Posledné roky sa v rámci recenzovania snažím vyložene vyhýbať športovým hrám a jediné, čo si pravidelne nenechám ujsť, je príležitosť zhostiť sa komplexného hodnotenia ďalšieho ročníku NFL a teda série Madden (v čase písania tohto textu stojíme už tesne pred vydaním simulácie amerického futbalu a očakávania nie sú vôbec malé). Tak či onak, z pozície šéfredaktora musím raz za čas prehodiť výhybku chcenie/nechcenie a zhostiť sa úlohy všeobecného znalca mnohých športov - nadnesene povedané. Tak ako počas minulého ročníka tak aj tento vás preto prevediem súhrnom kvalít aktuálnej videohernej sezóny Formule 1 od EA, aj cez skutočnosť, že nejakú tú lásku som tejto značke venoval naposledy v čase konzole Nintendo GameCube.
Citáciou vyššie sa nesnažím naštvať žiadneho z fanúšikov tohto slávneho Belgického rodáka a súčasnú hviezdu kolotoču F1, ale skôr ňou nastavujem akúsi latku atmosfére, ktorú som, čoby hrdzavý veterán hernej formuly, prežíval počas recenzovania F1 23. Registrujúc všetky tie nové mena a chápajúc súvislosti v rámci ich tímov som začal postupne odkrývať hrateľnosť tejto pretekárskej simulácie a presvedčoval sa, že nemusím reálne vedieť kto je ten či onen pretekár, stačí aby som jasne zadefinoval, čo nové hra ako taká ponúka a aký razantný posun voči minulej sezóne dosahuje. Pochopil som, že mimo interaktívnej verzie F1 panuje všeobecný názor, že súčasné nastavenie pravidiel tohto športu ho zráža dole a že onen Max je tŕňom v oku drvivej väčšiny štartového poľa. Za vývojom stojí opäť Codemasters a aby som zodpovedal už vyššie nastolenú otázku, tak práve táto anglická firma prichádza s vôbec najrazantnejším obsahovým posunom F1 za posledné roky - s tým sa však automaticky, nezabudnite kto hru financuje, spája aj nemalá miera kontroverznosti. Viac vám však prezradím nižšie.
Začnime rovno opisom jednotlivých možností v rámci menu. Veľký a predpokladám, že aj šťastný návrat, zažíva režim príbehovej časti s názvom Braking Point 2 doplnený o klasický režim kariéry. Nasleduje ona čiastočne kontroverzná F1 World sekcia a samozrejme neabsentuje ani štandardný multiplayer, so všetkým čo si pod ním viete predstaviť. F1 23, tak ako aj minulý ročník, ponúka naďalej predovšetkým adrenalínom hnané pretekanie najrýchlejších monopostov na svete. Do Braking point 2 si viete preniesť svoje pocity z predchádzajúcej časti, keďže ústredným hrdinom kampane je stále Aiden Jackson. Ten, po boku svojho rivala, prichádza do tímu Konnersport Butler Racing a garde im robí nová postava Callie Mayer - po tom čo dominovala súťaži F2 sa presúva medzi smotánku. Okrem samotného Aidena a jeho kolegu Devona Butlera, preberiete z pozície jazdca monopost aj cez Callie, čo do atmosféry kampane prináša zaujímavý a nový náboj. Scenár neráta výhradne s nejakými výhrami a skôr kopíruje dramatickú rovinu seriálov, kde z pozície jazdca musíte zvládnuť určité a často kritické situácie a splniť ich tak ako scenáristi požadujú. Je to zábava? Z časti áno a mňa najviac bavila práve tá rýdzo adrenalínová časť tohto modusu viac, než nejaké poťahovanie v zákulisí a pred novinármi. Tak či onak, Braking Point pokračuje aj v F1 23 a funguje ako ideálny prvok na spestrenie a oddych od bežnej kariéry.
