
Technologický pokrok v oblasti dronov s kamerovým systémom sa za poslednú dekádu dá zhodnotiť prinajmenšom ako enormný. Dnes už v rámci tejto kategórie lietajúceho hardvéru nemáte problém zafinancovať kompaktnú zábavu do vrecka, ako aj profesionálne náradie na záchranu ľudských životov. Takto obrovské rozpätie možností v kombinácii s relatívne dostupnými cenovkami automaticky začalo spôsobovať právne problémy po celom svete a bolo len otázkou času, než sa plnohodnotné registrácie leteckých licencií na drony dostanú aj k nám. Áno, už aj na území Českej a Slovenskej republiky je nutné zložiť reálne skúšky čoby pilota bezpilotného lietadla, inak riskujete opletačky so zákonom a vysoké pokuty. Píšem to zámerne, keďže v nedávnej recenzii na najmenší dron značky DJI (Neo) som akosi úplne zabudol vyvrátiť jeden lokálny a predajcami často ignorovaný naratív. Bordel v oblasti legislatívy vytváral, špeciálne na území Slovenska, dlhé roky akési vákuum o tom, čo môžeme a nemôžeme robiť s dronom ako takým. Drvivá väčšina obchodníkov predávajúcich dané produkty sa opakovane odvolávala na váhu pod 250 gramov, ktorá podľa nich plošne eliminuje akúkoľvek nutnosť zaobstarania si európskeho preukazu UAV. Problémom však je, že toto pravidlo s váhou platí len v prípade, ak samotný dron nie je vybavený žiadnym kamerovým systémom. Tým pádom nám z danej rovnice vypadáva celý modelový rad DJI Mini a rovnako tak aj už spomínaný a navonok tak trochu hračkársky DJI Neo. Pokiaľ preto uvažujete o investícii do dronu a chcete, aby mal kameru (je to tak trochu kľúčový element u tohto hardvéru), tak sa v duchu zákona treba pripraviť na niekoľko procesov ohľadom registrácie, žiadania a vo finále koncového testu. Samotné spustenie dronu a jeho uvedenie do prevádzky síce nie je podmienené preukázaním vlastníctva UAS preukazu, avšak v prípade zamerania a následného vystopovania vašej činnosti bez vydokladovanej registrácie budete čeliť sérii nepríjemností. Teraz, keď už sme si spoločne vyjasnili, ako to teda v okolí funguje, môžeme sa pekne v litere zákona pustiť do rozboru kvalít ďalšieho zaujímavého produktu z dielne firmy DJI, ktorá má v súčasnosti doslova monopol na bezpilotné lietadlá. Do redakcie sa nám totiž dostala hlavná hviezda ich série Air, model s kódovým označením 3S.
Séria Air svojho času vydláždila cestu k tomu, aby vôbec mohli vzniknúť vyložene kompaktné DJI drony, ktoré sa dnes združujú pod názvom Mini – to sú tie, ktorých celková váha podlieza onú hranicu 250 gramov. Ako asi dobre tušíte, v prípade DJI Air 3S sa už na nejaké váhové ciele vôbec nehrá, keďže tento konkrétny dron váži takmer osemsto gramov a keď si ho položíte vedľa jedného z posledných modelov DJI Mini, okamžite je vám jasné, že je reč o vyššej kategórii. Nachádzame sa v tzv. strednej triede spotrebných dronov s kamerou, pričom cenovka v prípade 3S začína okolo sumy 1 100 eur. Testovaná vzorka na mňa urobila dobrý dojem už pri skúmaní systému skladania aj konštrukčnej pevnosti. Celé telo je vytvorené z odolného plastu s typicky drsnou povrchovou textúrou a proces skladania štyroch vyklápacích ramien s vrtuľami umožňuje 3S prepravovať v menšom kufríku, prípadne v taške – do vrecka zimnej bundy ho asi nenatlačíte. V prednej časti, rovno pod frontom snímačov, si okamžite všimnete duálny systém kamier zavesený na trojosovom gimbale. Ide o ekvivalent 24 mm objektívu so svetlosťou f/1,8 (takmer ten istý má, mimochodom, aj spomínaný model DJI Mini 3 Pro, kde je svetlosť f/1,7), ktorý je doplnený o 70 mm teleobjektív so svetlosťou f/2,8 (tento modul by ste, naopak, našli v oveľa drahšom Mavic 3 Pro). Samotné objektívy operujú pri pevnej clone, avšak ako je pri DJI kamerách bežné, aj tu si prostredníctvom ich bohatého portfólia doplnkov viete zadovážiť rôzne clony. Vráťme sa však teraz o krok späť, ostatne o kvalite snímania videí a fotografií bude ešte reč neskôr. Na štyroch ramenách sú umiestnené plne vymeniteľné lopatky a nechýba ani typické signalizačné osvetlenie. Zásadnou novinkou je možnosť využitia interného úložiska s obrovskou kapacitou 42 GB, ktoré dopĺňa slot pre microSD kartu. Na testovanie nám dorazila verzia s RC-2 ovládačom, ktorý okrem výklopných antén pre lepší dosah ponúka aj 5,5-palcovú obrazovku s Full HD rozlíšením pri 60 FPS a výbornou svietivosťou (okolo 600 až 700 nitov).
