recenze
S Catanem do vesmíru

S Catanem do vesmíru
S Catanem do vesmíru
12:00, 10.05.2020

Poslední česky vyšlou hrou s titulním názvem CATAN od Albi jsou Hvězdoplavci. Osadníkům už byla země malá, prošli jsme s nimi incké osady, plavili se po moři a dobyli New York či Korsiku. A nastal čas opustit hranice naší malé zemičky a vystřelit do vesmíru. Co všechno se změnilo a jak tato mise dopadla?

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Nový kabátek, starý systém

Základem celého Catanu, klíčem k celé jeho existenci a funkci, je hod dvěma kostkami na začátku tahu každého hráče. Bez toho není Catan Catanem a nikdo by to ani jinak nechtěl. Principiálně je to tedy stejné, musíte dosáhnout předem určeného počtu bodů stavěním základen v různých planetárních systémech. Ale ve Hvězdoplavcích se skrývá daleko víc nového, než starého. Jednak nestavíte cesty, nýbrž máte k dispozici vesmírné lodě, s jejichž pomocí buď kolonizujete, nebo obchodujete s jednou ze čtyř neutrálních vesmírných ras, čímž získáváte obrovské výhody a bonusy, stejně jako vítězné body.

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Dvě věci jsou skvělé a jednu z nich bych bez mrknutí oka klidně implementoval do základní hry. A to, že dokud nedosáhnete určitého počtu bodů, máte možnost ve svém kole po hodu kostkami vzít si ze společné zásoby 1-2 náhodné suroviny (podle počtu bodů). Další jsou rakety. Místo cestiček se mezi planetami pohybujete pomocí lodí dvou typů - obchodní a kolonizační - s raketovým pohonem reprezentovaným skvěle udělaným modelem rakety, na který můžete přidávat tuny různých modifikací. No, tuny, tři - palebnou sílu, nákladní prostor a pohonné trysky. V každé raketě máte různobarevné kuličky a před letem vždycky zachrastíte, zamícháte a podle toho, jaké dvě vám padly, doletíte o určitou vzdálenost. V případě, že vám padne kulička černá, dojde během vašeho letu k neobvyklému setkání (třetího druhu, heh) a většinou se budete muset rozhodnout, jak se zachováte. Buď po vás někdo něco na hulváta chce, nebo je dáma v nesnázích, sem tam vás napadnou piráti, to je překvapení.

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Zpracování a pravidla

Zpracování hry je na vysoké úrovni, a to jak plastové komponenty, tak karty. Na otevření rakety to sice chce nějakou pomůcku nebo hodně šikovné prsty, ale s velkou pravděpodobností otevřete každou z nich jen jednou, nasypete do ní kuličky s palivem, a je hotovo. Hráčské součástky jsou plastové a tři transportéry se dají nasadit buď na obchodní nebo kolonizační stanici, všechno je dost povedeně vymyšleno. V herním plánu jsou vyříznuté části tak, abyste si mohli, jakmile se s hrou dostatečně seznámíte, vytvořit vlastní mapu, aby se vám neomrzela pořád stejná struktura. Pravidla jsou dost jednoduchá na to, aby je pochopil i naprostý Catanováček, ale zároveň obsahují jednu zcela novou složku - lety lodí. To je podle mě skvělé obohacení hry, byť se jedná o další náhodný prvek, protože nikdy nevíte, kdy a jaké pohonné kuličky vám padnou. K dispozici máte jako obvykle Almanach s pojmy, které by vás mohly trápit, ale pokud Catan alespoň trochu znáte, nebudete jej k hraní potřebovat a rovnou se do toho opřete pouze s pomocí pravidel. A ty po prvních pár kolech hry taky odložíte.

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Omáčka kolem a dvojitá porce náhody

Je vidět, kolik šlo do Hvězdoplavců energie. Každý národ, se kterým se můžete přátelit a obchodovat, má svůj záznam v Almanachu, který je pochopitelně součástí balení. Ze začátku jsem se dost bál, že kromě kostek, jejichž hodem klasicky začínáte své kolo, bude další náhodnou věcí let raketou. To je sice pravda, ale nikdy se vám nemůže stát, že se svými loděmi nepohnete, maximálně vás po cestě okrade nějaký ten pirátek. Náhoda sice hraje v Catanu pořád velkou roli, přeci jen se od ní odvíjí váš příjem surovin, ale díky těm extra dvěma surovinám, které dostáváte, dokud máte málo bodů, je to mnohem jednodušší a vyřešil se vlastně můj největší problém, který jsem s Catanem kdy měl - nuda, když nepadají čísla. To je teď pryč, Hvězdoplavci jsou rychlí, svižní a pořád se něco děje. Víc surovin znamená košatější obchod, lepší a rychlejší rozvoj, přesně to, co předchozím Catanům chybělo.

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Pár slov závěrem

Hvězdoplavci jsou zatím nejlepší Catan hrou, kterou jsme u nás hráli. Přestože hra obsahuje dost novinek, pořád je to starý dobrý Catan, ale díky novým mechanikám ještě o kus lepší. A t o já osobně vesmírná témata nijak extra nemusím, ani Catan jako takový, protože je prakticky celý založený na náhodě. Tady dokonce dvakrát tolik, jak hodem kostkou, tak při letu raketou. Ale na druhou stranu to tak nepůsobí, protože dokud jste pozadu, sbíráte každé kolo extra suroviny, jakmile je už sbírat nemůžete, vyděláváte dost na to, aby vám to nevadilo. Strategizace mezi obchodem a kolonizací je obrovská a cesty vesmírem napínavé a záživné. Těžko bych hledal, co Catanu Hvězdoplavci vytknout, protože ve svém oboru bych řekl, že Klaus Teuber dosáhl dokonalosti.

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Albi

Klik pro zvětšení (S Catanem do vesmíru)☆ TOP ☆
100%
CZECHGAMER
Zatím nejlepší Catan, který jsme od Albi viděli. Spousta nových mechanik, krásně zpracované komponenty a velká znovuhratelnost. Catan konečně dosáhl dokonalosti.

CGwillWin