
Po dlhšej dobe mi do redakcie prišla krabica s logom spoločnosti ASUS a musím povedať, že mi produkty tejto čoraz viac populárnejšej továrne na hardvér chýbali. Tentokrát sa budeme rozprávať o dvadsaťsedem palcovom monitore ProArt PA27JCV, ktorého cena sa u nás pohybuje pod hranicou 900 €. Úplne pochopím, ak ste sa počas čítania trochu zapotili z danej sumy. Treba si uvedomiť, že v tomto prípade ide o 5K obrazovku určenú primárne do rúk profesionálov a v rámci ceny je na trhu tým najlacnejším modelom. Tam, kde sa bežný panel končí maximálne na rozlíšení 4K, či by išlo o zameranie herné alebo kancelárske, sa uvedená novinka snaží naplniť potreby užšej skupiny náročnejších spotrebiteľov alebo kreatívcov. Našťastie sa môj brat živí tvorbou grafiky v oblasti reklám, a tak som priebeh testovania mohol rozdeliť medzi skúsenosti dvoch užívateľov.
Po otvorení balenia je nevyhnutné najskôr poskladať trojdielne nosné rameno, čo bola záležitosť na pár minút (k dispozícii je aj podpora pre VESA uchytenie). Ide o kovovú základňu s pohyblivým posunom do všetkých strán obalenú strieborným plastom. Nechýba ani oko určené na pretiahnutie kabeláže. Spodná časť stojanu je v tvare malého štvorca. Pri umiestnení na stôl vám nebude prekážať, pokiaľ máte na pracovnom stole menej miesta, či už kvôli klávesnici, rôznym kresliacim podložkám alebo tabletom. Práve tento druh hardvéru často využívajú pri práci grafici. Monitor môžete otáčať podľa ľubovôle vo vertikálnej alebo horizontálnej polohe, čiže na takzvaný biznis štýl. Otáčanie do strán sa dá realizovať s 30-stupňovým náklonom a nechýba ani kolmý náklon v tradičnom uhle – 5° až + 23°. Ako človek posadnutý symetriou oceňujem indikátor aktuálnej polohy náklonu. Strieborný stojan vizuálne kontrastuje s čiernym plastovým šasi (podstavcom) zvierajúci samotný panel. Bohužiaľ, akokoľvek sa mi tento minimalisticky moderný dizajn testovanej vzorky páčil, výberom materiálov na jeho skonštruovanie ASUS šetril, aby dokázal uviesť finálnu cenu nižšie ako ponuky konkurencie. Dobrou správou je, že monitor nevŕzga ani nepraská a znesie aj drsnejšie zaobchádzanie (prežil cestu v dodávke kuriéra). Napriek tomu by som pri cene 900 € očakával trochu väčší tlak na prémiový efekt.
Drvivá väčšina fyzických vstupov sa nachádza na zadnej hrane (mimo dvoch USB konektorov umiestnených na spodnom ráme). Užívateľom je k dispozícii jeden HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4 vstup. Oba tieto porty podporujú strop zobrazenia daného modelu pre 5K obrazovky pri 60 Hz. V tomto prípade nejde o monitor na akom by ste si mohli mimo práce aj užívať vizuálne prepracované videohry. Súčasťou uvedenej I/O ponuky je dvojica USB-C, z ktorých jeden prepúšťa napájanie pri výkone 96W a druhý je zameraný na prenos dát. Pomocou jedného kábla si tak môžete rozvetviť pripojenie do ďalších periférií a nemať na stole hromadu zamotanej kabeláže. Kto by chcel použiť klasické káblové slúchadlá, v zozname nájde aj kombinovaný audio konektor a k tomu bonus – dvojicu USB-A prvej generácie. Na prednej spodnej hrane sa nachádza séria ťažko postrehnuteľných spínačov (farebne splývajú s celým šasi) a jeden miniatúrny joystick. Pomocou nich sa dá prehrabávať HUD ikonkami v rámci nastavenia (nechýba snímanie okolitého svetla ani senzor podsvietenia). Musím sa vám priznať, že som osobne potreboval viac pokusov, než som si vybudoval dostatočnú svalovú pamäť a pri interakcii nerobil chyby – ten istý „problém“ mi po týždni používania hlásil aj môj testovací spoločník. Avšak treba dodať, že prostredníctvom aplikácie DisplayWidget Center môžete všetky OSD nastavenia realizovať priamo cez svoj Windows PC (nie cez Mac), takže preto tie úvodzovky vyššie. Brat mi k tomu položil otázku: „Aký softvér je možné použiť na kalibrovanie jednotlivých profilov samotného obrazu?“ Síce mi trvalo nejaký čas, než som si to overil prostredníctvom internetu, ale na zozname nájdete široké spektrum značiek. Dokonca je v rámci softvéru ASUS ProArt možné využiť aj kalibrovanie priamo cez internetový prehliadač.
