hw
recenze
ASUS ZenBook Flip S UX371E

ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze
ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze
09:40, 09.12.2020

Když se Intel nedávno postavil před symbolický řečnický pultík během Architecture Day, málokdo by mu na sto procent důvěřoval. Jejich ne zrovna ideální přechod ze 14nm na 10nm čipy byl jakýmsi varováním. Každý sledoval, jak se pokusí pochroumanou pověst napravit a zajistit si tak cestu k peněženkám uchlácholených zákazníků. Jejich až posedlé trvání na vývoji 14nm s sebou přineslo efekt puntičkářství a do produktů se rázem dostalo neuvěřitelných deset jader oproti původním čtyřem. Současná doba si však žádá víc než jen přešlapování na místě, a proto se aktuálně dostáváme do sféry jedenácté generace Core Tiger Lake, jež je součástí nového ZenBook Flip S od společnosti ASUS. Zmiňovaný procesor sice posunul Intel zpět do záře reflektorů, a to hlavně díky integrovanému GPU se základem v grafické architektuře Intel Xe, byl jsem sám zvědavý, jestli mě také okouzlí všechny ty nitky osudu, které si pro mě UX371 připravil.

Papír přeložit podélně

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)

Společnost ASUS si připsala malé prvenství, když se jejich novinka pyšní nálepkou Tiger Lake. Víc než papírové předpoklady mě ale zajímal výsledek práce designérů a inženýrů, kteří do výroby notebooku vložili nemalé úsilí. Pokud jste o sérii ZenBook nikdy neslyšeli nic specifického, jsou to přenosné počítače, jejichž hlavním cílem je kompaktnost a byznys. Nejsou přehnaně těžké, ale vysoce výkonné a elegantní. Flip má však ještě něco navíc, protože notebook můžete rychlým pohybem ruky přeměnit na tablet. Třináctipalcovou obrazovku stačí jen obrátit, jako kdybyste stroj chtěli přelomit, a najednou máte v ruce ani ne kilový sešit na poznámky a skicák, I když se to v textu popisuje celkem náročně a neobratně, stačí jeden dotyk a okamžitě ve vás vzplane pocit luxusu a výjimečnosti. Designéři se drží pro ZenBook typického výbrusu kruhového tvaru, který se spolu se slunečními paprsky stará o efektivní celkový vzhled zařízení.

Dotyk jedinečnosti

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)

Předpokládám, že jste z proměny z notebooku na tablet pochopili, že 13-palcový OLED displej je dotykový a jakmile převrátíte horní část úplně dozadu, systém vypne podporu klávesnice a celý počítač ovládáte jedním prstem. Jediné, co mi v tomto ohledu překáželo, bylo to, že se po převrácení obě strany nijak nespojily a mezi obrazovkou a zbytkem zůstala jakási mezera. Pokud se autoři snažili vyvolat pocit, že držím knihu, omlouvám se za nepochopení. Zajímá vás, jestli něco takového vůbec ke svým potřebám využijete? Tak na to vám já osobně neodpovím, ale já režim tabletu volil v případě sledování videí a nebo v situaci, kdy jsem věděl, že nebudu muset psát kvanta textu v rychlém sledu. Obrazovka umí zpracovat 10 dotyků současně a podporuje i různá elektronická pera s podporou Windows Ink Workspace. Působivá světlost pracuje s hodnotou 500 nit, takže když si posadíte notebook na kolena, v žádné, vnitřním prostoru nebudete mít problém rozeznat, co na obrazovce je. Venku na přímém ostrém slunci se může projevit snížená viditelnost, ale na to už má v záloze nějaké triky každý. V souvislosti s OLED panelem zde excelují pozorovací úhly, skvělé vyobrazení černé a více než stoprocentní pokrytí RGB (DCI-P3).

