recenze
Monstrum: Frankensteinovi dědicové

Monstrum: Frankensteinovi dědicové
Monstrum: Frankensteinovi dědicové
12:00, 24.05.2020

Pro sepsání dnešní recenze jsem rozsekal abecedu na 42 kusů a z nich slepil dohromady tento počin, který uvedu k životu stisknutím tlačítka v neděli ve 12:00:00 našeho času. A stejně jako OG Frankenstein bude na toto Monstrum mnoho různých názorů, lidé se budou snažit jej pochopit, jiní se rovnou k mému pražskému sídlu vydají s pochodněmi, skandujíce něco o zvěrstvech proti lidskosti. Monstrum: Frankensteinovi dědicové je kompetitivní hra pro 2-4 hráče, kteří se vydají ve stopách jediného body buildera, kterého kromě nesmrtelného Arnieho znají jménem.

Odhoďte zbraň... a rakev!

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)

Člověk nebo zvíře, kosti jsou kosti

Hra má v podstatě velmi jednoduchý princip, mít na konci víc bodů než ostatní. Ty získáváte během daného počtu kol i po jejich uplynutí, a cesta za vašim vítězstvím může být dost rozmanitá. Od nájemných vražd přes pravidelné návštěvy jatek, až po humanitární činnost a přednášení na univerzitě. To, že si ve sklepě sami stavíte mrtvolu, přece vůbec neznamená, že nemůžete kapitánu policie naprášit své rivaly, abyste jim zmařili pokusy o oživení jejich monster. Herní kolo probíhá v několika fázích, některé hrajete všichni společně, v jiných se pěkně popořadě střídáte.

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)

Jako první v každém kole vždy nastane nějaká událost. Na kartě je nějaká omáčka o tom, co se stalo, a následně napsáno, jaké efekty či omezení jsou v tom daném kole platné. Může být zakázán vstup na hřbitov nebo extra hlídky v docích, pokaždé něco jiného. Málokdy vám to pomůže, ale nějak se musíte přizpůsobit každé nastalé situaci. Pak následují tahy hráčů. V těch po jednom dokola od prvního po směru umisťujete své vědce a asistenty na jednotlivá políčka ve městě podle toho, jakou činnost chcete, aby vykonávali. Když vám ale vaši vyhlídnutou činnost obsadí jiný hráč, můžete jej uplatit, aby vám taky uvolnil místo. Jakmile jsou všechny figurky vyčerpané, nastává fáze laboratorní. Tu můžete provádět všichni zároveň, protože se až na malé výjimky nemáte jak navzájem ovlivnit. V této části skládáte tělo - tedy vyměňujete nahromaděné materiály za kusy netvora, za což získáváte body a odbornost. V pozdějších fázích hry můžete své monstrum zkusit přivést k životu, k čemuž využíváte kostky, přeci jen jde o pokus a ne sázku na jistotu. I když svému štěstíčku můžete jít trochu naproti, úspěch není nikdy zaručen. Poslední fází je úklid, kdy se vám všichni paňáci vrátí z města domů, zamíchají se a znovu rozdají karty a deska se připraví na další herní kolo.

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)

Co do hratelnosti je toho ze začátku trochu moc naráz, ale hned během první hry pochopíte, co je důležité a naplánujete si co nejefektivnější využití svého vědce. Každý má totiž jiné slabiny a naopak vyniká v ostatních věcech, takže je hlavní hrát přesně tak, abyste využívali všech benefitů. Jednotliví vědci jsou dost odlišní na to, abyste za každého museli nasadit jinou strategii, ale zároveň vyrovnaní tak, aby ani jeden neměl viditelně navrch. Celkový balanc hry se mi zdál v pořádku, protože figurka prvního hráče může každé kolo měnit majitele a není za to prakticky žádný postih (získání figurky prvního hráče je políčko jako každé jiné, a postavička, která ho obsadí, se může na konci kola umístit jako každá jiná podle běžných pravidel hry). To je mnohem lepší než se střídat nebo jít v nějakém pravidelném sledu, protože jsou hráči, kterým na pořadí prostě nezáleží a jedou si to svoje, ať jsou první nebo poslední, jiní zase taktizují i kolem této mechaniky. Pravidla jsou sepsána podle mě velmi srozumitelně, s podrobnými vysvětlivkami jednotlivých polí hezky na dvoustránce u sebe, aby se nemuselo nic hledat. Znovuhratelnost je díky mnoha faktorům, které průběh hry ovlivňují, obrovská, téma je velmi poutavé, takže bych řekl, že pokud si Monstrum oblíbíte, bude na stole dost často.

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)

Komponenty a zpracování

Grafické znázornění Paříže na hlavní herní desce je hodně povedené, kusy těl jsou morbidní a velmi anatomicky propracované (bederní rouška to zachraňuje a hru mohou hrát i mladší osmnácti let). Jednotlivé orgány, ať už lidské či zvířecí, jsou reprezentovány kostkami, kterých ale není moc, takže hrajete-li se čtyřmi nadšenými staviteli těl, může se stát, že vám některé materiály dojdou a budou v tom zmatky. Mrtvoly jsou z kartonu, karty jednotlivých míst jsou taky dost kvalitní, ale zásadní problém mám s deskami jednotlivých hráčů. Jsou na nich tři ukazatele, pochopitelně secvaknuté dohromady ze dvou částí, čímž vzniká podivná vyvýšenina na jedné straně, nic moc pěkná na stole. Ale dělá to neplechu zejména v krabici, protože je nemůžete poskládat na sebe, jinak byste to nezavřeli, ale když je dáte nějak na přeskáčku, pomačkají se hráčské desky, nedáte-li si pozor. Nevím, jak bych to udělal líp, možná nějaké posuvníky, silnější hráčské desky nebo prachsprosté stupnice, na které umístíte kostku v barvě hráče, ale toto je zvláštní designová chyba, která v jinak povedeně zpracované hře nemá co dělat. Karet je spousta a text na nich dobře čitelný, což je na druhou stranu plus. Vlastně všechno, i rozložení hráčských desek jako takové, je povedené, jen ty ukazatele vlastností jsou prapodivné.

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)

Pouze pro psychopaty?

Pokud se ptáte, kdo by mohl chtít hrát hru, ve které stavíte člověka z kusů, které vám přinesl lapač psů, u nás se Monstrum: Frankensteinovi dědicové těšilo velké oblíbenosti napříč všemi generacemi. Ať už jsou to relativně jednoduché herní mechaniky, navíc vyšperkované o pár povedených zásahů do celkové herní plynulosti. Tematicky je hra velmi bohatá a se správným hudebním podkladem přijde i pořádná atmosféra. Navíc teď, než padne karanténa má každý i správný sestřih šíleného vědce. Abych to tedy celkově shrnul, jedná se o dynamickou a hodně zajímavou hru, která nenechává moc věcí představivosti. Strategie hraje prim a zároveň vůbec nemusíte být šílený vědec, naopak často se vyplatí spíše poněkud lidštější přístup.

Rada profesionála: Abyste dosáhli vítězství, jednoduše mějte na konci hry víc bodů, než všichni ostatní hráči. Pokud možno dohromady.

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Monstrum: Frankensteinovi dědicové)


SUPER
94%
CZECHGAMER
Tematická, dynamická a hodně pěkně zpracovaná hra. Spousta dobrých mechanik a velká znovuhratelnost, malinko pokulhávající kvalita a počet některých komponent.

CGwillWin