recenze
Dokážete pojmenovat Všechny divy světa?

Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze
Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze
12:00, 06.09.2020

V balení novinky od Albi, Všechny divy světa, na Váš čeká 195 karet s fotografiemi divů světa na jedné straně a dodatečnými informacemi na druhé.

Klik pro zvětšení (Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze)

Jestli se vyznáte v sedmi divech světa, tak i pro Vás bude hra překvapením. Pravděpodobně nebudete znát všechny divy zde obsažené. To však není nutné. Hra je o tom rozeznat a pojmenovat je, ale je to naučný počin, takže je i o tom dozvědět se něco nového, rozšířit si obzory.

Zapomeňte na sedm divů světa. Zde jich jsou téměř dvě stovky!

Karty jsou rozděleny do šesti skupin dle kontinentů, na nichž se nacházejí. Jednotlivé hromádky jsou ale nerovnoměrné - v Evropě a Severní Americe je téměř tolik karet, co ve zbylých čtyřech kontinentech.

Klik pro zvětšení (Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze)

Pro samotnou hru můžete vybrat kontinenty dle Vašich preferencí či zvědavosti, a to alespoň dva, ale klidně i všech šest. Hra pak bude o to složitější. Podle počtu hráčů připravíte balíček herních karet; zbytek karet bude sloužit jako doprovodný a bodovací balíček. Zde nutno podotknout, že dle pravidel se oba balíčky položí doprostřed stolu obrázkem nahoru. To je značně matoucí a budete muset myslet na to, který balíček je k čemu. Můžete si práci ušetřit a označit balíček či balíčky ze svých zdrojů.

V tahu si hráč vybere div. Po jeho pojmenování položí získané karty na hromádky kontinentů, kam dle něj patří.

Každý hráč dostane herní desku. Na ni položí čtyři karty z dobíracího balíčku obrázkem nahoru a směrem k ostatním hráčům. Ve svém tahu si vyberete z desek soupeřů jednu kartu, jejíž div poznáváte. Ten po správném pojmenování získáte a položíte pod svou desku na hromádku kontinentu, kam si myslíte, že div patří.

Klik pro zvětšení (Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze)

Pokud si nevíte rady (vždy ve svém tahu musíte vybrat a hádat nějaký div), můžete poprosit o nápovědu. Ty jsou na kartách dvě.

Hodnocení se odvíjí od toho, jestli jste potřebovali nápovědu. Ty jsou na kartách dvě.

Hodnocení se odvíjí od toho, jestli jste potřebovali nápovědu: při uhodnutí bez nápověd dostanete kartu a k ní další dvě z bodovacího balíčku; po první nápovědě dostanete o jednu kartu méně; po druhé již pouze hádanou kartu.

Klik pro zvětšení (Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze)

Všechny získané karty musíte přiřadit do hromádek kontinentů. Jakmile se vypotřebuje hlavní dobírací balíček, zkontrolují si hráči karty na svých hromádkách kontinentů. Vítězem se stává ten, kdo dokázal umístit nejvíce divů do správných kontinentů.

Celkový počet správně umístěných karet činí Vaše konečné bodové skóre.

Chytré je využití karet i k bodování, čímž byly eliminovány další žetony/komponenty. Je jasné, že po uhodnutí divu ho dokážete přiřadit do správného kontinentu. To je v pořádku, je to tedy legitimní bod. Případné dva navíc z bodovacího balíčku můžete umístit správně či špatně, takže získané bonusy z uhodnutí divu mohou být bodové nebo "propadnout", takže ve hře zůstává určitý podíl náhody.

Klik pro zvětšení (Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze)

Hra funguje spíše jako naučný soubor, kartičky jsou pěkné, po listování v nich se Vám bude chtít cestovat. U mnohých divů se dozvíte zajímavé informace. Pro zvídavé bude těžké se udržet a neotáčet kartičky pro více informací, protože byste zjistili, na jakém kontinentu se divy nacházejí, a to dříve než je umístíte a vyhodnotíte.

Hra funguje spíše jako naučný soubor. Pro zvídavé bude těžké se udržet a neotáčet v předstihu kartičky pro více informací.

Při hře však narazíte na značnou nevyrovnanost. Vedle kartiček jako Eiffelova věž, jíž zná snad každý, potkáte fotografii ledovcového jezera, které může být v Jižní Americe, Asii, na Islandu... a pořád bude vypadat stejně. Pojmenovat jej může být také celkem oříšek. V dalších případech jsme objevili některé nápovědy, které byly víceméně k ničemu, a na straně druhé takové, které vlastně obsahovaly většinu názvu divu již v první nápovědě. To může způsobit přinejmenším rozčarování.

Občas může být téměř nadlidsky náročné div pojmenovat. Na to pravidla myslí též. Můžete se mezi sebou domluvit na možnosti uznávat částečné odpovědi. To už ale záleží na benevolenci spoluhráčů, případně vyjednávání u stolu.

Všechny divy světa přistupují k vědomostnímu žánru trochu z jiného úhlu.

Přidanou hodnotou hry Všechny divy světa je fakt, že k vědomostnímu žánru her přistupuje trochu z jiného úhlu. Nejedná se o další Česko, což je třeba vyzdvihnout jako jedno z největších pozitiv hry.

Koupit hru Všechny divy světa

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Klik pro zvětšení (Dokážete pojmenovat Všechny divy světa? - recenze)

DOBRÉ
69%
CZECHGAMER
Všechny divy světa jsou karetním souborem pro každého zvídavého světaznalce. Jako hra nezarmoutí, ale pravděpodobně ani nenadchne.

CGwillWin