osobnost
Zomrel Masayuki Uemura, strojca NES a SNES

Zomrel Masayuki Uemura, strojca NES a SNES
14:50, 09.12.2021

Vo veku 78 rokov opustila tento svet ďalšia legenda. Masayuki Uemura zomrel 6. 12. 2021 a ak ste nikdy jeho meno nejako zásadne nezaregistrovali, určite nastal čas sa o ňom dozvedieť trocha viacej. Masayuki bol totižto hlavným architektom pri produkcii dnes už ikonických retro konzol Nintendo Entertainment System (v Japonsku pomenovaný Famicon) a Super Nintendo Entertainment System (Super Famicom). Pán Uemura tak zasadil semiačko dnešnej popularity spoločnosti Nintendo z ktorej odišiel v roku 2004 aby sa stal riaditeľom herných štúdií na univerzite Ritsumeikan.

Profesionálne začiatky ho spájajú so spoločnosťou Sharp, pre ktorú pracoval ako predajca a práve počas jedného z takýchto predajov sa dostal ku ponuke zmeniť zamestnávateľa a skúsiť šťastie v Nintende. Keďže pre Sharp sám distribuoval fotobunky, po prechode do Nintenda sa po boku mena Gunpei Yokoi zameriaval na integráciu tejto technológie do interaktívnej formy - určite si spomínate na prvé svetelné zbrane. Čím hlbšie sa do vývoja herného hardvéru ponáral o to viac projektov nieslo jeho iniciály.

Zásadný krok nastal v roku 1981, kedy mu zatelefonoval sám prezident Yamauchi s tým, že chce aby vytvoril hernú platformu, ktorá by pracovala na systéme vymeniteľných médií (Cartridge). Zaujímavé je, že Yamauchi mu vraj, ako sám Uemura niekoľkokrát povedal, telefonoval vždy po tom ako mal v sebe istú hladinu alkoholu a preto jeho požiadavku najprv nebral úplne vážne, avšak na druhý deň ju už aj s triezvou hlavou zopakoval a bolo vymaľované.

Bez schopností tohto talentovaného inžiniera by dnes herná scéna mohla vyzerať úplne inak.


DALŠÍ

CGwillWin