Opisovať režim klasickej kariéry je ako opisovať desiatky starších ročníkov hernej série F1, čo samozrejme nezahrňuje všetky tie jemné odchýlky a celkový posun v audiovizuálnej časti, ale pre ilustrovanie obsahu tohto modusu je to podľa môjho názoru signifikantné. Na vás je, po spustení kariéry, aby ste si vybrali, či chcete len krútiť kolesom v kokpite alebo skúsite súčasne zapojiť aj svoje manažérskej inštinkty. Opäť je tu možnosť začať, takzvane od piky a teda šampionátom F2, alebo skočiť rovno do F1 kolotoču so svojím vopred vytvoreným avatarom. Zostáva rovnako šanca do kariéry prizvať aj ďalšieho hráča v rámci online spestrenia, ale to všetko ostatné, tréningy, kvalifikácie a samotné preteky zostáva chladne stereotypné a notoricky známe. V prípade zaškrtnutia položky s povinnosťou manažérskych úkonov si ten stereotyp jazdenia a vizuálnych úprav monopostov môžete spríjemniť výberom spolujazdcov v tíme, nákupom vybavenia, zahrabávaním škandálov a pumpovaním financií do PR oddelenia. Jednoducho budete mať na stole všetko to, čo bežne zažíva každý úspešný F1 tím súčasnosti. Nechajme preto kariéru bokom a poďme sa trocha zašpiniť od mnou už naznačovanej kontroverznosti. Povieme si čo to o moduse F1 World.
Spomínate ako som písal o moduse F1 Live v recenzii na minulý ročník hernej formuly? Tak tento rok sa Live pretransformovalo na World s tým, že EA cielene do modusu začlenilo mikrotransakcie. F1 World je akýsi neustále sa obmieňajúci obsah pretekania s rôznymi cieľmi, kde Codemasters dávkuje obsah a EA im do toho strká svoje nitky a praktiky známe z ich úspešnej futbalovej simulácie FIFA. Aby som bol fér, tak v aktuálnom stave hry je to stále pomerne prijateľná forma vyberania poplatkov za obsah, ktorý hráča samotného zásadne neláka otvárať peňaženku, ale čo z toho môže byť po pár mesiacoch, to je logicky dnes ťažké predpovedať. Ak je základná gameplay forma F1 hry postavená na simulácii, tak F1 World, minimálne v zmysle vylepšovania vám prideleného vozu, je skôr instantnou arkádou bez hĺbky. Hráč si môže síce meniť súčiastky a posúvať výkon vyššie, avšak celé to na mňa, aj voči klasickej F1 hre, pôsobí skôr ako vata. Plnenie denných alebo dlho dobejších výziev spájajú eventy z bežnej formule ale aj možnosť jazdenia v klasickom pretekárskom aute. Ako som písal už v úvode, ja sám sa sotva môžem pasovať za znalca série F1 z pohľadu poslednej dekády, ale ak by som mal hru zhodnotiť aj voči minulému ročníku tak to urobím nasledovne.
Vývojárom z Codemasters sa podarilo zapracovať na skutočnom efekte simulácie a s tým je priamo spojené aj oveľa kvalitnejšie prevedenie ovládania. Schválne som si po sebe pustil časovku z terajšieho a následne minulého ročníku hernej F1 a ten progres bol nad slnko jasný. Nebudem tu teraz riešiť posun v audiovizuálnej časti, ten sa tu očakáva vždy aspoň v nejakej miere (apropo F1 stále beží na modifikovanom a osem rokov starom engine), ale skôr narážam na oveľa uveriteľnejší prejav monopostu na trati a aj mimo nej. Tentokrát je ten efekt vlastnej chybovosti krásne badať a motivuje vás to skúšať zlepšenie tam kde máte limity, pretože ak začnete jazdiť správne, výsledky sa dostavia takmer okamžite - v tom je čaro novej F1 a ak vám minulý rok vadila nie úplne presvedčivo zvládnutá hrateľnosť, tentokrát si už prídete na svoje.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Electronic Arts
Recenzovaná verze: PlayStation 5