hw
recenze
Audio Pro Drumfire II

Audio Pro Drumfire II - recenze
Audio Pro Drumfire II - recenze
11:56, 06.09.2023

Vždy rád objavujem nové produkty, respektíve ich rád testujem a súčasne si tak rozširujem skúsenosti, čo je priamou úmerou spojené so snahou o obohatenie komplexnosti budúcich článkov. Táto moja vášeň mi, pochopiteľne, okrem možnosti ohmatať si reálne samotné výrobky, prináša aj šancu spoznávať historický kontext ich existencie a aj keď spravidla nie vždy ide o niečo vzrušujúce, či snáď dych berúce - život nie je vždy taký, ako nám ukazuje životopisná záložka v Netflixe - z času na čas narazím na úplný opak. Žiarivým príkladom je švédska spoločnosť Audio Pro, ktorá je na scéne už od roku 1978 a napriek tomu, že má za sebou viac než štyri dekády úspešného produkovania audio techniky, špeciálne reproduktorov, v širšom a predovšetkým komerčnom kontexte ju čoby radoví konzumenti nemusíte vôbec poznať. Ostatne, ani ja sám som ju nepoznal. Aj preto som nemohol odmietnuť príležitosť otestovať ich vôbec najnovší reproduktor, Audio Pro Drumfire II, ktorého prvá PR veta pri popise znie „Najhlasnejšie hrajúci multiroom reproduktor vo svojej triede“.

História sa síce nepýta, ale to neznamená, že sa má na ňu zabúdať

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Ešte než vám začnem referovať o kvalitách niečoho, o čom som mal ešte krátko pred vybalením totálne skreslené predstavy, prejdeme si stručne práve vyššie spomínaný historický kontext. Sľubujem, bude to skutočne rýchle. Švédsku značku Audio Pro založenú v roku 1978 vlastní Jens Henriksen a jedným z jeho prvých zamestnancov bol inovátor a inžinier Karl-Erik Ståhl (pozor, nepliesť si ho so známym švédskym bežcom). Práve Karlova vášeň pre konštruovanie audio techniky prerástla až do komerčnej sféry a dnes by ste značku Audio Pro našli podpísanú pod mnohými cenami ovenčenými produktami. Aktuálne portfólio uvedeného výrobcu sa sústredí na bezdrôtové reproduktory s vysokým stupňom kvality a modelový rad Drumfire je jasným vybočením z tejto filozofie. Ide totižto o reproduktor vhodný pre prevádzku v rámci celého domu a to aj vďaka už uvedenému prvenstvu v zmysle maximálnej hlasitosti. Pri funkcii multiroom máte možnosť previazať viacero reproduktorov do jedného zväzku, avšak garantujem vám, že toľko proklamovaná intenzita hlasitosti samostatnej jednotky dokáže preniknúť do väčšiny kútov aj v obrovskej vile.

Aktívny subwoofer a osem palcový reproduktor

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Začnime dizajnom, ktorý sa v tomto prípade dá rozdeliť do niekoľkých bodov. Najprv však treba povedať, že Audio Pro Drumfire II nie je z kategórie lacnej audio techniky a ide o dve zariadenia v jednom (subwoofer a reproduktor), ktoré v čase písania recenzie svojou cenou krúžili okolo hranice ôsmich stoviek. Výzorom druhá generácia Drumfire, ostatne tak ako aj tá predchádzajúca, asi najviac pripomína gitarový zosilňovač. Obe časti dokážu fungovať separátne a aj spolu, čo z nich právom robí silne variabilnú, modulárnu elektroniku. Zostavu môžete využívať ako náhradu prvotriedneho Hi-Fi systému, súčasne do nej dokážete pumpovať online stream z akéhokoľvek zdroja a do tretice tu máme toľko opakovanú multiroom funkciu. Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, avšak ak vás na záhrade váš BT reproduktor začína svojím slabým výkonom vyložene nudiť a chceli by ste v kruhu najbližších usporiadať poriadnu oslavu, práve Drumfire II je vhodnou voľbou pre tento scenár. Je však nutné ho, na rozdiel od bezdrôtových reproduktorov, napojiť na elektrickú sieť. Ide o všestrannú elektroniku, štýlovo zabalenú do umelej kože s transparentným prešívaním elegantných hrán a prednou sieťovinou napnutou ako nervy stávkara počas finále pretekov chrtov. Produkt už na prvý dotyk právom navodzuje pocit luxusu - pri spomenutej cenovke je to samozrejme aj tak trochu očakávané. Škandinávsky vzhľad navyše dnes dokáže zapadnúť takmer do každej domácnosti, za čo môžeme ďakovať masovému rozšíreniu výrobkov od Ikey a im podobných.

