recenze
Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor

Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor
Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor
10:46, 06.07.2022

Bola to veľká vec, keď sa pred pár mesiacmi SONY definitívne rozhodla odhaliť svetu svoju vlastnú alternatívu voči konkurenčnej službe Game Pass od Microsoftu. Ešte krátko pred samotným predstavením, sa verejnosť domnievala, že sa aj PlayStation dočká poriadne naplneného plateného katalógu žiadaných titulov, na ktoré by si separátne nedovolili míňať peniaze a vďaka ktorému by tak razom mohli zabíjať nudu, kedykoľvek sa im zachce. Japonec však nie je Američan a toto pravidlo, minimálne z historického pohľadu, platí aj v roku 2022. Preto už krátko po spomínanom zadefinovaní nového rozdelenia PS+, nastalo silné vytriezvenie. Nie, vynovená trojčlenka PlayStation Plus nie je ani náhodou nič tak atraktívne ako Xbox Game Pass v jeho ultimátnej verzii, každopádne cez to všetko ponúka svojský ekvivalent v rámci predplatného na hry. Ako to momentálne funguje, o čom to vlastne celé je a či sa to vôbec dá porovnávať s čímkoľvek na trhu, tak o tom sa spoločne porozprávame v nasledujúcom texte.

PS+ Essential

Klik pro zvětšení (Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor)

Začnime od najlacnejšieho predplatného, ktoré by sa svojím obsahom dalo fakticky stotožniť s ešte donedávna ostro sledovaním základom PlayStation Plus (online hranie a k tomu zopár kvázi free hier na mesiac). Cena balíčku Essential moje spodobnenie so základom rovnako potvrdzuje, keďže ide o sumu 60 Eur pri ročnej platbe, 25 Eur pri trojmesačnej úhrade, alebo 9 Eur za mesiac. V tejto hodnote máte možnosť využívať multiplayer schému, cloudové ukladanie save pozícií, zopár cenových zvýhodnení a jednu hru zadarmo na PS5 + dve free hry na PS4. V tomto smere všetko teda funguje po starom a preto ak vám celá zmena koncepcie pluska ako takého neprišla zaujímavá, môžete zotrvať u tej pôvodnej bez toho aby ste museli niečo meniť.

PS+ Extra

Klik pro zvětšení (Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor)

Tam kde hore opisovaný základ neprináša nič nové, sa naopak druhý stupeň onej trojčlenky už javí oveľa atraktívnejšie. Členstvo honosne nazvané ako PlayStation Plus Extra vám totižto otvára katalóg s cca 400 videohrami, kam spadá hardvér PlayStation 4 a PlayStation 5. Poviete si, štyristo hier, to už je skutočne poriadna nálož s akou by som sa vedel zabaviť na niekoľko rokov, avšak je tu jedno veľké ALE. Keď si začnete celý ten zoznam postupne prezerať, čím hlbšie pôjdete o to viac sklamania začne padať na vašu hlavu. Áno, popredné priečky balíčka patria prvotriednym AAA záležitostiam ako Ghost of Tsushima, Returnal a Marvel´s Spider-Man. Avšak cesta do hlbín spomínaných štyroch softvérových stoviek je lemovaný výhradne indie scénou a nezmyselným zdvojovaním (PS4/PS5) verzií jednej a tej istej hry. Hry sú navyše doslova staré ako republika a nechápem, prečo nie je možné hry rozdeliť do špecifických sekcií tak aby bolo vyhľadávanie oveľa jednoduchšie.