Intel EVO aka Intel Core i7 11. generace aka Tiger Lake procesor

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)

U přenosného počítače tohoto typu je klávesnice alfou i omegou, a víte, že já osobně jsem na klávesy pes. K testi jsem proto přistoupil klasicky a měřil pohodlí používání s dlouhodobým fungováním a anomálie při psaní. Klávesnice je pěkně rozložená od kraje po kraj, ASUS je v přehlídce testovaných notebooků hodně vepředu. U řady ZenBook jsme na tyto přednosti zvyklí, ale psaní chvalozpěvů na kvalitně provedené výrobky mě nikdy neomrzí. Svalová paměť se adaptovala až nečekaně rychle a za měsíc intenzivní práce jsem se musel opravovat maximálně desetkrát. To další komentář nepotřebuje. Z fotek jste jistě pochopili, že se numerická klávesnice nemohla do zařízení efektivně vejít. Ta je však klasicky implementovaná do touchpadu. Aktivace kalkulačky spojené s možností zadání čísel dotykem chtěla trochu praxe, protože ne vždy je odezva dokonalá, nicméně jak si na počítač zvyknete, bude to mnohem jednodušší. A co touchpad a ovládací gesta? Klasická zaklínadla jako posun dvěma prsty a listování doleva či doprava jsou samozřejmě k dispozici.

Slabší webová kamera

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)

Tenké rámování kolem panelu skrývá i webkameru s nižším rozlišením 720 p, ale můžete pak svůj přístroj odemykat tváří. Mohl bych kritizovat, ale při video konferencích na Facebooku, Skype či jiných programech se stejně kvalita snižuje kvůli připojení, takže je jedno, jak ostré máte zobrazení. V této těžké době je stejně důležitější, aby ten, s kým mluvíte, seděl pokud možno zády k oknu, do kterého ještě svítí slunce, to aby bylo extra hodně vidět. Co do kvality přenosu zvuku zde oceňuji duo mikrofonů s cílem odstranění okolního ruchu, a to se povedlo. Samozřejmě za vámi nemůže startovat letadlo nebo protestovat dav proti rouškám. ASUS už roky vlastní licenci podepsanou Harman Kardon, která i v tak tenkých strojích zajistí kvalitní zvukovou kulisu. Komu by výkon reproduktorů nestačil, může si připojit headset, ale pouze přes USB. Na pravé straně je USB 3.2, na levé HDMI 2.0, a hned vedle Thunderbolt 4 s USB-C. To je z hlediska připojení vše a sám jsem ani nic víc nečekal vzhledem k výšce zařízení. Výrobce opět podporuje novinku Thunderbolt, které ve své čtvrté generaci tlačí výkon přenosu zase o kus dopředu.

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)

A co chlazení a s tím spojená výdrž baterie? Všechno je soustředěné na zadní hranu přístroje, kde najdete průchody na přívod a odvod vzduchu. Při práci v chladných podmínkách a ne v režimu tabletu se teplý vzduch odráží od spodní části obrazovky směrem ke klávesnici, což jistě oceníte, protože vám neumrznou prsty. Když překlopíte displej a vyrobíte si tak tablet, je na vás, jak přístroj natočíte, takže vzduch můžete nechat proudit kterýmkoliv směrem. Hluk větráku při plné zátěži na vás rozhodně neupozorní a ty nejvyšší teploty se povedlo odvést od uživatelských ploch. Pomocí uživatelského rozhraní vám ASUS dovoluje regulovat výkon a režim chlazení, aby při praktickém využívání nedocházelo k nějakým nechtěným selháním. V rámci síly akumulátoru se vývojáři snažili vyrovnat se té nejsilnější konkurenci a řekl bych, že se jim to i podařilo. Nečekejte, že vám stroj poběží bez nabíjení celý den, ale i při soustavné práci se v pohodě přehoupnete přes 8 hodin. Nabíjení probíhá pochopitelně přes USB-C.

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)

V posledním odstavci se chci stručně věnovat výkonu. Nový ZenBook Flip S UX371 by si v tomto provedení zasloužil titul silné multitasking bestie, která díky procesoru Tiger Lake (Intel Core i7-1165G7, 16 GB RAM a 1TB SSD) jedenácté generace zvládne všechny vaše nároky. Oproti předcházející řadě procesorů je to razantní skok vpřed, zvlášť v sekci kompaktních zařízení. Když potřebujete oporu do každodenní činnosti, je řada ZenBook Flip S ideální volbou. K tomu si připočítejte elegantní design a váha na hranici jednoho kila, možnost režimu tabletu, dokonalou klávesnici, velkou výdrž baterie, krásný 4K OLED displej, odolnou šasi a nezapomenutelný pocit luxusu už na první dobrou.Za poskytnutie produktu na test ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (ASUS ZenBook Flip S UX371E - recenze)


CGwillWin