pouze s obtížemi (hlavně útoky jeden proti pěti nebo třicetimetrové mezery mezi lajnami hráčů potěší); rozhodčí zřejmě nezná žlutou kartu, ale rád rozdává červené na potkání; automatické střídání hráčů dokáže občas pořádně zatopit vaší obraně (druhotným jevem je rozčílení).
Dostáváme se ke grafické a zvukové stránce. Podobně jako ostatní "EA Online" hry (Tiger Woods PGA Tour a Need for Speed World) je FIFA Online optimalizována především pro slabší počítače (hlavně netbooky), čemuž je upravené také samotné grafické zpracování. Jestliže vám obrázky rozmístěné v tomto textu pro zhodnocení nestačí, tak vězte, že samotné zpracování hráčů (mimochodem, animace radosti po vstřelení branky nebo při ostatní mimoherní činnosti jsou opět převzaty z FIFA 10) je zhruba na úrovni posledních dílů, za stadionem však musíme hlouběji do historie, zhruba někam na začátek tohoto století (tipuji FIFA 2003). Skutečně, diváci jsou tou starou známou šmouhou, u které s velkou námahou rozlišujete jednotlivé osoby. Při pohledu z blízka je situace neměnná.
Budu se asi opakovat, ale i ozvučení je opět převzaté z posledního dílu. Snad jen ti komentátoři (bohužel, na duo Jaromír Bosák a Petr Svěcený tentokrát nenarazíme) se zlepšili a už nemají tendenci dávat hráčům jiná jména (jinak říkají ty naprosto stejné hlášky, jako ve... pokolikáté už?). Trochu zamrzí okleštěný hudební doprovod v herním menu, scvrknul se na čtyři, pět písniček. Velká kaňka na adresu vývojářů jde také se zajímavým bugem při minimalizaci hry. Pokud ji chcete zpět maximalizovat, může vám herní okno začít na ploše "poskakovat" a vy se nedostanete ani zpátky do hry, ani ji nevypnete. Trpělivější z nás se budou několik minut snažit probojovat ke správci úloh, labilnější z nás počítač restartují. A na závěr perlička, pokud se vám tento problém stane při rozehraném zápase, můžete na svém kontě očekávat hezkou kontumaci.
Co tedy může hráč, který se do v tuto chvíli probíhající otevřené betaverze přihlásí, od FIFA Online očekávat? Pokud se jedná o zatvrzelého milovníka série Pro Evolution Soccer a plakáty FIFY používá jako terč pro šipky, ať dá okamžitě ruce pryč (on vlastně asi ani tento článek číst nebude, ale tak pro jistotu). Jestliže však jste ochotni přistoupit na trochu gramlavé zpracování fotbalových zápasů, zkusit to můžete. Majitele předchozích dílů jistě potěší některé novinky (hlavně přítomnost vylepšování hráčů, kupování/získávání předmětů vylepšující hráče), ostatní si hra může získat přítomností multiplayeru zadarmo. Navíc, zatím jsem nenarazil ani na náznak nějaké platby za reálné peníze, což mne docela překvapuje. FIFA Online je tedy titul, který sice netrhne nějaké rekordy, ale je spíše dělaný jako odpočinková záležitost nebo jako příležitost pro hraní s kamarádem/kamarády. A protože EA u svých "Online her" zřejmě s tímto označením počítali, může to být bráno jako malé, bezvýznamné plus.