recenze
Harry Potter: Rok v Bradavicích

Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze
Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze
08:20, 09.04.2022

Knižná predloha tejto fantasy, ktorú má takpovediac na tričku spisovateľka menom J. K. Rowling, dokázala za pomerne krátku dobu preklenúť z rýdzo papierovej podoby do všetkých možných sfér a keď sa dnes povie Harry Potter, tak štatisticky každý jeden vo vašom okolí musí nejako zareagovať. Buď sa zatvári ako klerik lízajúci citrón, alebo sa mu oči rozžiaria nehynúcou láskou a nadšením. Ja osobne spadám niekde medzi tieto dva exemplárne prípady a aj keď som knihy nikdy reálne nečítal, minimálne na prvé dve filmové spracovania spomínam s láskou, ostatne ani videoherné adaptácie neboli svojho času na zahodenie. Dnes, zatiaľ čo má v kinách premiéru absolútne nezaujímavá odnož tohto čarodejníckeho kultu a kedy sa na nás súčasne chystá vydanie nádejnej interaktívnej RPG Hogwarts Legacy, je pochopiteľne logické, ak dopyt po tomto fantasy svete obsiahne aj ďalšiu spoločenskú hru takpovediac do vrecka. V nasledujúcom texte si preto čo to povieme o vekovo prístupnom projekte Harry Potter: Rok v Bradavicích, ktorý na lokálnu scénu prináša spoločnosť Blackfire.

Učesať a zastrihnúť

Klik pro zvětšení (Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze)

Originálna verzia z roku 2018, ktorú vytvoril Jonathan Algaze, bola kritikou prijatá trochu vlažne, a to aj na základe chaoticky spracovaných pravidiel, ktoré si hráči museli vyjasňovať až dodatočne a často sa stávalo, že skôr či neskôr skĺzli k vlastnému výkladu a prispôsobovaniu. Česká lokalizácia sa preto s týmto všeobecne známym faktom musela popasovať, a preto som bol sám zvedavý, ako sa im to nakoniec podarilo. Odporúčaný vek účastníkov začína na príjemnom čísle sedem, čo je v súvislosti s danou témou podľa mňa tak akurát - moja päťročná dcérka by sa sotva vedela zorientovať v niečom, k čomu nemá v rámci poznania sveta HP žiadny vzťah, aj keď nepochybujem o tom, že by holú kostru pravidiel dokázala bezproblémovo vstrebať. Ostatne všetko začína hodom kocky. Aj keď som neštudoval originálne formulovanie pravidiel, tak ich česká verzia mi rozhodne nijaký chaos do poznania nepriniesla - učesanie sa teda podarilo. Cieľom účastníkov je nahrabanie vopred stanoveného počtu výherných bodov (čím viac si stanovíte, o to dlhšie môže jedna partia trvať) a keďže sa tu primárne rozprávame o slávnom čarodejovi a rovnako slávnej čarodejníckej škole, kde sa dej odohráva, súperiť medzi sebou môžu jednotlivé fakulty rozdelené do tímov alebo patrične rozlíšení jednotlivci.

Čím viac, tým lepšie

Klik pro zvětšení (Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze)

Rozdelenie režimov v Harry Potter: Rok v Bradavicích v istom smere pripomína bežnú videohru. Máme tu sólovú kampaň, tímový multiplayer alebo každý proti každému (akúsi súbojovú verziu). Ideálne je pochopiteľne dosiahnuť maximálneho počtu účastníkov (osem), kedy sa nielen že naplní akási filozofia literárnej predlohy a tí dobrí stanú proti zlým, ale súčasne je pestrosť krásne budovaná pomocou rivality a pripomínaní si ikonických situácií z kníh alebo filmov. V krátkosti ešte späť k pravidlám. Akokoľvek oceňujem ich vecnú podstatu, rozhodne by tu neuškodila aj nejaká tá vizualizácia na urýchlený výklad, zatiaľ čo sa k vám do rozohranej partie pridá niekto, kto razí heslo, že je lepšie raz vidieť než stokrát počuť. Tak či onak, spomínané body víťazstva získavate na základe plnenia vylosovaných úloh alebo úspešného absolvovania testu v rámci daného školského predmetu. Pripomínam vám, že sa všetko odohráva na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej a ja mám teraz chuť na poriadne vyzretý syr Roquefort. No nič, zatiaľ čo prehltnem naprázdno sliny ochutené kávou, potvrdím súčasne možnosť zahrať si za všetkých toľko milovaných a nenávidených hrdinov a antihrdinov, akých asi nemusíme ďalej konkretizovať. Ten s tou jazvou, ten hrdzavý a samozrejme aj tá slečna múdra - všetci sú tam a áno, nechýba aj ten bez nosa.

Len pre milovníkov prútikov

Klik pro zvětšení (Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze)

Za predmetnou stolovou zábavou netreba hľadať žiadnu strategickú koncepciu vyžadujúcu komplexné uvažovanie a písanie si nejakých štatistík do svojho notesa alias 17. července - narozeniny tetičky Maggie. Harry Potter: Rok v Bradavicích operuje s natoľko milovaným svetom, že už samotné študovanie obsahu a plnenie rôznych misií prináša tú najpodstatnejšiu linku záujmu. Dokážete sa u nej zabaviť pokojne aj hodinku v kuse a zatiaľ čo kocka lieta ponad krásne ilustrované karty, vám v mysli víria citácie z kníh, filmov a hier. Po obsahovej stránke je tu prítomné absolútne všetko, a to vrátane metlobalu, avšak miestami som narazil na niekoľko faktických nepresností, ako aj možno vedomého alebo nevedomého záporu v zmysle predlohy. Tak či onak, jednoduchšia náplň otvára svoju náruč aj neskúseným účastníkom, a preto ak niekedy na oslave vytiahnete práve tento projekt na stôl, všetci si ho budú môcť užiť aj bez toho, aby mali so stolovými hrami akékoľvek veľké skúsenosti. A ako je na tom kvalita jednotlivých komponentov? Čisto papierové prevedenie vykazuje dostatočný stupeň odolnosti a rozhodne sa nemusíte báť, že by ste po pár partiách museli perom dokresľovať Harrymu jazvu alebo Ronovi pehy. Rozloženie a zloženie si nevyžaduje žiadny um, čo už dnes nebýva vždy pravidlom, a preto ak máte radi v tomto texte toľko omieľaný svet čarodejníkov a hľadáte nenáročné spracovanie do stolovej podoby, táto učesaná lokalizácia je pre vás tým presne miereným zaklínadlom.Klik pro zvětšení (Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze)

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Harry Potter: Rok v Bradavicích - recenze)


DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Expelliarmus na vašu peňaženku

CGwillWin