akce
speciál
Comic-Con Prague 2022

Comic-Con Prague 2022
Comic-Con Prague 2022
07:00, 25.05.2022

Tak jsme se znovu dočkali. Po posunech a překážkách které měla na svědomí pandemie covidu se v O2 Universum v Praze konečně konal Comic Con Prague 2022 bez omezení a restrikcí. Nerdi, geekové a fanoušci všech zemí spojme se. Náš svátek znovu nadešel. I tak by se dalo popsat očekávání na nejnovější ročník u nás nejmasivnější akce jejíž doménou rozhodně nejsou pouze komiksy, jak by mohl název klamat. A jaké to bylo? Na to se pojďme společně podívat.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Pro začátek si však dovolím malé historické okénko. Že by Comic Con mohl být v České republice byl před pár lety pouze sen, i když tu byly samozřejmě akce, které se mu snažili alespoň trochu přiblížit jako třeba Festival Fantazie. Sen, o kterém jsme mohli slýchávat ze zahraničí nebo se jen závistivě dívat na Big Bang Theory a přát si teleport do San Diega. O to větší pozdvižení před pár lety vyvolalo oznámení, že by se podobná akce mohla konat i v naší zemičce. Asi jen úplní naivkové mohli čekat, že se k nám hned rozletí hvězdy celého světa, které netouží po ničem jiném, než se vyfotit s bandou slintajících fanoušků, protože nemají nic lepšího na práci. I přesto se však objevily hvězdy jako Ron Perlman (Hellboy) nebo John Rhys Davies (Gimli).

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Kromě nich se na akci dostavili i tvůrci komiksů, mezi kterými byli Dan Černý, Marco Turini nebo Brian Azarrello. Hostů byla spousta, a to jak z řad spisovatelů tak i cosplayerů. I přes pár technických problémů splnil Con očekávání, a tak se mohli fanoušci těšit na další ročník.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Pak ovšem přišel Covid a s nezájmem hodil do celé akce vidle. I přes několik posunů se však na podzim druhý ročník uskutečnil, a i přes odřeknutí řady hostů ať už ze zdravotních nebo pracovních důvodů se opět jednalo o jedinečnou akci. Navíc organizátoři oznámili, že ačkoliv se akce znatelně posunula, třetí ročník se i tak uskuteční na začátku letošního roku.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

To ovšem nebránilo všem fanouškům filmů, komiksu a cosplaye, aby i letos vzali brány O2 Universum útokem a neužili si prodloužený víkend, který patřil jen jim a smyšleným světům, které milují. Celý festival byl opět zahájen v pátek večer za účasti mnoha hostů za doprovodu stálých moderátorů Alžběty Trojanové a Mikoláše Tučka. Chybět samozřejmě nemohl ani primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib, který oproti minulým ročníkům značně zvýšil laťku svého proslovu a napochodoval tentokrát na jeviště v kostýmu samotného Iron Mana. Následné focení na chodbách s fanoušky bylo příjemným bonusem.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Po zahájení klasicky následoval koncert filharmonie a poté už volná zábava obsahující ukázky z muzikálu Ray Bradbury´s 2116 nebo návštěvu některých přednášek, workshopů nebo besed s herci. Ostatně už před samotným zahájením bylo možné navštívit panel s herci ze Hry o Trůny Julianem Gloverem, Tomem Hooperem a Finnem Jonesem. Comic Con ale zdaleka není jen o hercích ba naopak ty jsou spíše třešničkou na dortu nebo vrcholkem ledovce. Festival přitom nabízí mnohem více.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Vezmeme to hezky od podlahy nebo v tomhle případě spíše od sklepa. O2 Universum je totiž pro pořádání téhle akce naprosto ideální. Hned při vstupu se projdete okolo spousty lákadel, abyste pomalu ale jistě mohli přemýšlet za co utratíte svoje čerstvě vydřené penízky. O patro níže pokračujete v prohlídce a když o další patro níže odevzdáte v šatnách svršky, můžete se ať už v kostýmu nebo jen tak vydat za zábavou.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Pokud je Vaším hlavním zájmem focení s hosty určitě strávíte nejvíce času právě dole, kde je v zadní části Universa postaveno několik budek, kde hosté rozdávají autogramy a o kus vedle malá místnost, kde probíhá tolik toužené focení. Zároveň v těchto prostorách bývá stánek zaměřující se na techniku nebo hlavní město naší zemičky. Kromě jídla pak můžete navštívit i některý ze stánků méně známých umělců, kteří zde prodávají např. různé obrazy nebo sochy či repliky roztodivných tvorů, vše samozřejmě zaměřeno na fantasy nebo sci-fi, ale opomenout nesmíme ani anime nebo mangu.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