V čom drony od DJI vždy vynikali a stále vynikajú, je dozaista jednoduchá obsluha a v rámci možností danej generácie aj minimalizácia rizika. V prípade modelu 3S má konzument už v základe dobré spanie, keďže tento dron je vybavený enormnou súpravou senzorov a kamier, ktoré spoločne dokážu monitorovať kompletný 360-stupňový priestor okolo. V režime plného monitorovania okolia pomocou autopilota sa tak nemusíte obávať prevádzky v zalesnených či terénom inak komplikovaných častiach, a to vrátane veľkomiest – v rámci urbanistickej infraštruktúry je však nutné myslieť na mnohé riziká spojené s v úvode spomínanou legislatívou (nemôžete si z dlhej chvíľky len tak prezerať čistotu bazénov u susedov). Veľkou novinkou oproti prechádzajúcej generácii je implementácia systému LiDAR v prednej časti. Vec, ktorú asi najviac registrujeme z prostredia automatických vysávačov, sa v prípade Air 3S zapája do komplexnejšieho navádzania zle osvetleným terénom. Ak s predmetným dronom začnete zbierať video a fotomateriál v čase západu slnka, môžete sa tak spoľahnúť na jeho bezpečný návrat domov aj v úplnej tme. Uvedenú novinku som otestoval v prírode, pričom dron pomocou grafickej vizualizácie zobrazovanej priamo na ovládači dokázal simulovať pre neho ideálnu trasu návratu späť do bodu štartu. Treba však stále mať v hlave fakt, že LiDAR tu operuje frontálne a nie po stranách či v zadnej časti dronu, preto v úplnej tme neodporúčam nejako komplexnejšie manévrovať. Špeciálne to platí v rámci hustého terénu, keďže počas tmy sú klasické senzory prekážok nedostačujúce. A keďže už spomínam navádzanie ako také, posuňme si teraz spoločne čas do bodu plného svetla. Počas dňa, keď, samozrejme, neprší (žiadna vyššia IP ochrana sa nekoná), má pilot možnosť využívať bezchybný systém automatického sledovania vami vybraných objektov. Ide o režim ActiveTrack, keď si na obrazovke ovládača alebo mobilu označíte vami preferovaný objekt a dron ho bude nasledovať podľa vašich preferencií – krúžiť okolo neho, prenasledovať ho, nalietať na neho, to všetko v tempe, aké mu určíte. Jednoducho vec, ktorá pri DJI dronoch už roky funguje bezchybne, je neustále softvérovo vylepšovaná a môžete sa na ňu plne spoľahnúť, či už si platíte službu DJI Care, alebo nie.
