recenze
MotoGP 22

MotoGP 22 - recenze
MotoGP 22 - recenze
00:02, 01.05.2022

Tak co, milovníci jedné stopy? Stále nemáte dost každoročního vydávání motocyklových záležitostí? Jestliže ne, tak tím lépe pro vás, jelikož nyní na naše obrazovky dorazilo pokračování série MotoGP s číslovkou 22, za kterým nestojí nikdo jiný, než ostřílení matadoři ze studia Milestone. Jste-li na vážkách, zdali se vyplatí investovat do nového dílu, tak si pozorně přečtěte naši dnešní recenzi, která by vám na tuto otázku měla dát jasnou a stručnou odpověď.

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Nový ročník je tu

Co se základu jako takového týče, to, že MotoGP od MIlestone zkrátka diktuje trend motocyklových her, je zkrátka holý fakt a díky vlastnictví licencí na soutěže Moto3, Moto2 a MotoGP v podstatě fanoušek nemůže udělat chybu s pořízením, chce-li se dobrat k aktuálním nastavením jednotlivých seriálů, soupiskám, zúčastněným stájím a veškeré té omáčky okolo, která k motorkám jak je známe, bezesporu patří. Co však neustále vylepšovat a je to ještě vůbec možné? Určitě ano. Již v minulých letech byly do hry začleněny faktory teplot pneumatik či brzd, které samozřejmě zůstávají přítomny i v současném díle. Kromě těchto technikálií si však autoři připravili i něco zcela nového. Tím není nic menšího, než zcela nový režim, nazvaný Nine Season 2009.

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Návrat do minulosti

Jak již jeho název napovídá, vydáme se nazpět v čase do sezóny, ve které to mohutně vřelo mezi Rossim, Lorenzem, Stonerem a Pedrosou. Nejedná se však o prostou rychlokvašku, kterou prolétnete za pár minut, nýbrž o plnohodnotný herní mód se vším všudy, přičemž by se mohlo zdát, že by byl s nadsázkou schopen vydat na samostatný videoherní titul. Jedná se v podstatě o příběhové zpracování avizované sezóny silně připomínající dokumentární zpracování, na jehož vzniku se podílel Mark Neale, odborník na slovo vzatý, jelikož sám se již podílel na tvorbě řady reálných dokumentů ze zákulisí MotoGP. Co se herní náplně v Nine Season 2009 týče, tak zavítáte do všech závodů, které se tenkrát odehrály a vaším úkolem bude splnit jednoduchá zadání, spočívající v předjetí konkrétních jezdců či nadělení pořádného náskoku. Celkově tento režim hodnotím velice kladně, jelikož jeho základy pocházející ze skutečných závodů jsou skvělým zpestření a technologicky parádní zpracování dodává zážitku téměř dokonalý rozměr. V každém závodě vám hra servíruje dva úkoly, primární a sekundární, díky kterým si lze přijít na pěkné odměny v podobě polepů či dalších předmětů.

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Uč se, milé dítě

Kromě nového režimu Nine Season 2009 můžete zamířit i do MotoGP Academy a jak již název napovídá, jedná se o mód, ve kterém bude vaším úkolem jediné - ovládnout všechny možné okruhy a stát se profíky při jejich projíždění. Ty jsou rozděleny na jednotlivé části a zvládnutí každé z nich je oceňováno zvlášť. Kromě toho, že tyto závody poslouží jako ideální místo k natrénování jednotlivých pasáží, mohou být využity i jako solidní zpestření klasické kariéry, do které se patrně zanoříte jako první.

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Přijde vhod

Budeme-li se bavit o jízdním modelu, je nutno zdůraznit, že i v této oblasti se autoři neflákali a vylepšili ten, kterým se prezentovali v předchozích ročnících. Co bych bezesporu rád vyzdvihl, je povedený tutoriál, který vás provede všemi pikantnostmi, souvisejícími s tímto krásným sportem. Těšit se tak můžete na vysvětlení naprostých základů ohledně průjezdů zatáčkami přes citlivé přidávání plynu až po rozdíly v brždění přední či zadní brzdou. Už jen v této zdánlivě banální výuce jste schopni utopit několik desítek minut, což je rozhodně fajn a nebojte se, veškeré nabyté zkušenosti se vám budou skutečně hodit. Téměř dokonalý je poté pocit, že ač se po absolvování výuky na trati v samotných závodech stále můžete cítit lehce nejistě, tento nepříjemný faktor postupem času skutečně odeznívá a po několika desítkách kilometrů strávených na okruzích vás najednou motorka začne poslouchat. Progres je tedy skutečně znát, je však třeba se lehce posnažit.

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Ne vždy chytří motorkáři

Další novinkou, kterou vývojáři prezentovali, je přizpůsobivá obtížnost, která umožňuje naskočit do okruhového kolotoče i naprostým začátečníkům. Hra si vás totiž ze začátku "otypuje" a nastaví zkušenost soupeřících jezdců tak, aby na vaší straně nedocházelo ke zbytečné frustraci. Samozřejmě, v této oblasti je rozložení sil poměrně složité, tak je nutno počítat, že umělá inteligence se kolikrát zapomene a v klidu to do vás napálí v zatáčce v plné rychlosti. Naštěstí, v takovýchto situacích, lze využít tlačítka pro vrácení času a pokusit se daný úsek zvládnout o něco lépe, nicméně některé situace působí vskutku úsměvně. Na druhou stranu bych určitě rád zmínil, díky testování na PlayStation 5, skutečnost, že se vývojáři rozhodli využít funkcí ovladače DualSense, a tak se můžete těšit jednak na využití adaptivních triggerů, poskytujících slušnou zpětnou vazbu ohledně vašeho stroje a jeho chování na trati, případně leze využít ovladač i k řízení pomocí gyroskopu, což je určitě fajn vychytávka.

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Leccos stejné, avšak dobré

Co se týče ostatních součástí hry, tak zde již nedošlo k žádným viditelným změnám, takže kupříkladu manažerská kariéra zůstala prakticky nezměněna, což však nemusí být nutně bráno jako výtka, jelikož veškeré bodové investice do jednotlivých oblastí řízení vaší mašiny, jsou okamžitě rozeznatelné a je dobré u rozdělování získaných bodů přemýšlet. Vrhnout se můžete také do jednotlivých šampionátů, velkých cen či závodů na čas, případně do online zápolení či split-screenu s kamarádem "na jednom gauči". Budeme-li se bavit o grafickém kabátku, nelze říci, že vypadá vysloveně zastarale, nicméně některé momenty vás nemusí překvapit zrovna mile. Na druhou stranu potěší rychlé nahrávání, jelikož do závodu se vždy dostanete za pár vteřin. CO se technologického zpracování týče, tak by se tedy dalo říci, že kromě nově využitelných technologií zůstala grafika prakticky na úrovni předchozího ročníku a zlom pravděpodobně přijde až s číslovkou 23. Celkově však musím říci, že hra mě neskutečně baví a rozhodně jsem s ní ještě neskončil, jelikož ovládnout tato dvoukolová monstra rozhodně není žádný čajíček. Nicméně s klidným srdcem doporučím MotoGP 22 všem hráčům, a to jak nováčkům, tak těm, kteří již v MotoGP nějakou tu tisícovku kilometrů najezdili. Není to totiž vůbec špatná zábava.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (MotoGP 22 - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Ceny hry MotoGP 22 srovnáte na Zboží.cz.

Skvělý návrat na okruhy v jedné stopě přístupný jak ostříleným veteránům, tak i naprostým nováčkům.
VÍCE K TÉMATU: MotoGP 22
DALŠÍ

CGwillWin