Nemám rád, keď sa výrobcovia hardvéru takzvane nadchnú pre jednu víziu a nej v krátkom čase obetujú až prehnane plodnú produkčnú fázu. Aj preto som pomerne otrávene reagoval na ponuku lokálneho distribútora spoločnosti Motorola ohľadom možnosti testovania v poradí už piatej verzie modelového radu telefónov Edge 50. Nie sú tomu totižto ešte ani dva mesiace, čo som vám osobne vykladal na stôl pre a proti v rámci kupovania mobilu Edge 50 Fusion a už mi tu niekto podsúva ďalší Edge 50, tentokrát s podtitulom Fusion. Spoločnosť Motorola je však pomerne známa svojou potenciou v oblasti chrlenia navonok identických produktov, akokoľvek sa svojou filozofiou/výbavou dané mobily od seba pochopiteľne vždy aspoň trocha odlišujú. Osobne si však myslím, že bežný konzument sotva pátra po špecifických rozdieloch toho a onoho modelu a skôr kupuje na základe nejakého prvého dojmu. Aj z tohto dôvodu som nakoniec kývol na spomínanú ponuku a Fusion na test som prijal. Preto ak máte v aktuálnej schéme mobilov série Edge pocit, že sa jedná takzvane o bordel a chceli by ste si vlastne ujasniť, ktorý z tej pätice prináša najzaujímavejšiu výbavu, tak neopúšťajte tento text, keďže v ňom nájdete, okrem iného, odpoveď práve na túto otázku.
Áno, spomínaná potencia nie je z mojej strany len nejakým cieleným preháňaním, keďže spoločnosť Motorola skutočne stihla počas necelého pol roka strhnúť tú pomyselnú plachtu z piatich samostatných modelov série Edge 50. Práve telefón Edge 50 Neo sa cenovo radí do vyššej strednej triedy a jeho výbava v zmysle jedinej predávanej verzie s osem gigabitovou operačnou pamäťou to celé len podtrháva. Než sa však prepracujem ku technickým špecifikám, začnem tradične od samotného balenia. Ekologické normy splňujúca krabička z už raz zošrotovaného toaletného papiera sa vám dostane do rúk v klasicky parfumovanom stave – ako keď sa námorník po dvoch rokoch vojny rozhodne zaklopať na dvere vychýreného verejného domu. V balení je toho tak viac čo čuchať než hmatať, keďže okrem telefónu (v našom prípade vo farbe certifikovanej od Pantone s názvom Poinciana) tam nájdete už len plastové puzdro a USB-C kabeláž. Dopady rozhodnutí Európskej únie o regulácii elektronického odpadu už dopadli aj na inak často štedrého výrobcu a akokoľvek Edge 50 Neo podporuje nabíjanie pri výkone 68 W, adaptér si musíte buď vyhrabať niekde doma alebo dodatočne dokúpiť.
Po dizajnovej stránke sa nič nemení a modelový rad Edge 50 tak aj v tomto piatom príbehu rapoce fakticky identickú básničku. Plastový rám vo veľkosti 154,1 x 71,2 x 8,1 mm a s váhou 171 g drží na prednej strane pomerne odolné sklíčko Gorilla Glass 3. Naopak chrbát prezentuje materiál zvaný silikónový polymér, ktorý vám PR oddelenie honosne predá ako ekologickú kožu – aby som však nebol zbytočne ironický, tak na dotyk je práve tento druh materiálu absolútne príjemný a je to práve eko koža, ktorá vďaka svojej drsnej textúre zabezpečuje ideálne držanie/čistenie, nech už máte ruky práve mastné od segedínu alebo motorového oleja. Ergonómia zotrváva rovnako v sekcii maximálnych pozitív, ostatne telefón sa v tomto smere nebojím titulovať slovíčkom kompaktný. Odolnosť, akú by ste pri mobile za päť stoviek automaticky očakávali, je tak isto uspokojivá a s certifikátom IP68 môžete predmetné zariadenie hodiť do vody s hĺbkou 1,5 metra a to až na 30 minút. Aby toho nebolo málo, ľuďom, čo sa často štverajú do extrémnych podmienok, určite padne vhod vojenský štandard MIL-STD 810H, čo znamená odolnosť voči extrémnej vlhkosti, otrasom, výkyvom teplôt a tlaku.
Ešte než sa posuniem ku hodnoteniu displeju, určite stojí za zmienku opäť správne zvolená výška fyzických tlačidiel na pravej hrane rámu – váš palec tak nedostane kŕče. Spodná hrana, okrem vstupu pre nabíjanie, obsahuje aj zásuvku pre jednu SIM kartu a kto by potreboval pripojiť aj druhé telefónne číslo, môže využiť podporu pre eSIM. A čo ten displej? V tomto prevedení ide o 6,4 palcový P-OLED panel bez akéhokoľvek zaoblenia, ktorý od zvyšku sveta po stranách oddeľuje skutočne decentný rámik – ak by sme v hornej hrane nemali dosť kričiaci priestrel pre selfie kameru, mohol by som písať o nevídanej vizuálnej čistote. Obrazovka s farebnou hĺbkou 10bit ponúka rozlíšenie 1256 x 2760 pxl pri celkovej jemnosti pixelov 474 ppi, obnovovacej frekvencii 120 Hz a za zmienku určite stojí aj podpora HDR10+. Keď si porovnám intenzitu jasu s inými verziami jedného a toho istého modelového radu, tak Neo s atakovaním hranice 1 500 nitov hravo preskakuje svojich súrodencov. Na margo obnovovacej frekvencie je určité dobré zmieniť, že displej zvláda variácie od 1 Hz až po 120 Hz, avšak užívateľ môže mimo automatiky napevno nastaviť klasicky aj 60 Hz alebo úplný strop. Na obrazovku sa krásne pozerá a ani takmer po mesiaci každodenného používania som si v tomto smere nevšimol žiadne technické nedostatky.
