hw
recenze
Asus TUF Gaming VG279QM

Asus TUF Gaming VG279QM - recenze
Asus TUF Gaming VG279QM - recenze
14:30, 02.04.2020

Segment TUF Gaming má v portfóliu Asusu zastupovať takzvaných "casual gamers", teda tých menej náročnejších z nás, ktorí k hrám nutne nepotrebujú kúsky z tých najvyšších rád hardvéru. Tento monitor s trochu krkolomným označením VG279QM, je však na hrane tohto segmentu, nakoľko sa okrem 27 palcovej uhlopriečky pýši naozaj nezvyčajne vysokou frekvenciou 280 Hertzov. Keď som tieto specs čítal poprvýkrát, asi som si podobne ako vy povedal, že to je zbytočné a moja sto-štyridsaťštyrka stačí viac ako bohate. Teraz sa s ním lúčim veľmi ťažko.

Klik pro zvětšení (Asus TUF Gaming VG279QM - recenze)

VG279QM tvorí 27 palcový Full HD (1920x1080) IPS Panel s 1ms odozvou. Keď k tomu pripočítame 280Hz frekvenciu, tak tu takmer nemáme čo vytknúť, no je nutné povedať že Full HD je pri 27 palcoch už pomerne dosť rozpixelované a tak je potrebné to brať do úvahy ak hrávate s monitorom prisunutým blízko k očiam. Asus v tomto segmente ponúka aj o čosi máličko drahšiu verziu s rozlíšením 2K, avšak tá disponuje frekvenciou "už len" 165Hz.

Klik pro zvětšení (Asus TUF Gaming VG279QM - recenze)

Keď sa pozrieme na praktické vlastnosti, pochváliť musíme ľahký stojan z tvrdého plastu, ktorý slúži zároveň aj ako organizér na káble a vďaka nemu je monitor samozrejme polohovateľný. Nastaviť si môžeme výšku, náklon a v prípade potreby ho vieme využívať aj zvislo, ak by ste náhodou mali potrebu zobraziť si mailovú schránku, či štatistiky burzy s 280 Hertzami. Zamrzieť niektorých z nás môže absencia stojanu na slúchadlá, ktorá zvykne byť pri podobných modeloch štandardom.

Klik pro zvětšení (Asus TUF Gaming VG279QM - recenze)

Využitie frekvencie monitoru som objasňoval v recenzii zopár týždňov dozadu, avšak v skratke jej využitie závisí od počtu obrázkov za sekudnu (fps), ktoré je váš PC schopný vygenerovať. 280 Hz teda využijeme naplno, ak si pustíme hru kde reálne dosiahneme 280fps. Je nám teda jasné, že žiadne AAA to asi nebude, no na druhú stranu takto vysokú frekvenciu využijeme napríklad v CS:GO, Apex Legends, možno PUBG a podobných masových hrách, kde sa nám takáto plynulosť obrazu hodí k získaniu výhody nad nepriateľom.

Samozrejme tu máme k dispozícii aj mnoho "softvérových" nastavení a vlastností, ku ktorým určite patrí Nvidia G-Sync, teda synchronizácia frekvencie snímok z grafickej karty Nvidia na monitor tak, aby sa zabránilo trhaniu obrazu. Ďalej sa môžeme pokochať spektrom HDR módov na rôzne príležitosti (film, hry a podobne...), či takzvaným Shadowboostom a samozrejme rôznymi farebnými módmi podľa jednotlivých typov hier.

Klik pro zvětšení (Asus TUF Gaming VG279QM - recenze)

TUF Gaming VG279QM od Asusu je skvelý herný monitor, ktorý zaručí nekompromisnú plynulosť hier vďaka svojej vysokej frekvencii. Dokonca aj bežná práca myšou na ploche, dokáže správnemu nadšencovi vyčariť úsmev na tvári. Nevýhodou môže byť "len" Full HD rozlíšenie, ktoré je na 27 palcovej uhlopriečke už pomerne dosť natiahnuté a menšie detaily tak zanikajú. Každopádne ak vlastníte 144 alebo dokonca ešte 60 Hertzové monitory, odporúčam si tento skvost minimálne vyskúšať, dostanete sa do iného vesmíru.

Za poskytnutie produktu na recenziu ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (Asus TUF Gaming VG279QM - recenze)


CGwillWin