hw
recenze
ASUS ZenBook 14 - recenzia

ASUS ZenBook 14 - recenzia
ASUS ZenBook 14 - recenzia
12:00, 07.08.2020

Dobám, kdy se společnosti po celém světě snažily zmenšit mobilní telefony na velikost mexické fazole, odzvonilo a trend minimalizace elektroniky musel přejít s novými triky. Když se jedná o přenosné počítače, nemůže být výsledkem nějaká pidi skládačka, protože narozdíl od telefonu je třeba zachovat uživatelský komfort a přístup k většině funkcí klasického notebooku. Existuje jedna kategorie ultrabooků, kde převládá symbióza kompaktnosti a uživatelského luxusu. U značky ASUS se jedná o jejich řadu ZenBook, který je na trhu s rekordními proporcemi. Do naší redakce se dostala čtrnáctipalcová verze tohoto krasavce, která je určená nejen pro byznys na cestách. Nebýt papírového obalu, kurýr ho klidně mohl prostrčit pode dveřmi, je neuvěřitelně tenký. Než se společně pustíme do hodnocení, musíme se s něčím svěřit. Pro značku ZenBook mám trochu slabost, protože já sám už roky využívám pro osobní i pracovní potřeby předcházející verzi, se kterou jsem maximálně spokojen.

Tenký až hanba

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)

Začneme rovnou výškou přístroje. Ta se zastavila na šílených 1,39 cm. Výška zhruba vanilkové oplatky pro diabetiky sama o sobě nemusí znamenat nic, kdyby přístroj nemyslel na připojení dalších běžně používaných zařízení. Kromě klasických USB-C portů s podporou Thunderbolt 3 tu najdete i USB-A a dokonce i HDMI. Designérům neslo o trhání rekordů na úkor uživatelů a všechno, co byste od takového pracovního notebooku čekali, ZenBook poskytne celkem bez problémů. Mohli byste mít námitky proti absenci klasického vstupu pro jack konektor, ale ten ASUS zachraňuje pomocí redukce, kterou najdete přímo v balení. Okouzlení rozměry neskončí u výšky plně kovové a odolné šasi. Stačí zatlačit na hranu obrazovky a během vteřiny před sebou máte skoro bezrámečkový NanoEdge IPS panel s 88 % převahou v horní části. I přes tento poměr se do horní části povedlo vměstnat 3D kameru s IR funkcí a snímáním zvuku. Díky tomu je kladen důraz na bezpečnost a už dříve zmíněnou uživatelskou přístupnost. Kamera funguje výborně i při slabém světle, obrysy tváře rozpozná doslova než byste řekli švec. Bohužel chybí snímač otisků prstů, ale ta bezpečnost není potřeba přehánět, nepanikařte a spolehněte se na rozpoznání tváře s klasickým zaheslováním.

Prémiový pocit

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)

Zajímavé je., že i přes přítomnost patentovaného zvednutí zadní strany přístroje (Ergolift), kdy se hrana pantu opře o podklad tak, aby vznikla mezera pro lepší chlazení, není to oproti minulé řadě nijak velký rozdíl. Na výsledné odvádění tepla to nemá žádný zásadní vliv, protože ani při plné zátěži (sledování filmů a hraní středně náročné hry) nedošlo k výraznému zvýšení teploty ani hluku. Jediné, co v jisté situaci dělat problém, je trochu nešťastné odvádění horkého vzduchu kolem spodní hrany obrazovky. Při dlouhodobém používání a zvláště hraní her, se tato část dost zahřeje, čehož si všimnete až po zavření přístroje a následném přenosu. Nový ZenBook necílí na gaming komunitu, proto jsem se ho ani po této stránce nijak nezatěžoval. K tomu je od ASUS dobře zásobená sekce ROG. ZenBook spadá spíš do kategorie denního používání, s případným odpočinkem u Netflixu či podobné služby. Stroj je vybaven dokonalou baterií, která se na 60% dobije už během hodiny, a to prostřednictvím USB-C vstupu (také novinka) Jakmile máte nabito až takzvaně do plna, což zabere cca dvě hodinky, délka chodu je podle tabulek nějakých 22 hodin. K tomu si nastavte displej na méně než oslepující jas a nepřehánějte to se spuštěnými aplikacemi. Ale když si uvědomím, jak spokojený jsem s baterkou u staršího modelu, větší výdrž se jeví jako skvělý bonus, který si zaslouží chválu a nikoli kritiku. Během několikatýdenního testu jsem stále více nabýval dojmu, že mám v ruce jen ani ne kilovou knihu v luxusní vazbě. Přehodit si notebook z ruky do ruky je jednoduché jako sníst kopeček zmrzliny, a cítíte se jako majitel prémiového produktu. Když se podíváme na cenu, ať u 13, tak 14-palcové verze, nesnaží se vás nová série ZenBook finančně zruinovat. Stojí něco přes 25 tisíc korun, i při nižší konfiguraci se odlišuje od konkurence. Jednoduše řečeno je to celkem férová cenovka.