Vyššie som zámerne bližšie špecifikoval variabilitu obnovovacej frekvencie, keďže aj vďaka nej dokáže systém nového Motorola mobilu pomerne úspešne šetriť energiu v batérii. Neo je vybavený akumulátorom s kapacitou 4 310 mAh, čo ho predurčuje na jeden a pol dňa stredne náročného používania a na jeden celý deň intenzívnej záťaže. Práve možnosť dotankovať energiu pri výkone 68 W (Power Delivery 3.0) dáva majiteľom priestor na rýchle nazbieranie percent, ak to v danom momente potrebujú. Stačí sotva pätnásť minút v sieti a už máte takmer polovicu celkovej kapacity batérie späť. Aj o správne ukrajovanie percent z článkov sa v prípade testovanej novinky stará Android 14. Opäť tu môžeme pokojne uviesť, že v rámci čistoty softvéru ide o uspokojivý operačný systém s podporou Hello UI a päťročnicou v zmysle update balíčkov. Nadstavba je vizuálne zladená s filozofiou výrobcu a pri interakcii nebudete mať problém sa zžiť s jednotlivými procesmi. Užívateľ má po ruke stále obstojne fungujúci herný režim, samostatnú sekciu pre gestá a samozrejme nechýba ani prehľadná a funkciami nabitá foto/video aplikácia. Kto však vyložene nemá rád, ak mu pri prvom spustení telefón natlačí na plochu štipku nechceného softvéru, bude si musieť pri zoznamovaní s Edge 50 Neo zahryznúť do jazyka a trocha to v ňom premazať.
Celý ten parfumovaný zážitok tlačí para z motoru Mediatek Dimensity 7300. Jedná sa o fakticky nový 4nm čipset, ktorý je čo do modelového radu Edge 50 istým unikátom. Všetky ostatné telefóny danej série sú totižto vybavené procesormi Qualcomm Snapdragon a preto je určite na mieste otázka, či to celé má vlastne dostatočný výkon na vyššiu strednú triedu. Dimensity 7300 operuje so štvoricou 2,5 GHz jadier Cortex-A78 a rovnako tak štvorkou 2,0 GHz Cortex-A55 s tým, že o grafiku sa konkrétne stará Mali-G615. V praxi sa uvedená strojovňa ukázala byť schopná utiahnuť aj náročnejšie procesy, nech už by sme sa rozprávali o hraní videohier alebo frenetickému otváraniu okien, to všetko bez sekania a spomaľovania. Len podotýkam, že užívateľom je k dispozícii aj stále prepracovanejší desktopový režim Ready For, vďaka ktorému si viete z mobilu spraviť malú prenosnú pracovnú stanicu.
Na samotný záver som si nechal obligátne zhodnotenie kvalít fotoaparátu respektíve video zbernice. Voči minuloročnému modelu sa po novom pridáva ďalší snímač, a to konkrétne 10 Mpx teleobjektív. Hlavný modul je 50 Mpx od SONY s clonou f/1.8, podporou optickej stabilizácie a fázového ostrenia. Už uvedený teleobjektív je naopak od Samsungu a okrem rozlíšenia 10 Mpx ponúka clonu f/2.2, trojnásobné optické priblíženie a tridsaťnásobné digitálne zoomovanie. Zadný ostrovček plynulo prechádzajúci do zvyšku eko chrbtu ďalej disponuje 13 Mpx širokouhlým modulom s clonou f/2.2 a elektronickou stabilizáciou. Čo sa týka selfie kamery, tak tú vyrobil Samsung, a to s rozlíšením 32 Mpx pri clone f/2.4 – lezú z nej prirodzene pôsobiace fotky. Pochopiteľne, že najlepšie snímky z celej tej plejády modulov produkuje práve hlavný snímač od SONY a nielen za ideálnych svetelných podmienok. Počas úbytku slnečného svetla sa mi darilo zbierať na detaily pekné a dostatočne ostré fotografie bez toho, aby dynamický rozsah ulietaval mimo znesiteľnú normu. Telefón vám už tradične ponúka špecifickú voľbu vyznenia postprodukcie a môžete si tak prepínať medzi prirodzenosťou alebo AI zásahom. Umelá inteligencia v prípade testovanej vzorky s citom vytiahne farebnú škálu bez toho, aby to vo finále vyznelo prehnane a okázalo, aj keď treba dodať, že je to prípad od prípadu. Nahrávanie video záznamov môžete realizovať maximálne v 4K avšak len pri 30 FPS. Aby toho nebolo málo, tak užívateľ nemôže počas nahrávania v maximálnom rozlíšení prepínať medzi objektívmi, čím sa musí uspokojiť s nie práve kvalitatívne dobrým digitálnym približovaním. Ak dám túto skutočnosť bokom, tak Neo vám pri ideálnych podmienkach napriek všetkému dokáže nakrútiť vizuálne uspokojivé zábery s dostatočnou ostrosťou, čo je pre bežné použitie úplne v poriadku.
Motorola Edge 50 Neo si dokáže s prehľadom obhájiť svoju relevanciu v rámci vyššej strednej triedy nielen vďaka svojej kompaktnosti, uspokojivému výkonu, očarujúcemu displeju či výdrži batérie. Ide o vôbec najkomplexnejší produkt tohtoročného defilé série Edge, ktorý som schopný prípadným záujemcom, ktorí nemajú namierené na prémiové vody, jasne odporúčať.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Datacomp