Kdybychom měli vyjmenovat jednu konkrétní věc, která nám na Europa Universalis IV vadila, takřka okamžitě bychom vypálili „Amerika“. Ruku na srdce, autoři tento kontinent tak trochu odbyli, zvlášť co se týká hratelných domorodých národů. Aztékové, Májové, Inkové, několik indiánských kmenů a to bylo přibližně všechno. Tedy nic moc, zvlášť když přihlédneme k smyslu pro detail švédských vývojářů a jejich snaze o věrné zpracování historie. Přibližně půl roku po vydání základní hry se však na trhu objevuje nejnovější stažitelný balíček Conquest of Paradise, díky němuž se už Nový svět nemá za co stydět.
Území současných Spojených států a jižní Kanady je totiž doslova poseto nejrůznějšími indiánskými kmeny. Najdete zde Šošony, Siuxe, Osagy, Navahy, Komanče, pochopitelně nesmí chybět ani Apačové (tedy až na slavného náčelníka Vinnetoua). Nutno uznat, že hra za kterýkoliv z těchto klanů je docela velkou výzvou, zvlášť se zapnutým Iron módem. Ostatní se s vámi totiž příliš nemažou, okamžitě vás označí za své rivaly a jdou tvrdě do vás. A vzhledem k tomu, že drtivá většina národů začíná pouze s jednou oblastí, jistě tušíte, co to znamená. Naštěstí je tu možnost migrovat do jedné ze sousedních provincií, což vám může alespoň na chvíli zachránit krk.
Novinkou jsou také speciální indiánské idee, jež mají usnadnit technologický vývoj. Vzhledem k tomu, že jste obyvateli Nového světa a každý posun vpřed vás stojí 250% základní ceny, jistě oceníte například možnost si ji snížit na „přijatelných“ 150% (maximální počet bodů byl nově zvýšen na tři a půl tisíce) To pochopitelně není vše, najdete zde i vyšší příjmy z daní, vyšší morálku pro armádu, lepší diplomatické vztahy nebo si můžete zpřístupnit jednoho kolonistu. Závěrem dodejme, že jakmile odemknete všech patnáct vylepšení, budete schopni reformovat svůj stát a dostat se na technologickou úroveň evropské mocnosti, která si ve vašem sousedství založila kolonii.
Ovšem pozor, můžete dopadnout podobně jako my. Když totiž sousední Aztéky dobylo Portugalsko a my jsme se konečně mohli vymanit z pomyslného středověku, takřka okamžitě jsme byli napadeni také. V podobných chvílích přijde vhod členství v indiánské federaci, díky čemuž se na vaši stranu automaticky přidají všichni její členové. Pravda, proti lépe vyzbrojeným Evropanům početní přesila stejně příliš nepomůže, při válkách mezi kmeny se však každá drobná výhoda hodí.
S Novým světem úzce souvisí kolonialismus a ani jemu se nevyhnuly určité změny. Dostatečně velké kolonie se totiž nově automaticky mění na částečné samostatné státy, podobně jako tomu bylo ve skutečnosti. Nad zabraným územím tak již nemáte neomezenou kontrolu, místo toho určujete výši daní, kterou vám musí měsíčně odvádět. Nesmíte je však příliš ždímat, jinak se vzbouří a vyhlásí nezávislost. Stejně tak se můžete rozhodnout začít hrát pouze za danou kolonii a svému původnímu státu dát vale.
Mimochodem, jistě sami uznáte, že hráči Europa Universalis to mají při kolonizování Nového světa o poznání jednodušší než skuteční objevitelé – ví s naprostou jistotou, kde se nachází. Balíček Conquest of Paradise tuto hráčovu výhodu anuluje prostřednictvím velice povedené funkce pojmenované „Random New World“. Pokud ji využijete, tvar Amerického kontinentu se vygeneruje zcela náhodně a to včetně startovních pozic všech místních národů. Každá hra je tedy svým způsobem jiná a kolonizování už není jenom o tom, že lodě na jisto někam pošlete, ale musíte hledat. Přesně jako skuteční objevitelé před více než pěti sty lety.
Jenom je škoda několika grafických nedostatků zapříčiněných tímto náhodným generováním. Jednotky totiž mají u některých provincií tendenci stát na jejich hranicích místo uprostřed, což občas nepůsobí příliš esteticky.
Mimochodem, pokud celou recenzi čekáte na nějaké to ale, dočkali jste se. Hlavní problém Conquest of Paradise spočívá především v tom, že dobrá polovina jeho obsahu (konkrétně indiánské kmeny a správa kolonií) je zároveň součástí opravného patche 1.4. Za svých necelých patnáct euro, což je v přepočtu něco málo přes čtyři sta korun (cena pochází z nabídky Steamu), tak vlastně reálně získáte pouze polovinu toho, co balíček nabízí, což je škoda.
Naše závěrečné hodnocení se tak odvíjí především od faktu, jenž jsme zmínili v předchozím odstavci. Z Conquest of Paradise totiž jinak máme více než pozitivní dojmy. Přináší do hry spoustu skvělých novinek, ať už jde o rozšíření indiánských kmenů, správu kolonií nebo náhodné generování Nového světa. Autoři se v tomto směru vytáhli.