O patro výše ale začínají pravé žně. Máte rádi Lego? Výborně, támhle ho máte plný stánek. Něco více kouzelného? Žádný problém támhle je Harry Potter Shop. Bertíkovy fazolky, čokoládové žabičky nebo sošku baziliška, vše máme, račte vstoupit a hlavně nakupovat. Pokud by vás tohle vše míjelo a chtěli byste prostě jen obyčejnou knihu, jistě si vyberete v jednom z mnoha obchodů ať už zaměřených čistě na komiks nebo i běžnou literaturu. Hlavně v této části budovy je cítit, že festival je sice dělaný pro fanoušky, ale rozhodně nejen z dobroty srdce. Však ti hosté taky něco stojí a na lístcích se to nezaplatí, takže hurá na nákupy. To je ovšem v pořádku, tak nějak to k tomu patří, a kdo nechce přeci jen si nic kupovat nemusí.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Z osobní zkušenosti vím, že i když se to možná někomu může zdát přecpané a některé obchody sortimentem dosti podobné, pořád je to ještě v pohodě oproti podobným akcím v UK. Kdysi jsem navštívil jeden festival v Londýně, který byl sice trochu větší a jména hostů zvučnější, ale ruku na srdce, celkový dojem působil, že je to jen jedna velká tržnice na jejíž ochoz náhodou zabloudili herci a spisovatelé, kdyby měl náhodu někdo zájem o jejich fotografii. Jen pro doplnění se zrovna té akce účastnil i Christopher Lambert, kterého jsme letos u nás mohli potkat také.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Obchody ovšem nejsou jen o hrách a filmech, nemalý stánek tu každoročně má i Průša se svými tiskárnami, na kterých předvádí hotové divy. Letos byl k vidění například teenager Groot v životní velikosti. O kousek vedle zase rozbalila svoji vesmírnou raketu Alza, která zde předváděla svoji novou herní značku Rapture, o které jsme se na našem webu také již zmínili.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Kromě obchodů je na hlavním patře to nejdůležitější a sice obrovský sál, kde probíhá většina hlavního programu a větších besed. Nutno uznat, že ačkoliv je to velký prostor, na samotné zahájení nebo některé známější hosty je i tak jeho kapacita malá. Na druhou stranu to působí dojmem, že jsou si tam lidé tak nějak blíže. Příjemným bonusem je i možnost zapůjčení sluchátek s překladem za vratnou zálohu, pokud byste náhodou nevládli angličtinou a chtěli si i tak besedu užít na maximum.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Comic Con byl na začátku primárně o komiksech, jiné vysvětlení ani být nemůže a stejně tak tahle akce nemůže být ani bez autorů kreslených dobrodružství, která rozhodně nejsou jen pro děti, jak si mohou někteří myslet. Své o tom dozajista ví například letošní host a scénárista legendární Vrány James O´Barr, který do komiksu kromě podpisu přidal i skicu ikonických očí. Kromě něj bylo možné potkat například i Kevin J. Andersena, kterého budou znát spíše čtenáři příběhů ze světa Star Wars. Ti a mnoho dalších bylo k vidění přímo u hlavního sálu v takzvané Artist Walley, kde byla k vidění i některá jejich díla formou výstavy.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Artist ovšem není v tomto případě označení pouze pro kreslíře nebo scénáristu komiksů, ale rovněž i cosplayery, jejichž práce opravdu často připomínají umělecká díla. Pokud chcete vidět kostýmy vypiplané do nejmenších detailů, tak tady jste více než správně. Ostatně malé jeviště naproti hlavnímu sálu patří programově právě Cosplayi a v průběhu conu je rovněž vyhlášena soutěž o nejlepší cosplay. Letos jsem tam v průběhu nakoukl a byl jsem vpravdě byl v šoku z toho, jak sál praskal ve švech, až jsem si říkal, zdali tam bylo tolik lidí i na samotné zahájení.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Ostatně lidi v kostýmech je možné potkat na každém kroku a u většiny z nich vidíte, že jsou rádi, že si ho mohou obléci a celou akci si náležitě užívají. Jinde by se na ně možná pohlíželo jako na podivíny, když pochodují chodbou oblečeni v manga kostýmech, ale tady, tady jsou mezi svými. Nejednou jsem tak na chodbě uviděl uznalé pohledy „kolegů“ když si vzájemně porovnávali svoji mandalorianskou zbroj nebo nadšené chichotání dívek oblečených za stejnou postavu, ale s jinou mírou zručnosti při výrobě kostýmu. Všichni si to opravdu užívali a o tom to přeci celé je. Na druhou stranu organizátoři festivalu razí dobré a rázné heslo: „Cosplay neznamená souhlas“ a stanovují několik pravidel, jak se k tvůrcům kostýmů chovat. To, že je někdo v kostýmu totiž neznamená, že se po něm můžete automaticky sápat a hned se s ním fotit. V kostýmu je pořád člověk a je proto alespoň slušnost ho poprosit o fotku, než se k němu hned nahrnete. Lidé jsou zde opravdu milí a nezažil jsem za ty 3 roky, že by někdo někoho odmítl.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Ani kostýmy to však nekončí. Vrchní patra totiž nabízí další zábavu i vzdělaní. Nachází se zde totiž několik menších či větších místností uzpůsobených jako sály na přednášky, které bývají rozděleny podle zaměření konkrétního světa. Narazíte tu tak na sál věnovaný čistě Star Wars, Hře o trůny, Harry Potterovi nebo například Stargate. Od rána do večera tu pak probíhají přednášky a věřte, že obsáhnout vše je prakticky nemožné. Jen namátkou uvedu pár letošních besed jako například epická vs. urban fantasy, Nejpodivnější komiksové postavy, Star Wars – komiksy v češtině, atd. Osobně přiznávám, že tyto besedy moc nenavštěvuji, protože na to není čas i když festival navštěvuji po celý prodloužený víkend, ale hlavně proto, že mám pocit, že přednášející a občas i fanoušci berou danou věc moc vážně.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Osobně jsem sice vášnivým fanouškem Star Wars, ale v okamžiku, kdy mám pocit, že přednášející bere příběh nebo celý onen obsáhlý svět moc vážně a řeší například proč postava neudělá to či ono a obhajuje to se zápalem za který by se nestyděli ani aktivisté z Green Peace, ztrácí to pro mě kouzlo. A říkám si, že jsem rád, že stojím pevně nohama na zemi. Neberu jim jejich zápal, pokud si to užívají a pokud věří, že je to v pořádku, ale rovněž si nemyslím, že fantasy nebo sci-fi bylo vymyšleno proto, aby se nad příběhy těchto žánrů hlouběji debatovalo. Užijme si příběhy a hloubání nechme čtenářům detektivek.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Kdo se nechtěl zamýšlet mohl si jít hrát. V rámci conu je totiž k dispozici i herna, která obsahuje jak retro koutek obsahující kousky z muzea arkád nebo i PS3 (taky se právě cítíte staří?), tak i novinky k vyzkoušení na konzolích Xbox nebo Nintendo Switch. S odstupem času si nejsem už jistý, zdali tam ty Xboxy a PS5 byly, ale myslím, že jsem je zahlédl. Nesměla samozřejmě chybět ani virtuální realita nebo profi hardware pro kresbu. Hlavním z lákadel herny jsou ovšem nadupaně vypadající PC sestavy, na kterých si můžete zahrát jak starší kousky tak i novinky nebo si to rozdat proti ostatním v Dotě, Fornite a dalších srandách. Koneckonců turnaje profi hráčů jsou rovněž součástí programu.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

