recenze
Super Monkey Ball Banana Mania

Super Monkey Ball Banana Mania - recenze
Super Monkey Ball Banana Mania - recenze
11:22, 28.01.2022

Populárna opica zatvorená do priehľadnej plastovej gule, ktorá sa valiac dole kopcom snaží pozbierať čo najviac banánov? Tak to je univerzum Super Monkey Ball. Univerzum, čo započalo púť v roku 2001 počas vydania toho času exkluzívnej verzie pre systém Nintendo GameCube. Aby som bol fakticky presný, tak prvým dielom bolo vydanie pre klasické automaty v rámci japonského trhu a až odtiaľ sa projekt presunul do viac praktickejšej podoby. Autormi prvých dielov bolo štúdio Amusement Vision, ktoré vývojársky svet už dnes pozná pod názvom Ryu Ga Gotoku (strojcovia série Yakuza pracujúci pre koncern SEGA). Celkovo bolo v rámci IP Super Monkey Ball vytvorených devätnásť projektov, z čoho drvivú väčšinu predstavujú porty na rôzne systémy a práve ten aktuálny jubilejný dvadsiaty prezentuje remaster prvých troch regulárnych častí. Na starosť si ho právom zobralo spomínané Ryu Ga Gotoku Studio, ktoré predmetnú opicu často integrovalo aj do minihier v rámci rovnako spomínanej série Yakuza, avšak teraz dostali naplno šancu vrátiť sa späť ku koreňom svojej dve dekády starej histórie a rozhodiť tisíce banánov naprieč kompletnou škálou súčasných herných zariadení.

Veľká banánová oslava

Klik pro zvětšení (Super Monkey Ball Banana Mania - recenze)

Tak, ako oslavujú autori dvadsať rokov existencie, oslavuje logicky aj samotná značka Super Monkey Ball. Jej aktuálna podoba je preto malou veľkou oslavou zahŕňajúcou technický remaster prvých troch dielov, čiže konkrétne; Super Monkey Ball, Super Monkey Ball 2, a Super Monkey Ball Deluxe. Ak ste nikdy nemali možnosť si uvedené časti zahrať, alebo je pre vás nebodaj táto značka jednou veľkou neprebádanou pôdou, môže sa investícia do jej obsahovo bohatej kolekcie vo finále premeniť na vrece plné zábavy. Poďme však pekne poporiadku. Celý koncept zbierania sladkých banánov je postavený na balansovaní podkladu, po ktorom sa valí opička a hráč má tak kontrolu nad jej jednotlivými manévrami v rámci náklonu dráhy samotnej. Ide o jednoduchý princíp arkádovej hry, aké boli v rôznych obdobách populárne počas osemdesiatych a neskôr aj deväťdesiatych rokov s tým rozdielom, že v prípade série Super Monkey Ball máte ako pridanú hodnotu prepracovaný audiovizuálny aspekt, na ktorom si SEGA ostatne vždy zakladá. V jednoduchosti je proste krása a jediné, čo vás pri snahe pozbierať všetky banány v danej aréne môže zraziť na kolená, je všadeprítomná gravitácia a rovnako tak aj časový limit. Opica musí totižto doraziť do cieľa vo vopred stanovenom čase a čím viac jednotlivých arén pokorí, o to komplikovanejší terén sa jej postaví do cesty.

Čistokrvné retro v modernom kabáte

Klik pro zvětšení (Super Monkey Ball Banana Mania - recenze)

Základom je hodiny trvajúci príbehový aspekt, ktorý v sebe síce neobsahuje žiadne scenáristické zvraty a ide skôr len o vizuálne príťažlivú niť, čo medzi sebou pospájala stovky rozličných arén, avšak súčasne je to ten správny modus vhodný nielen pre pamätníkov, ale aj úplných nováčikov. Tu sa na moment pristavím. Staršie časti boli z pohľadu náročnosti pomerne komplikované a ten, kto nemal chuť sa trápiť s arénami, aké mu jednoducho nesadli, nemal ako pokračovať ďalej a z obsahu danej hry vidieť viac. Pre kolekciu Super Monkey Ball Banana Mania však už nič takéto neplatí a na postup do nových svetov vám stačí len s opicou doraziť do cieľa a je úplne jedno, koľko sladkých banánov a či vôbec nejaký po ceste pribudne na vaše konto. Takže áno, oslavná kolekcia je prístupnejšia aj menej skúseným hráčom, čo je určite dobre. Autori do menu navyše pridali rôzne pomôcky (zdvojnásobenie času, či spomalenie času), ktoré hranie otvoria ešte o to širšiemu publiku. Vrcholom je možnosť level prejsť len pomocou investície určitého počtu bodov z vášho konta (stačí vám len 2000 na jeden level), čo už ale osobne považujem za trocha prehnané, pretože aj ten najneskúsenejší hráč by nemal mať problém dopraviť opicu do cieľa, či už s vyššie uvedenými pomôckami alebo bez nich. Zaujímavé ale je, že každý, kto sa rozhodne siahnuť po takejto "skratke", bude ochudobnený o niekoľko špeciálnych arén.