O celkovú stabilitu videí sa, pochopiteľne, stará kombinácia výkonu štyroch motorov a už proklamovaného gimbalu. DJI Air 3S tak aj pri silnom vetre dokáže zachytiť krásne momentky, čo som si mohol sám overiť počas dlhodobého testovania (papierovo je uvádzaný poryv vetra do 12 m/s). Dron v praxi zvládal ostať pevne zamknutý na auto idúce rýchlosťou 50 km/h, pričom aj keď bolo v daný moment extrémne veterno, výsledný záznam vyzeral ako od profesionálnej filmárskej spoločnosti. Obecne však platí, že čím viac musí dron bojovať v zlých veterných podmienkach, o to rýchlejšie mu klesá výrobcom stanovená výdrž batérie. Pri testovanej vzorke sa môžete oprieť o jednoducho vymeniteľný článok s papierovou kapacitou na 45 minút letu. Kto lietaniu s dronom podľahne natoľko, že mu uvedená doba nebude stačiť, môže si zakúpiť ďalšie batérie aj užitočný dok na nabíjanie troch článkov súčasne. Ešte predtým, než to tu celé definitívne rozpustím sľubovaným rozborom kvalít zbierania videí a fotiek, v krátkosti sa povenujem možnostiam konektivity. RC-2 ovládač je pri ideálnych podmienkach schopný ostať v spojení s Air 3S na maximálnu vzdialenosť 20 km. Čo sú to ideálne podmienky? Žiadna zastavaná časť, žiadne vysoké terénne prelivy typu kopcov a podobne. Kto by však chcel neochvejnú istotu stabilného prenosu videa na veľkú vzdialenosť, môže do tela dronu zasunúť SIM kartu vďaka príslušenstvu Cellular Dongle 2. Letový systém DJI takto vie automaticky prepínať medzi rádiovým a 4G signálom, pričom používateľ sledujúci aktuálny videoprenos z kamier dronu nezaznamená žiadne technické výpadky. Kto vyložene a často nakrúca napríklad v meste, určite rád využije danú možnosť celistvého a stabilného pripojenia. A celé to má ešte jednu výhodu. V prípade prenosu cez 4G nemusíte k dronu pripájať priamo ovládač RC-2 a stačí vám verzia bez displeja, ku ktorej si len spárujete mobilný telefón, ktorý má automaticky zabezpečené prijímanie 4G signálu.
Prostredníctvom jeden palec veľkého CMOS snímača dokážete zachytiť videonahrávky v maximálnej kvalite 4K/60fps s HDR a 4K/120fps bez HDR (120 snímok na spomalené zábery). Pre filmárov, ktorí si v rámci postprodukcie chcú svoje zábery dodatočne farbiť a upravovať podľa vlastných preferencií, je k dispozícii 8/10-bitový farebný režim D-Log M a, pochopiteľne, nechýba ani plne automatické zbieranie momentiek, z ktorých vám vybuchne Instagram. Veľkou výhodou v rámci kompozície je onen teleobjektív a práve pomocou neho si viete priblížiť vzdialené objekty bez toho, aby sa dron pohol zo svojho miesta. Pilot síce má možnosť využiť digitálny zoom, avšak ako to býva pri mobilných telefónoch, digitálne priblíženie zásadne zhoršuje výslednú kvalitu zbieraného materiálu. Milovníkov sociálnych sietí určite poteší schopnosť gimbalu otočiť kameru na vertikálny záznam v rozlíšení 2,7K pri pomere strán 9:16, to všetko s tým, že počet snímok si viete regulovať od 24 až po 60fps. Čo sa týka cvakania fotografií, k dispozícii máte ukladanie v surovom RAW formáte alebo JPEG, pričom širokouhlý snímač si prepína medzi 12 a 50 mpx a stredný teleobjektív to dáva do 12 alebo 48 mpx. Písal som to vyššie už viackrát a zase to len zopakujem; finálna kvalita videa a spracovanie fotografií je v rámci dronov strednej triedy v podaní DJI Air 3S vyložene ohromujúca.
Suma sumárum, spoločnosť DJI dokáže rok čo rok posúvať kvalitu svojich dronov na novú úroveň a premieňať tak niekdajšie sci-fi výjavy z filmov a seriálov na skutočnú realitu. Každému, kto by chcel v súčasnosti svoju video tvorbu kvalitatívne vytlačiť do nebeských výšin a v rámci zákona vlastní, prípadne plánuje vlastniť pilotnú licenciu, by som s ohľadom na pomer cena-výkon nevedel odporúčať nič lepšie než vyššie opisovaný Air 3S od DJI.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti SmartWear