Okrem opisovanej kolekcie je súčasťou extra obsahu aj služba Ubisoft+, ktorá momentálne ponúka necelú tridsiatku hier z dielne francúzskeho "Ubi" a nájdete tam napríklad posledný Assassin´s Creed či obe South Park RPG značky. Dané predplatné by sa časom malo naplniť ďalšími hrami, avšak nateraz ide rovnako o pomerne dosť chudobnú ponuku, ktorá skúsených hráčov môže len sotva uspokojiť. A to je presne ten problém, aký sám mám s celým rozdelením PS+. Ide o službu, s ktorou SONY sotva uspeje u skutočných hráčov, keďže všetky benefity nimi ponúkané, ona skúsená komunita už dávno hrala. A aká je tu cena? Extra príplatok vás príde na 100 Eur za rok, na 40 Eur za tri mesiace alebo na 14 Eur mesačne. K tomu čo sme vymenovali si samozrejme musíte pridať ešte úplný základ PlayStation Plus, ako je online hranie a balíček free hier. S krutou cenovou politikou SONY navyše prichádza aj nemožnosť vyskúšať si jednotlivé verzie predplatného podobu jedného mesiaca bez plného poplatku, čo osobne považujem za veľkú chybu.

PS+ Premium

Klik pro zvětšení (Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor)

Oba predchádzajúce platené balíčky vynoveného PlayStation Plus sú logicky základom aj pre tretí a vôbec najdrahší variant s dodatkom Premium. Jeho primárnou výhodou je separátny katalóg projektov zo staršieho PlayStation hardvéru (konzoly PS1, PS2, PS3 a handheld PSP), ktorý ponúka viac než tristo značiek. Retro hranie je dnes stále čoraz viac populárne a preto logicky sám kvitujem možnosť s akou SONY prichádza v rámci investície do Premium členstva. Mám však v tomto prípade niekoľko dosť zásadných námietok. Nejde ani tak o ponuku titulov samotných, tá je viac ako slušná, avšak skôr ide o technický stav - nazvime to portov - ktorý nie je ani náhodou schopný konkurovať kvalite Game Passu. Xbox v tomto ohľade pri hrách na Xbox One a Xbox 360, teda staršie stroje, využíva pokročilú umelú inteligenciu na pretváranie zastaranej technickej stránky do súčasnej podoby a tak vo finále ponúka možnosť užiť si dekádu staré hry bez toho aby ste mali chuť si vytrhať ten zvyšok vlasov z hlavy čo vám tam ešte ostal. Počas toho ako som testoval Premium cez PlayStation 5 a zisťoval tak, že niektoré z ponúkaných hier ani nie je možné na základe zložitej architektúry starších konzol stiahnuť priamo na SSD a musíte sa preto uchýliť ku streamu, necítil som sa vôbec nejako nadšene. Hrať na diaľku staré značky je možné len ak máte spoľahlivé internetové pripojenie, avšak aj keď túto podmienku splníte, výsledok je cez to všetko nevyvážený. Dám teraz bokom nižšie rozlíšenie hier samotných a skôr sa zameriam na citeľnú latenciu počas ovládania, ktorá kompletne kazí zážitok z hrania.

Stream ako taký je samozrejme budúcnosťou videohier, avšak to ako ho využíva vyššie opisovaná platená služba PlayStation Plus Premium je sotva niečo z čoho by som skákal dva metre vysoko. A teraz sa pozrime na ceny. Za rok vás program Premium príde na sumu 120 Eur, trojmesačné členstvo na 50 Eur a mesiac na 17 Eur. Menšou výhodou sa stáva možnosť skúsiť si aspoň akési demo verzie veľkých projektov, avšak či vám práve toto aj v kombinácii s vyššie riešeným obsahom zvyšných balíčkov dostačuje, je už na samostatnú diskusiu. Mňa osobne však SONY nateraz vôbec nepresvedčila a je úplne na mieste, minimálne pri pohľade na cenové rozdelenie, porovnávať PS+ s konkurenciou, ktorá toho jednoducho ponúka diametrálne viacej a navyše ešte v lepšom technickom prevedení. Dúfam, že sa SONY časom v tomto smere umúdri a prinesie kvalitatívny posun adekvátny svojej cenovej politike.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Vyskúšali sme novú verziu PlayStation Plus a tu je náš názor)

Recenzovaná verze: PlayStation 5

CGwillWin