Jednoduchá obsluha

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Celá tá jednoduchosť v rámci prvého zapojenia, ako aj schopnosť postaviť vlasy dupkom každému susedovi v širokom okolí môjho domu, vo mne automaticky zapína kontrolku s nápisom „Párty Babe!“. Áno, ak by som chcel ostať pri jednom slove, tak Audio Pro Drumfire II dokážem zabaliť práve do tejto škatuľky a nič tým vlastne vo finále tak strašne nepokazím, avšak nemyslím si, že je to fér voči celej tej plejáde funkcií a rovnako tak kvalite ponúkaného audio výstupu. Drumfire II nevyzerá vôbec ako klasický párty reproduktor, nemá na sebe žiadne znaky RGB, čiže rumunskej diskotéky, a pôsobí skôr ako nástroj do domu uznávaného architekta s tak vysokým IQ, že by ste s ním mohli povymetať komín. Testovanú vzorku som rozchodil už v priebehu piatich minút a to si do tohto času zarátajte aj vybalenie a následné nainštalovanie aplikácie. Reproduktor i subwoofer je nutné napojiť do elektrickej siete a následne ich previazať pomocou jedného jediného kábla. Čo sa týka fyzických vstupov, tak k testovanej vzorke dokážete vďaka analógovým vstupom pripojiť dokonca aj gramofón. Pri bezdrôtovom prenose audia je k dispozícii tradične Bluetooth a tiež prenos v rozhraní internetovej siete - či už cez Apple alebo Google softvér. Aplikácia Audio Pro sa pre vás stáva predĺženou rukou v zmysle ovládania a previazania s vašimi účtami na Amazon Music, Deezer, iHeart Radio, Napster, Qobuz, QQ Music, Spotify, Tidal, TuneIn, VTuner a ďalšími, avšak vďaka luxusne pôsobiacemu panelu na hornej strane reproduktora môžete všetko obsluhovať aj fyzicky.

Spokojnosť

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Na uvedenej vrchnej lište sa nachádza šesť programovateľných tlačidiel, ovládanie hlasitosti, pozastavenie alebo preskakovanie stôp a pre bežného užívateľa asi najdôležitejší spínač od Bluetooth. Bol som maximálne spokojný s tým, ako rýchlo a expresne sa testovaná vzorka dokázala párovať s akýmkoľvek externým zdrojom. Stačilo len stlačiť BT gombíček, dať si na mobile/tablete/laptope/desktope vyhľadať dostupné signály a vybrať ten s koncovkou odkazujúcou na jednotku Drumfire. Celý proces spárovania prebieha takmer okamžite a počas viac než mesačného testovania som nezaznamenal ani jedno nechcené odpojenie, či nebodaj inú technickú prekážku. Chcete vedieť čo som si pustil ako prvé? Fear of the Dark od Iron Maiden! A keď som prstom natlačil úroveň hlasitosti do jednej tretiny, postavili sa vlasy nielen mne a mojim susedom, ale aj psom v okruhu jedného kilometra. Budem úprimný, nedokázal som ani raz vyhnať zvuk na úplné maximum, keďže som nechcel kupovať nové okná, poháre, taniere a ani žiarovky. Šialený rev z reproduktora a subwoofera súčasne by som rád označil za ohromujúco hutný a živý - nebolo nutné aby som sa hrabal v nastaveniach ekvalizéru. Zadná strana subwoofera má spínač na stanovenie fázy, ktorý pomáha ideálnemu zadefinovaniu basov v miestnosti a rovnako tak tam nájdete koliesko pre hlasitosť a rozsah 40 až 120 Hz. S jednou jednotkou reproduktora však pochopiteľne nedosiahnete skutočný stereo zvuk, aj keď ja osobne si myslím, že to v tomto prípade nie je zase až tak nutné. Kto by však skutočne chcel to pravé stereo, stačí dokúpiť druhú D2 jednotku.

Multiroom modus funguje v prípade pripojenia minimálne dvoch D2 jednotiek

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)

Postupné zoznamovanie sa s výkonom a možnosťami Audio Pro Drumfire II bolo pre mňa maximálnym zážitkom, ktorý nesprevádzalo ani jedno jediné negatívum. Ak by ste po mne predsa len chceli aspoň čiastočnú kritiku, tak by som spomenul skutočnosť, že mi distribútor na test poslal len jednu jednotku D2 a preto som nemohol naplno vyskúšať, ako funguje multiroom režim. Napriek tomu však nemám dôvod neudeliť maximálnu možnú známku a pre každého milovníka hudby, komu sa ceny za prémiovú audiotechniku od svetových výrobcov formátu Bang & Olufsen zdali byť vždy až prehnane vysoké, odporúčam práve kompromis v podobe vyššie opisovanej zostavy. Nebudete ľutovať.Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Audio Pro

Klik pro zvětšení (Audio Pro Drumfire II - recenze)


CGwillWin