hw
recenze
ASUS VivoBook S15

ASUS VivoBook S15 - recenze
ASUS VivoBook S15 - recenze
07:00, 20.11.2020

V nasledujúcej recenzii sa po nejakom čase opäť presúvame do rýdzej sekcie pracovných a súčasne dostatočne veľkých notebookov, ktoré, ako asi dobre chápete, musia spĺňať hneď niekoľko dôležitých koncepčných atribútov a vo finále sa nesnažiť vás obrať o prehnanú sumu peňazí. Na scéne v súčasnosti nájdete len niekoľko schopných zástupcov tejto poučky, ktorí navyše ponúkajú vysokú kvalitu v oblasti použitých materiálov, ako aj výkonu samotného. S príchodom pätnásť palcového celokovového laptopu značky ASUS z radu VivoBook sa mi na stole razom zjavil kompaktný nástroj na prácu v atraktívnom prevedení, ktorý navyše uspokojí aj potreby moderných konzumentov. Máme tu totižto paletu niekoľkých dosť výrazných farieb, kde v mojom prípade išlo o test takzvaného Resolute Red, avšak v ponuke by ste našli ešte ďalšie tri varianty. Vidím tu jasný cieľ PR oddelenia spoločnosti ASUS dostať sa na kobylku mladšej populácii konzumentov, ktorí sa chcú na verejnosti, ako aj v okruhu svojich kolegov či priateľov, definovať ako moderný človek. Nemám s týmto vôbec žiadny problém, ostatne povrchová úprava tohto stroja sa mi nesmierne páčila a ona vínovo červená farba aj s príslušným brúseným logom na vrchnej strane pôsobila honosnejšie, než by ste mohli predpokladať len na základe priložených fotografií. Farba je však to posledné, čo by som ja vo svojej hodnotiacej schéme bral nejako zásadne na zreteľ, a tak sa poďme spoločne pozrieť bližšie na to oveľa podstatnejšie, čím vás nový VivoBook môže zaujať. Mimochodom, pýtate sa, prečo je klávesa Enter vyznačená žltou farbou? Ide o ďalší odkaz na zásadnú zmenu, akou sa ASUS snaží podtrhnúť filozofiu svojho hardvéru.

Zamrzí absencia rozhrania Thunderbolt

Klik pro zvětšení (ASUS VivoBook S15 - recenze)

Do rúk sa mi dostala konfigurácia s hlavnou hviezdou v podobe procesoru desiatej generácie Intel Core i5 po boku 8GB operačnej pamäte a s integrovanou grafickou kartou Intel UHD – to všetko s 512GB SSD diskom. Dostatočný výkon aj na náročnejšie pracovné procesy, ktoré pulzujú v tele z kompletnej hliníkovej zliatiny. Váha zariadenia sa zastavila na čísle 1,8 kilogramu, čím sa rozprávame o v celku prijateľnej mase kovu, ktorú by ste mohli byť schopní prenášať ako mačka mladé, a to počas celého dňa. Vďaka matnej povrchovej úprave sa notebook navyše dobre drží v ruke a nekĺže ani pri neopatrnej manipulácii jednou rukou. V danej veľkosti je preto nezmyslom očakávať, že práve pomocou jedného prsta by ste boli schopní tento prenosný počítať otvoriť, čo sa vo finále v tomto prípade ani nedá. Nepovažujem to však za až taký problém, ostatne nižšia váha rovnomerne rozdelená do dvoch častí prístroja nemôže niečo také ani umožňovať. Po stránke dizajnu som preto viac ako spokojný, keďže v istých bodoch vyzerá VivoBook ako reprezentant prémiovej triedy a nie zariadenie s cenovkou pod tisíc eur. Po otvorení sa určite radi necháte očariť tenkým rámikom okolo NanoEdge displeja s uhlopriečkou 15,6 palca, ktorá sa v zmysle percent dostala na úroveň 88% voči samotnému telu prístroja. Aj tento údaj čiastočne prispieva k vyššie spomínanému presahu do vlajkových lodí biznis notebookov. Akonáhle sa pomocou jedného súvislého kĺbu preklopí obrazovka dozadu, prvé, čo vám udrie do očí, je už spomenuté žlté rámovanie tlačidla Enter. Všetko ostatné, a to vrátane klávesov s výškou spínačov 1,4 mm, je v tradičnom striebornom odtieni, čo v kombinácii s jednofarebným podsvietením s trojstupňovou reguláciou intenzity dotvára toľko proklamovaný dojem z niečoho luxusného.

