PS Plus přichází o předplatitele

PS Plus přichází o předplatitele
07:57, 03.11.2022

Jestli je Xbox a PlayStation v něčem často porovnáván, jsou to měsíční hry zdarma v rámci PS Plus a Xbox Live Gold. Někdy je spokojenost na obou stranách někdy jen na jedné, ale pravdou zůstává, že Microsoft se svým programem Game Pass, který přidává ke goldu i desítky her pro PC i Xbox zkrátka šlápl na plyn a nechal Sony v prachu daleko za sebou. To se snažilo zareagovat různě a jednou z odpovědí je rozšíření svého předplatného PS Plus.

V praxi jsme tak dostali možnost dvou nástaveb základního členství, které zahrnují rovněž desítky her nejen pro PS4 a PS5, ale od určité úrovně i první trojice konzolí PlayStation. Pro nostalgiky možná splněný vlhký sen, ale pro nové hráče zřejmě nic lákavého. To by mohl být jeden z důvodů propadu předplatitelů, který služba nyní zažívá. Podle poslední finanční zprávy totiž od června odhlásilo službu 2 miliony hráčů což činní odliv asi 4% všech uživatelů. To je vcelku nezvyklá situace s ohledem na skutečnost, že rozšíření pluska mělo hráče přivést a nikoliv ubrat.

Na druhou stranu sama zpráva neuvádí co stojí za poklesem předplatitelů. Dražší předplatné si nikdo platit nemusí, vlastníci původního pluska byli automaticky převedeni na nové základní a připlatit si mohl jen ten kdo chtěl. Nabízí se tedy otázka, zdali hráče uspokojovala nabídka měsíčních her zdarma. Mezi "dárečky" se objevil God of War, čtvrtý díl Crashe Bandicoota nebo Little Nightmares. Ano, mnoho hráčů tyto hry již má, ale určitě ne všichni i když třeba God of War je v rámci speciálního balíčku pro majitele PS5. Hrami by to tedy být nemuselo. Nabízí se tedy znovu cena.

V době, kdy lidé po celém světě čelí recesím a nejistotám ohledně základních potřeb a obrací každou korunu, je lehké si představit, že musí často provést ve svých výdajích určité škrty. A když potřebujete zaplatit vyšší zálohy za elektřinu půjde prostě online hraní mládeže stranou. To je ovšem jenom domněnka a důvod může být úplně jinde. Sony samo asi důvody nezveřejní, ale podle prohlášení hodlá reagovat na pokles navýšením dodaných konzolí PlayStation 5 do obchodů.

Osobně si úplně nemyslím, že by nějaké navýšení prodeje PS5 zastavilo odliv zájemců o PS Plus, pokud je důvodem finanční krize majitelů konzolí. Lze také očekávat, že s prohlubující se krizí se logicky nikdo nepohrne ani pro konzole nebo drahé hry. Naopak pokud by po vzoru Microsoftu Sony přešlo na možnost sdílení předplatného, takže by se i o minimální cenu mohly podělit např. čtyři domácnosti, věřím, že by příliv hráčů zase nastal. Ostatně podobný odliv můžeme vidět i streamovacích služeb v čele s Netflixem, který se dlouhodobě snaží zastavit odliv předplatitelů a sdílení účtů místo aby své služby zlevnil a udělal dostupnější.

Bude tak určitě zajímavé i s ohledem na blížící se svátky sledovat zdali a případně o kolik poklesne počet předplatitelů služby a hlavně prodej konzolí oproti loňskému roku. Blíží se nám vydání God of War jehož recenzi očekávejte už během dnešního dne a blíží se vydání The Callisto Protocol. Jinak bychom ovšem áčkových titulů napočítali poskrovnu což "nové" generaci PlayStationu také úplně nepomáhá. Snad bude nadcházející rok v tomto ohledu lepší.

A co vy? Plánujete odhlásit svoje předplatné PS Plus nebo naopak plánujete koupi konzole pod stromeček a jeho následné předplatné?


DALŠÍ

CGwillWin