retro
Dungeon Keeper 2

Dungeon Keeper 2
Dungeon Keeper 2
00:00, 10.08.2004

„IT’S GOOD TO BE BAD…“. Tak to je jedno z prvních pravidel č.1, se kterým se ve hře setkáte a podle kterého se budete řídit takřka celou hru. Tato RTS hra, jak už název napovídá, se odehrává právě v tajemných chodbách – dungeonech, ve kterých bojuje jako vždy dobro se zlem (Good and Evil). Překvapivě zde ale bojujete za tu špatnou stranu, která jen stále odporuje útokům dobrých lidí na „VÁŠ“ dungeon a musí se pořád bránit. Je tedy na čase, aby se karta obrátila a vy a váš dungeon byl znovu osvobozen…Hra se odehrává z pohledu boha, takzvaného pána dungeonu. Vy jako bůh před sebou vidíte svoji mocnou ručičku, která vám slouží jako kurzor(jako v Black and White). Postupně s ní stavíte různé budovy, s každou budovou dostáváte k ní uvedené příšerky, které pak můžete trénovat na vyšší zkušenostní levely, tím pádem jsou silnější a mocnější a můžete pak s nimi dobývat jiná království. To by byl tak jednoduše shrnut styl hry.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Ovládání

Začínáte vždy se svým srdcem dungeonu, což je něco jako základna(jakmile je zničeno-prohráváte) a s pár pracovitými impy, které vám slouží na všechny práce ohledně údržby dungeonu(prokopávání walů, označování území, nošení peněz,…). Kolem vás, jsou z počátku jen holé zdi, které můžete označením dát příkaz impům ke zbourání. V podzemí se skrývá také zlato, která vám slouží ke koupi budov, k výcviku příšer,atd., které také označením impové zbourají. Ve hře se vyskytuje ještě něco jako vyšší forma zlata-diamanty, které jsou nevyčerpatelné a tak vám poslouží jako neomezený přísun bohatství.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Impové

Imp je nebojová jednotka(bojují pouze sami mezi sebou), bez kterých by se váš dungeon těžko rozvíjel. Impy i každou příšeru můžete pravým tlačítkem myši popohnat tím, že jim dáte jednoduše facku a tím se hold začnou víc snažit. U impů to můžete využívat dle libosti, u jiných příšer však moc nedoporučuji. Každý imp může zbořit zeď nebo zlato kolem sebe, posbírat zlato a odnést ho do skladiště zlata, nosit omráčené příšery jak do doupěte kde se znovu vyléčí, tak i do vězení, kde si s nimi můžete dělat co chcete Každý imp dokáže také označit území, abyste na něm mohli stavět budovy. Pokud narazíte na cizí budovy, můžete je dostat na vaši stranu také tím, že je impové označí. Impy můžete vyvolávat kouzlem.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Budovy

K dobrému dungeonu je třeba postavět strategicky budovy. Abyste mohli na novém území stavět různé budovy, musí jej impové nejdříve označit, což trvá asi 1s. Poté na něj obdélníkovým výběrem můžete postavit budovu. Budova je postavena okamžitě a čím většího tvaru ji postavíte, tím více vám je užitečná(Lair pojme více příšer, pokladnice více zlata,…) a chodí vám více příšer. Některé budovy stojí více či méně, podle toho o jak důležitou budovu jde a jak dobrá příšera vám z ní může přijít. Je důležité pečlivě vybírat velikost-kvůli penězům, počítat s pozdějším zvětšením, budovy, které jsou nejvíce využívány stavět blízko k sobě a také jim vybrat dobré strategické umístění vůči nepříteli.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Příšery

Bez příšer by tato hra neměla cenu hrát a tak je důležité vědět o nich co nejvíc. Creatury zde nevyrábíte, nýbrž dostáváte z portálu, který bývá většinou blízko u základny, takže se stačí jen k němu prokopat a označit impy. Jakmile vlastníte portál a postavíte nějakou budovu(nejdřív musíte Lair,aby měla kde bydlet), přijde vám k ní určená nestvůra(knihovna – kouzelník, doupě – goblin,…). Každou příšeru můžete klikem uchopit(můžete jich držet kolik chcete) a dalším klikem pustit. Časem dostávají příšery hlad, takže musíte postavit Hatchery, kde se „VYRÁBÍ“ kuřata, které všichni netvoři mají nesmírně v oblibě. Každou příšeru můžete cvičit ve cvičišti(až na 10. level), které můžete také postavit, kde zvyšujete její zkušenostní level=silnější. Tato stránka hry, tj. cvičení příšer přijde velmi zábavná a zabaví vás na mnoho hodin zábavy, neboť mnohé příšery s vyšším levelem získávají kouzla, které pak v boji používají(fireball, haste, shield,…). Příšer je ve hře zhruba 30 z toho polovina z nich k vám může přijít normální cestou-portálem. Druhou polovinu(ty příšery co hrají proti vám) Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)můžete na svou stranu dostat přes mučírnu, kde je buďto můžete nechat umřít a nebo překonvertovat na vaši stranu. S těmito příšerami pak můžete zacházet jak s vlastními. To je na hře taky velmi zábavné, neboť takhle můžete mít ve vašem arzenále téměř jakoukoliv příšeru a poznávat její útoky, kouzla a využívat je. Jednou za čas, se vydá každá příšerka taká pro výplatu do pokladnice, čímž vám uždibne trochu těch peněz z vašeho konta. Tato částka se s každým větším levelem zvyšuje, takže s odstupem času už o zas tak levnou záležitost nejde. Důležitá část ve hře je taky morálka u příšer. Ta je buďto happy, normal, nebo bad. Pokud jsou příšerky šťastné nebo alespoň jsou v pohodě, tak za vás rádi bojují, nekladou skoro žádný odpor a můžete s nimi zacházet dle libosti. Pokud jsou však naštvané(třeba když jim nedáváte dlouho výplatu, nemůžou se najíst,…) tak někdy z boje automaticky utíkají, těžko jim něco přikážete a v horším případě vám uniknou do portálu, čímž o ni přijdete. Morálku můžete měnit v kasinu, kde si můžete nastavit, jestli chcete, aby příšery vyhrávali(přicházíte o peníze) nebo prohrávali(dostáváte peníze). Lepší je samozřejmě(pokud máte peníze) je nechat vyhrávat, pak se vám však může stát, že jedna z příšer vyhraje jackpot a odnese si z vaší pokladny nemalou částku. Vynahradí vám to však radost z výhry všech příšer v podobě tančení v kasinu!:)Některé příšery jsou samozřejmě silnější, tudíž se je vyplatí spíše cvičit než ty slabší, které je lepší někdy ani necvičit. Jinak za každou příšeru můžete hrát z pohledu první osoby a to díky jednomu z počátečních kouzel, což hru jen a jen obohacuje!!!