Letos navíc nemalou část zabral se svým stánkem i Samsung, který předváděl kromě jiného i hodinky a mobilky. Další velký prostor patřil již zmíněné Alze, která naplno předváděla svoje sestavy a vychytávky zmíněné značky Rapture. Zapojení těchto značek nebo automobilek v loňském roce je podle mě ukazatelem, že akce u nás nabírá na ohlase a zvuční zájemci tak mají touhu se na ní prezentovat. Nehledě na to, že se někteří zajisté i podílí na financování, což znamená více možností nejen z hlediska pozvaných hostů.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

A hurá do posledního patra. To kromě přednáškového sálu nabízí další hernu tentokráte deskových her, kde předvádějí nejen novinky značky jako Blackfire nebo Mindok a rovněž nabízí si některé hry i zahrát nebo se případně poradit i o pravidlech. Součástí programu jsou i turnaje (letos například ve hře Výbušná koťátka). Loni jsme si tu s kamarádem vyzkoušeli hru Root a okamžitě si ji zamilovali, takže jsme samozřejmě s jedním kusem museli rovnou odejít.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)

A to je asi tak vše, abych parafrázoval Forresta Gumpa. Byla to sice hromada textu, ale jedná se asi o jediný možný způsob, jak ji alespoň přiblížit těm, kteří na ni ještě nezavítali nebo alespoň vyvolat vzpomínky v těch, kteří si ji nenechali ujít. Vyjadřovat se ke každému dni a bodu v programu nebo zajímavostem by pak bylo na užší knihu, kterou by snad nikdo nechtěl ani číst a i kdyby, stejně by nedokázala vystihnout jedinečnou atmosféru, která se kromě horka a vydýchaného vzduchu nad celým conem vznáší. Nezbývá tak než doporučit příští rok v dubnu navštívit akci osobně nebo se letos v říjnu vydat na první ročník Comic Con Junior v Brně. Do té doby v duchu letošního ročníku žijte dlouho a blaze.

Klik pro zvětšení (Comic-Con Prague 2022)CGwillWin