Patričná príprava

Klik pro zvětšení (Super Monkey Ball Banana Mania - recenze)

Na každú jednu z celkového počtu tristo úrovní (svety sa od seba odlišujú tradičnou selekciou na oheň, voda, vzduch, technika a podobe) sa môžete pripraviť a mapu si už vopred prezrieť. Čím viac bodov sa vám postupne podarí zozbierať, o to skôr ste schopní odomknúť nové schopnosti pohybu, kam spadá napríklad toľko dôležitý skok - ten stojí presne tridsaťtisíc bodov. Akonáhle vás už prestane baviť zbieranie banánov, môžete si takýmto spôsobom odomknúť nové modusy a režimy, avšak z môjho pohľadu sa tá pravá zábava krúti okolo postupného prekonávania samého seba v príbehovej kampani. Tu Super Monkey Ball Banana Mania exceluje a postupným dávkovaním náročnosti núti hráča uvažovať o nových a nových spôsoboch ako byť efektívnejší a predovšetkým rýchlejší. Ak sa do hry ponoríte na plné obrátky a budete túžiť potom získať čo najviac percent na všetkých frontoch, toto dielo vám ostane v knižnici pekne dlhú dobu. A aké sú tie uvedené ďalšie režimy? Fakticky ide o kolekciu dvanástich športových či pretekárskych arkád, aké sa snažia recyklovať zaužívané herné koncepcie, a tak sa môžete s vašou opicou vybrať na preteky nápadne pripomínajúce Nintendo sériu Mario Kart, zahrať si futbal, tenis či dokonca z praktického hľadiska oveľa logickejší bowling. Tu sme sa už prepracovali do režimu multiplayeru, ktorý je síce miestami dostatočne zábavný, avšak funguje len v rámci jednej konzoly a okrem štatistík neponúka žiadnu online podobu.

Medzi hlavné novinky spadá fotografický režim

Klik pro zvětšení (Super Monkey Ball Banana Mania - recenze)

Chlapci, dievčatá a všetky ostatné verzie ľudí zo štúdia Ryu Ga Gotoku nezabudli do hry implementovať režim fotografovania, ktorý by síce sám o sebe vedel vzbudiť sotva nejaký zásadný rozruch, ale akonáhle vám poviem, že si tu môžete nakúpiť rôzne postavičky zo SEGA hier a narvať ich do tej plastovej gule, hneď vám uvedená novinka začne dávať oveľa väčší zmysel. A celá táto škála bonusov ide ešte ďalej. Akonáhle si vyberiete svojho ideálneho hrdinu, zmenia sa aj banány na veci s danou postavou prepojené. Pochopiteľne v tomto smere nechýba možnosť zahrať si za postavičky zo série Yakuza, avšak nezabudlo sa ani na ježka Sonica a mnohých ďalších - obchod je priam preplnený kostýmami a doplnkami pre lepšie vykreslenie daného univerza. Čo viac ešte dodať? Super Monkey Ball Banana Mania ponúka arkádové a po techncikej stránke dobre zvládnuté hody plné retro obsahu, s akým sa dokážete zabávať nielen osamote, ale aj po boku verných kamarátov. Kampaň dokáže naservírovať pohodovú hrateľnosť, ale v neskoršej fáze aj dostatočnú výzvu a každý následne získaný bod ste schopní obrátiť na úsmev vyvolaný spomienkami na ďalšie hry z portfólia SEGA games. Jediné, čo mi tu trochu absentuje, je podpora online multiplayeru a možno snaha o jemnú invenciu, ktorú by mohol zastúpiť nejaký ten experimentálny modus. Cez to všetko je dielo vhodné pre pamätníkov prvých častí, ako aj úplných začiatočníkov.

Obrovské množstvo obsahuZa poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Super Monkey Ball Banana Mania - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Keep rollin' rollin' rollin' rollin' (what?) Keep rollin' rollin' rollin' rollin' (come on)
Keep rollin' rollin' rollin' rollin' (yeah)
Keep rollin' rollin' rollin' rollin'

CGwillWin