hw
komentář
SONY je nadšená z predajov PS5, ignoruje však okolnosti

SONY je nadšená z predajov PS5, ignoruje však okolnosti
SONY je nadšená z predajov PS5, ignoruje však okolnosti
07:05, 26.11.2020

Spoločnosť SONY sa včera chválila celkovou predajnosťou ich čerstvej generácie herného systému PlayStation, avšak aj po vlne nadšení aká vychádza z ich PR oddelenia, sotva môžeme tlieskať v stoje. Konzola PlayStation 5 je podľa nich (bez akýchkoľvek doložených údajov) vôbec najrýchlejšie predávaným domácim herným hardvérom všetkých čias. Každý jeden kus čo vypľuje továreň je okamžite predaný alebo venovaný.

Fakt o prelomení historickej hranice je pekný, o to pokoj, sám mám PS rád tak ako aj všetky ostatné herné zariadenia, avšak SONY tu ignoruje hneď niekoľko zásadných chrupaviek v ich inak chutnom koláčiku. Prvým je zámerné podhodnotenie počtu vyrobených kusov v celosvetovom meradle, s ktorým napríklad také Nintendo ráta už bežne pri plánovaní novej stratégie pre vysoko žiadané výrobky. Ďalším zásadným a nie vôbec zanedbateľným problémom sú špekulanti. Nech spadajú pod organizovanú skupinu s pekne vyzerajúcimi web stránkami, alebo ide o agilných jednotlivcov odhodlaných skúpiť všetok nedostatkový tovar na svete. Vo finále okrádajú bežných konzumentov o možnosť dostať svoju vytúženú konzolu pod stromček v tomto extra krutom vianočnom čase roku 2020. Pre SONY ako také je to samozrejme len biznis a v konečnom dôsledku im je jedno, či má PS5 v rukách nadšené dieťa čo si túži zahrať DLC Spider-mana v lepšej grafike než na PS4, alebo obchodník čo sa trasie na nadhodenú maržu. Im ide samozrejme hlavne o čísla, čo je tak trocha paradox, keďže ani s nimi sa nám akosi nechcú pochváliť.

Klik pro zvětšení (SONY je nadšená z predajov PS5, ignoruje však okolnosti)

Známy server VGchartz sa v tomto smere rozhodol vytiahnuť svoju často predimenzovanú kalkulačku a vyrátal, že SONY sa tu pýši predajnosťou na hranici dvoch miliónov kusov konzol. Údaj hodný obdivu? Rozhodne, avšak oveľa krajšie by to bolo ak by sme na internete nestretávali inzeráty kde "kolegovia" (viz obrázok vyššie) predávajú niečo čo im SONY zverila v dobrej viere a s predpokladom nejakej publicistickej cti. Rovnako by sa to krajšie čítalo, ak by SONY dokázala zabezpečiť dostatok kusov aj cez tie vyššie uvedené problémy. Aby to zase nevyznelo nejako jednostranne, tak určite platí; že Covid19 nám celý ten chabý launch day poriadne skomplikoval a za istých okolností by to celé dnes asi vyzeralo o trochu inak, než to aj vo finále vyzerá.

Do konca roku by podľa všetkého malo dôjsť k naskladneniu nových kusov PS5, ale tie sa sotva dostanú na náš úzko profilovaný lokálny trh, ostatne akonáhle sa predajnosť opäť rozbehne, takzvaný skalpers nabehnú zase do práce a kolobeh sa bude len a len opakovať. Pomôže tu jedine čas a trpezlivosť, respektíve vaša vytrvalosť počkať si na úvod budúceho roku, kedy by už definitívne mohla konzola PlayStation 5 zažiť ten pravý a okolnosťami nelimitovaný launch. A to som zámerne nespomínal ďalší nemenej dôležitý problém, že aj cez fakt, že možno teraz máte doma PlayStation 5 a usmievate sa ako slniečko na hnoji, tam hlboko za tou pretvárkou vlastníctva niečoho nového a nedostatkového dobre viete, že na to vlastne nie je vôbec čo hrať (až na jednu jedinú značku, ktorá bude do roka dostupná aj na PC).CGwillWin