Procesor značky Intel Ice Lace Core i7

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)

Přesuneme se k popisu kvality dotykových částí. Zmiňovaný IPS s Full HD rozlišením nenabízí žádnou variantu dotykového ovládání (u této velikosti mi to nepřijde jako velký problém), v tomto směru se budeme na klávesnici soustředit jako na dost velký touchpad. Na klávesy si dávám, jak jistě víte, velký pozor. V případě, že se jedná o byznys notebook, bude právě klávesnice nejzatěžovanější součástí. Tichá a přesná – takto stroze bych popsal jednu z nejlepších klávesnic, která se mi u jakéhokoliv ultrabooku dostala po prsty. Frenetické klapání do pár milimetrů vysokých kláves nezní, jako byste v klíně hnízdili rodinku datlů, spíš jako cvrlikání ptáčátek, která jste si sbalili na cestu z hořícího lesa. Sednete-li si do přeplněného metra na cestě z nebo do práce a snažíte se narychlo dohnat recenzentské resty, nikdo kolem neví, že píšete jako smyslů zbavení. Designérům se podařilo využít celkovou plochu ZenBooku a klávesy jsou tak dost velké a s rozestupy, aby nedocházelo k chybným úhozům ani když máte moje silnější ruce. V tomto směru nemám klávesnici co vytknout, ani jejímu bílému podsvícení s třemi stupni intenzity. A co se výše zmíněného touchpadu týče, pozitivní nálada přetrvá i při jeho používání. Rychlost snímání pohybu prstu je úžasná, stejně jako integrace numerické části pomocí LED podsvícení (velmi praktické, mělo by to být součástí všech notebooků). Touchpad zvládne eliminovat nechtěný dotyk dlaní a díky svému hladkému povrchu je jeho používání příjemné.

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)

Zajímavostí je distribuce ZenBooku ve dvou verzích, s rozdílem v IPS panelu. Obě NanoEdge varianty nabízí Full HD rozlišení, ale jedna s jasem 300 nitů a druhá až 400 nitů s 1W. Ta druhá a technologicky modernější verze se stará o mnohem lepší výslednou kapacitu akumulátoru. Kromě odběru je právě tato varianta vhodná i do světlejších podmínek, zvlášť to poznáte venku na přímém slunci.

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)

Díky podpoře technologie Thunderbolt se pomocí dvou USB-C vstupů dokáže váš malý ultrabook spojit se 4K obrazovkami a přenášet data rychlostí 40gbps. O rychlém nabíjení už jsem také hovořil. Kdo vy ještě dnes potřeboval zastrčit microSD kartu, na boční hraně přístroje je to klidně možné. ASUS i nadále poskytuje certifikaci zvuku pod hlavičkou Harman Kardon, což je pojem sám o sobě. Při tak malé elektronice je to unikát. To všechno jsou menší i větší sklíčka zasazená do pořádně komplexní mozaiky možností, které jsem měl po dobu testování nového přírůstku do rodiny ZenBook spatřit. A ve finále jsem nebyl ani trochu zklamaný. Moje prvotní předpoklady se ukázaly být pravdivé, a i po technologickém upgradu neztratil ZenBook na své charakteristické kvalitě. Kdo by tedy potřeboval výkonnostně spolehlivý a maximálně kompaktní notebook do ruky, který disponuje obrovskou výdrží baterie a prémiovým nádechem, nemusí hledat dál.

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)Za poskytnutie produktu na test ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook 14 - recenzia)


CGwillWin