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Kouzla

Mezi velmi důležitou část hry patří taky kouzla ve, které může čarovat každý pán dungeonu. K tomu, abyste mohli něco vykouzlit potřebujete manu, které můžete mít až 200 000 a každé kouzlo, které kouzlíte, stojí podle účinnosti a levelu. Mana se vám časem regeneruje v závislosti na postavení ve hře, takže čím toho máte víc postaveného a máte víc příšer, tím víc. Každé kouzlo se ale musí nejdřív vybádat v knihovně tak, že tam musíte naházet pár příšer, nejlépe warloků, kteří na něj za chvíli přijdou. Rychlost bádání ovlivňuje level příšery. Každé kouzlo má pak dva levely, přičemž ten druhý je samozřejmě lepší. Mezi nejlepší kouzlo patří vyvolání Sekáče Rohatého neboli Hornyho-nejsilnější příšery ve hře a stojí 100 000 many. Ten vám pomáhá na vaší straně hry, dokud vám nedojde mana a asi nejvěší škoda je, že ho nemůžete ovládat. Nejdůležitějších kouzlo ve hře je ale vyvolání impa, který vám slouží prakticky ke všemu. Čím více máte impů, tím více vás kouzlo stojí. V dungeonu můžete narazit i na takovou magickou kostku, kterou poté, co ji imp odnese do knihovny můžete použít. Některé kostky vám třeba zvednou všem příšerám level o jeden, některé dočerpají manu atd. a je vždy lepší nechávat si je na horší časy, až se vám budou více hodit.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Dveře, pasti

Strategickou část hry tvoří také dveře a různé pasti, které můžete ve hře používat za peníze. U dveří platí, že čím dražší, tím lepší dveře, takže se nejvíce vyplatí používat „Magic Door“. Pastě velmi zpestřují hru a nepoužívat je, vám mnohdy zaručí jasnou záhubu. Mezi nejoblíbenější pastě patří „Sentry Trap“ neboli dělo, které samo od sebe střílí po všem nepřátelském co uvidí, „Boulder trap“ neboli zaoblený kámen, který jakmile se k němu přiblíží nějaký nepřítel, tak se začne pomalu kutálet a všechno před sebou omráčí a zraní, ale je zde i mnoho zajímavých nášlapných pastí, které se také vyplatí využívat.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Grafika, hudba

Grafika hry, na to, že jde o hru vydanou v roce 1999 se dá srovnat třeba s grafikou ve hře Dungeon Siege, takže dobrá. Není sice tak dokonalá ale i přesto je velmi pěkná a svým způsobem kouzelná, takže si ji brzy oblíbíte, stejně jako celou hru. Krásně vypadají různé příšery, láva, voda, budovy, zdi,atd. Hra je tedy v 3D kabátku a působí velmi přirozeně(prostě skvěle!!!) a můžete si ji všemožně otáčet. Pochválit se musí jednoznačně menu ale také animace ve hře, které na vás čekají po dohrání každé mise. Hudební stránka je také na velmi dobré úrovni. Hlášky, které vás celou hrou provází jsou pěkné ale hudby se zde moc nedočkáte. Zvuky jsou ale perfektní.

Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)Klik pro zvětšení (Dungeon Keeper 2)

Kampaň

Kampaň má zhruba 20 misí a je velmi zábavná, co se týče hratelnosti a děje. Mezi jednotlivými misemi máte i bonusové mise, které se hrají jinak než jak tomu obvykle ve hře je. Třeba se vžijete do roli kouzelníka a musíte do jedné minuty pozabíjet co nejvíce příšer kolem vás. Kampaň vás provede vším co na vás ve hře čeká, takže je v ní obsazen něco jako i tutorial. Můžete si také zahrát multiplayer nebo hru skirmish, která je podle mě lepší, protože v humam vs. human je hra hodně nevyvážená, ale to je pouze můj názor.

Hodnocení

Celkově vzato, DK2 nevezme každého hráče, ale tak je tomu přeci u každé hry, ale mnoho lidí, které tuto hru zkusí, pohltí a zaručí jim mnoho hodin zábavy, jak v kampani, tak v multiplayeru nebo ve skirmish hře. Je to sice hra, která už má pár let za sebou ale i tak se dá stále dobře hrát a člověka neomrzí jak grafikou, tak i hratelností ani v této době. Bohužel firma, která má tuto hru na svědomí(Bullfrog) už neexistuje, tak jen můžete doufat, že se někdy v budoucnu někdo najde, kdo k této parádní hře udělá pokračování-DK3. Hru vřele doporučuji.


CGwillWin