Povrch IPS panelu s kontrastom 1500:1 je prekrytý antireflexnou vrstvou, ktorá vo mne po zapnutí zariadenia vyvolala spomienky na nedávno testovaný a unikátny digitálny papier reMarkable Paper Pro – počas editácie videí a obrázkov som mal možnosť (aj v základnom nastavení) obdivovať pestrosť farebnej palety a komplexnú ostrosť scén bez nepríjemných odleskov. Dvadsaťsedem palcová obrazovka pokrýva viac ako 100% sRGB, 99 % DCI-P3 a 95 % Adobe RGB s tým, že maximálny jas sa pohybuje okolo hranice od 400 nitov bez HDR do 500 s HDR (meranie ukázalo dokonca niekoľko desiatok nitov navyše). Uvádzaný kontrast výrazne napomáha k vyzneniu čiernej farby, čo v prípade IPS panelov nebýva úplne pravidlom. Síce sa nič nedá porovnať s OLED obrazovkami, tento monitor vie, kto je jeho cieľovou skupinou a robí to absolútne dokonalo. Chápem, prečo si môj brat pýtal zoznam podporovaných ladičiek obrazu. Už po rozbalení spĺňal ASUS ProArt Display PA27JCV v rámci továrenského nastavenia všetko potrebné pre moju prácu. Či by sme sa v zmysle sRGB/AdobeRGB/DCI-PI modusov rozprávali o teplote farieb alebo gama krivke, nemal som pri všetkých atribútoch pocit, že potrebujem niekde z niečoho ubrať alebo naopak. Súčasťou balenia monitoru je aj prehľadný kalibračný list realizovaný softvérom Calman, kde si môžete pozrieť, či je pre vás daná schéma nastavenia ideálna alebo pre svoju prácu potrebujete trochu úprav.
Počas týždňového skúšania som od brata dostal maximálne pozitívnu spätnú väzbu. Pre tvorcu a kreatívca pracujúceho s grafickým dizajnom je nesmierne dôležité, aby mu monitor poskytoval priestorovo rozsiahlu plochu pre realizáciu bez obmedzení a zároveň najširšiu variabilitu v rámci možností nastavenia. V týchto dvoch špecifických bodoch skúšaný model obstál na výbornú a akonáhle prebehla spomínaná kalibrácia, získal obraz nadpriemernú výstupnú kvalitu. Mal som šťastie, že som mohol svoje hodnotenie a skúsenosti prebrať aj s profesionálom, keďže monitor ASUS ProArt Display PA27JCV je určený pre určitú skupinu ľudí. Tvorcovia videí rozličného druhu, fotografovia, dizajnéri, editori snímok… Všetci umelci pracujúci s digitálnym materiálom si môžu vďaka firme ASUS zakúpiť najkvalitnejší 5K monitor na svoju prácu a to bez toho, aby ich to stálo tisíce eur.


Za poskytnutie produktu na recenziu ďakujeme spoločnosti Asus