recenze
Leopold - Detektivní únikovka

Leopold - Detektivní únikovka
Leopold - Detektivní únikovka
12:00, 23.08.2020

Od Albi jsme už několik únikovek recenzovali, ale všechny byly takového hravého charakteru, spíše až fantastické. Vypravili jsme se do divadla, do Londýna nebo do divočiny, ale Leopoldův příběh je trilogie s dočista jiným nádechem. Ne nadarmo je hra určena hráčům starším osmnácti let. Jako všechny únikovky jde hrát i sólo, ale mnohem lepší je ve více lidech, za mě ideální ve dvou až třech.

Klik pro zvětšení (Leopold - Detektivní únikovka)

Zpracování, hratelnost

Jestli znáte únikovky od Albi, buď z vlastní zkušenosti, nebo jste četli některé z předchozích recenzí, je to dost podobné. Máte balík karet, v tomto případě v každém díle 54, a ty postupně, jak vám hra nařídí, odhalujete. Na rozdíl od těch standardních únikovek však nejedete postupně, ale po kartě 7 vám to může jako instrukce hodit najít třeba kartu 35. Ke hře musíte mít otevřenou internetovou stránku, ne přímo aplikaci, takže se nemusíte bát o paměť telefonu. Na webu jenom naťukáte sériové číslo krabice a začnete novou hru. V prohlížeči pak zadáváte kombinace předmětů a nebo kódy, a na konci hry jste podle rychlosti ohodnoceni procentními body. Osobně jsem nikdy s nutností nějaké technické pomůcky problém neměl, a nemám ho ani tady, je to mnohem lepší, než kdyby v balení byl leták s odpověďmi, které byste museli podle čísel dohledávat. A to z dalšího prostého důvodu - nápovědy. Využijete-li té možnosti a v prohlížeči na tlačítko kliknete, zprvu dostanete něco jen tak na okraj, zcela samozřejmého, co jste mohli přehlédnout (většinou se jedná o kartu, kterou byste měli mít na stole a nemáte). Když ani přesto nevíte, zkusí vás hra trknout. A až teprve potom je vám odhalen výsledek a vy jen s potupeným "Ahááááá, no to je blbost!" nebo "To mně mohlo být jasný." zadáváte předepsaný kód.

Klik pro zvětšení (Leopold - Detektivní únikovka)

K odehrání vám bude stačit menší stolek, ale dobře osvětlený, abyste se nepřipravili o žádnou skrytou nápovědu nebo instrukci. Samotná hratelnost je dobrá, karty jsou hezky čitelné a nápovědy na drtivé většině z nich rozluštitelné. Nastaly možná dva, tři případy, průměrně tedy jednou za krabici, kdy by design hádanky mohl být lepší a srozumitelnější, ale také je možné, že jsme prostě jenom nedostatečně pro tyto hry nadaní.

Klik pro zvětšení (Leopold - Detektivní únikovka)

Atmoška, brutality

Během hraní, zvlášť, pokud si vystřihnete všechny tři hry v krátkém časovém sledu, panuje napínavá thrillerová atmosféra. Zvraty a jiné dějové perly si nemohu dovolit vyzradit, abych vás neokradl o případný zážitek, ale musím říct, že jsme byli nejednou překvapeni, co se na kartách objevuje. První díl vás tak nějak oťukne, zjistíte, jestli jste připraveni se vydat do králičí nory a zjistit, kam vede. Ve druhém už si servítky brát nebude a ve třetím vám to všechno převrátí, překroutí a zamotá, až budete muset jedním silným trhnutí celý uzel rozmotat a odkrýt celou podstatu příběhu.

Hra otestuje mozek i žaludek

Klik pro zvětšení (Leopold - Detektivní únikovka)

Logické hádanky na jednotlivých kartách vás dost často potrápí až do takové míry, že budete muset vynaložit veškerou mentální kapacitu, abyste nezmáčkli nápovědu (i když to není žádná ostuda). Hádanky nejsou vůbec na jedno brdo, jen málo z nich si je vzájemně podobných, někdy řešíte počty, jindy koordinace, pak zase rychlostně jdete bludištěm, je toho spousta a je to dost rozmanité. Podle našeho skóre soudím, že byly i všechny tři díly podobně obtížné, byť jsme se v každém zdrželi na jiném místě. Na většinu z řešení máte neomezený čas a hra se díky unikátnímu kódu, který do prohlížeče zadáte, dá rozehrát jeden a dokončit další den. Pak jsou tam ale případy, kdy na vás vybafne časomíra a vy, kromě toho, že zapomenete, jak se používají ruce a všechny karty vám popadají na zem, musíte honem honem přijít s řešením, než přijdou nějaké smrtící následky.

Klik pro zvětšení (Leopold - Detektivní únikovka)

Leopoldův závěr

Všechny tři díly se musí hrát v řadě, aby celý příběh dal smysl a přinesl vám ten pravý zážitek. Ideálně strávený víkend pro všechny, kteří rádi myslí, nechávají se napnout a nevadí jim obsah 18+. Některé výjevy jsou popsané dost nepěkně, proto není Detektivní únikovka pro všechny, ale na druhou stranu se v tom vyloženě nevyžívá a primárním cílem není vám obrátit žaludek, ale zprostředkovat intenzivní zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat. A musím přiznat, že v kontextu ostatních únikovek, které jsme od Albi hráli, bude Leopold a jeho osud ještě dlouho vyčnívat. A to je dobře.

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Albi

Klik pro zvětšení (Leopold - Detektivní únikovka)SUPER
95%
CZECHGAMER
Skvělá atmosférická únikovka, nad kterou se potrápíte, pobavíte a ještě dlouho ve vás zanechá silný zážitek

CGwillWin