hw
recenze
ASUS SmartO Mouse MD200

ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze
ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze
13:04, 05.01.2023

Vytvoriť kvalitnú kancelársku myšku, ktorá by bola schopná zvládať naplniť očakávania väčšinovej vzorky vorkoholikov, to je pre každú jednu spoločnosť pôsobiacu v danom segmente nesmierne náročný proces. Sám si tých inžinierov rôzneho pohlavia predstavujem v hlave ako nefalšovaných alchymistov, čo sú mesiace zatvorený v zaprášených laboratóriách a s okuliarmi na nose, ktorých hrúbka by už v sekundovom kontakte so slnečným lúčom podpálila Toledo. Vymýšľajú tú najdokonalejšiu kancelársku myš aká kedy brázdila rôzne povrchy stolov. V duchu tejto mojej, za vlasy pritiahnutej predstavy, sa dnes spoločne nahneme nad komplexnou ergonomickou bezdrôtovou myšou ASUS SmartO Mouse MD200, ktorá sa o onen vyššie opisovaný efekt dokonalosti rozhodne snaží a čo je podstatné, ide jej to náramne dobre.

Alchýmia má veľa podôb

Klik pro zvětšení (ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze)

Začnem tým, čo nás posledné roky celospoločensky ovplyvňuje a mení naše bežné zvyklosti. ASUS sa pri danej myške rozhodol povrch jej šasi ošetriť novou antibakteriálnou ochranou s cieľom pribrzdiť množenie baktérií pri kontakte s pokožkou. Nebudeme si tu nič nahovárať, mnohým z nás ani niekoľkonásobné prekonanie Covidu a následné soplíky prekladané cosplayom na Lazarusa nebránia v tom, aby sme často zabúdali na dôkladnejšiu prevenciu a ochranu zdravia. Z časti je to pochopiteľné práve pri pracovnom vyťažení, kedy podávate ruky kade tade a nemáte vždy čas a možnosť si ich následne namočiť do vedra s alkoholom, ako nejaký chirurg v prvej svetovej. Práve na tieto situácie mysleli strojcovia MD200, ošetrený povrch myšky má s úspechom zabraňovať rastu baktérií. V balení sa okrem samotnej testovacej vzorky, ktorá váži 85 gramov, až na príslušnú dokumentáciu nenachádza nič viac. Zdrojom energie MD200 je už vložená alkalická AA batéria, ktorá zaručuje plný chod hardvéru po dobu jedného roka. Užívateľ sa tak nemusí trápiť s dobíjaním, ostatne na tele nenájdete žiadny vstup pre USB-C kábel.

Potiahni ma za šnúrku

Klik pro zvětšení (ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze)

Rozprávame sa tu o kancelárskej myši určenej čisto pre pravákov, ktorá je svojou farbou čierna ako uhoľ a disponuje komfortným vykrojením pre odkladanie palca. Veľkostne ide o akýsi ideálny stred (114.5 x 71 x 42.3 mm), vďaka čomu je produkt určený do stredne veľkých až nadrozmerných rúk – úchop definujem slovom: pohodlie bez kompromisov. Ani po celodennom používaní som nepociťoval žiadne fyzické problémy a to podotýkam, že bežne používam vertikálne kancelárske myši. Nebol by to ASUS, ak by z vrecka nevytiahol niečo originálne a v danom segmente skôr ojedinelé. Na prednej časti MD200 sa nachádza špeciálny elastický pásik, ktorý si jednoducho pretiahnete cez prst a myš tak dokážete prenášať ako mačka mladé (ja viem, trocha podivné prirovnanie). Ja osobne v tomto vidím však aj ďalšie využitie a to spôsobom pripnutia na batoh alebo tašku s nejakým úchytom, čo z vás na verejnosti môže spraviť o to viac výnimočnejšiu osobnosť. Dobre, dizajn ako taký je z môjho pohľadu a aj cez istý minimalizmus vlastne dokonalý a nič viac by som na ňom nemenil. Máme tu duo hlavných spínačov schopných, podľa výrobcu, zniesť až desať miliónov kliknutí, čo je v priemere trikrát viac než ponúka konkurencia v danom segmente. Pocit z kliknutia je doslova úžasný, zažívate pri ňom toľko potrebnú istotu suverénnej interakcie, pričom váš prst cíti dokonalo nastavený odpor – prémiový zážitok.

Ani ťuk zlým smerom

Klik pro zvětšení (ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze)

Pod tichým rolovacím kolieskom sa nachádza spínač pre reguláciu DPI (po hranicu 4 200) a pri palci by ste našli už tradične dvojicu ďalších tlačidiel. Zaujímavejšia je však spodná strana. Pod krytkou, kde je už spomínaná batéria, sa nachádza žľab pre USB kľúč (2,4 GHz) a nad ním štvorica teflónových plôch pre ideálne kĺzanie po akomkoľvek povrchu. Áno, s touto myškou môžete bezproblémovo pracovať aj na skle či akomkoľvek inom povrchu. Myš som zámerne skúšal používať aj na mokrom stole, a aj s touto prekážkou si hravo poradila. Čo ďalšie by mala mať, metaforicky povedané, ideálna predstava o dokonalej kancelárskej pomocníčke? Mali by ste ju dokázať prepojiť s viacerými zariadeniami. U ASUS SmartO Mouse MD200 je táto konkrétna požiadavka naplnená do bodky. Máme tu už spomínané USB párovanie doplnené o Bluetooth 5.0 konektivitu a to s troma prepínateľnými profilmi. Multitasking ako vyšitý. V danom aspekte testovaná vzorka obstála a pri prepínaní fyzickým spínačom na spodnej strane nedochádzalo k nejakej latencii či prípadne nechcenému odpájaniu. Dôležitým doplnkom je free softvér Armory Crate, ktorý užívateľom ponúka širokú škálu dodatočných nastavení. Od citlivosti snímača cez frekvenciu až po nastavenie makro skratiek určených pre šesticu tlačidiel.

Dokonalá kancelárska bezdrôtová myš, ktorú môžete reálne chytiť za chvost

Klik pro zvětšení (ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze)

Snažil som sa nájsť počas mesačného záťažového testovania kancelárskej myšky MD200 od ASUSu aspoň jednu malú chybičku, avšak neúspešne. Jedná sa o prémiový hardvér schopný zniesť aj drsné zaobchádzanie (pri úmyselnom tlaku na šasi z tvrdeného plastu nedochádzalo k žiadnemu praskaniu a pukaniu), ktorý v sebe kombinuje potrebný multitasking s chirurgicky presnými spínačmi a vysokým užívateľským komfortom. Ak sa niekto naozaj priblížil k tej, už v úvode vyslovenej predstave o dokonalej kancelárskej myši, tak je to rozhodne práve ASUS. Jeho SmartO Mouse MD200 odporúčam každému, kto v súčasnosti hľadá kompaktnú a výkonom nedostihnuteľnú spoločníčku, ktorá mu pomôže zvládať každodenné pracovné nasadenie.Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Asus

Klik pro zvětšení (ASUS SmartO Mouse MD200 - recenze)


CGwillWin