A čo bezpečnosť?

Klik pro zvětšení (ASUS VivoBook S15 - recenze)

Podľa menšieho pátrania na internete by ste mohli byť schopní si nakonfigurovať verziu s čítačkou odtlačku prstu, ktorú ASUS rád inštaluje priamo do touchpadu pod klávesnicou, každopádne moja verzia nič také neponúkala. Samotný touchpad je dostatočne veľký a prsty po ňom behajú v celku obstojne, aj keď ja osobne by som si predstavoval možno o trošku lepší sklz, než tomu v tomto prípade je. Poteší však kompletná podpora potrebných gest, ako aj vstavaná čítačka pamäťových kariet (dnes už čoraz väčšia rarita), ktorú dizajnéri umiestnili na pravú stranu hneď vedľa dua USB 2.0 portov. Naopak, na opačnej strane sa nachádza rýchlejší USB port 3.0 v zástupe za USB-C a HDMI. V súvislosti s konektormi však zamrzí nemožnosť zariadenie dobíjať priamo cez USB-C vstup, čo by u takto koncepčne poskladaného biznis stroja mohla byť logicky očakávaná možnosť. Nanešťastie nič také sa tu nekoná, a tak je nutné so sebou ťahať nie síce extra objemnú nabíjačku, ale cez to všetko príťaž využiteľnú len na jednu vec. Mne osobne počas recenzie veľmi pomohol fakt, že sám vlastním dva ZenBook stroje od ASUSU, a tak som využil identickú nabíjaciu základňu a tú originálnu od S15 nakoniec ani nevybalil. Apropo, ak by ste siahli po S14 verzii, mohol by vás zaujať grafický ScreenPad, ktorý v príplatkovej verzii nahradil vyššie opisovaný klasický touchpad. Ten ponúka 15 špeciálnych aplikácií s možnosťou dodatočného rozširovania o ďalších interaktívnych pomocníkov, kde rozhodne zaujme podpora Wordu, Excelu a PowerPointu. Trochu ma zamrzelo, že niečo takéto výrobca neimplementoval aj do S15, ale funkčnosť si asi viete dostatočne predstaviť aj bez môjho kameňa mudrcov.

Kompaktný a atraktívny

Klik pro zvětšení (ASUS VivoBook S15 - recenze)

Čo sa týka výdrže akumulátoru, tak tu sa môžeme za určitých kompromisov rozprávať o plnej celodennej výdrži, zvlášť ak urobíte pár funkčných kompromisov. Osobne som bežne vydržal používať S15 desať hodín v kuse počas písania s maximálnym jasom a pripojením na internet, čo je na biznis sféru viac ako prijateľné. Ohľadom kvalít klávesnice vám určite ešte dlhujem aj stručné zhrnutie mojich dojmov, keďže je veľkosť tohto prenosného počítača predsa len v trocha vyšších číslach, ktoré sú ale všeobecne pozitívne. Pochopiteľne tu nájdete numerickú časť umiestnenú už tradične na pravej strane, ale oveľa dôležitejšie sú minimálne medzery medzi jednotlivými klávesami, čo pomáha svalovej pamäti prstov dostať sa o niečo skôr do svojho tempa a potrebnej rutiny, než je bežné. Písať, respektíve pracovať, pomocou takejto v úvodzovkách klaviatúry v sebe spája všeobecné pohodlie a ani pri frenetickejšie zvolenom tempe ťukania som nepociťoval žiadne fyzické nedostatky. Naopak, VivoBook sa počas testovania stal mojim verným kamarátom, ktorého som mohol aj vďaka jeho dostatočnému výkonu zapriahnuť do náročnejších kancelárskych procesov a nebáť sa akýchkoľvek zlyhaní. S15 je fakticky živým dôkazom, že je možné priniesť na trh elegantný laptop z takzvanej kategórie Ultrabookov vo vysoko kvalitnom prevedení a nepýtať si zaň horibilné sumy dnes o to viac ťažko zarobených peňazí. Ak by som sám v súčasnosti uvažoval o novom prírastku do rodiny prenosných počítačov, práve tento sympatický kus hardvéru by bol s prehľadom na prvých priečkach zoznamu.



Klik pro zvětšení (ASUS VivoBook S15 - recenze)

Za poskytnutie produktu na test ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (ASUS VivoBook S15 - recenze)


CGwillWin