
Počas tohtoročného podujatia CES sa spoločnosť Lenovo, okrem iného, pochválila aktualizovanou modelovou radou svojich stále populárnych tabletov, a ako už býva zvykom, jednotlivými oznámeniami s prehľadom pokryla všetky cenové kategórie. Jednou z hardvérových noviniek, ktorá sa už krátko po oznámení dostala do predaja, bol tablet Idea Tab Pro. Ak by som predmetný produkt mal už takto v úvode charakterizovať jednou vetou, znela by nasledovne: ide o prémiovo pôsobiaci tablet za rozumnú cenu, ktorý je poháňaný nečakane výkonnými črevami.
Dizajnérov dnešných tabletov tak nejako celoplošne nemusí trápiť nutnosť nastoľovania nových trendov, keďže tomuto segmentu spotrebnej elektroniky primárne vládne minimalizmus, prekladaný čo najlepšou konštrukčnou kvalitou. Testovaný model na mňa v oboch prípadoch spravil už behom krátkej chvíľky obrovský dojem, keďže ho v čínskych manufaktúrach odliali z kvalitného hliníku a na plast sa úplne vykašľali. Rozprávame sa tu o tablete, ktorý podlieza sumu štyroch stoviek eur (350 eur), pričom disponuje plne kovovým šasi, a už na prvý dotyk máte pocit, že vám do rúk spadlo vyložene prémiové zariadenie. Telo s hrúbkou len 6,9 milimetra a váhou 624 gramov sa výborne drží aj v jednej ruke (či už máte dlane ako malé dieťa, alebo ste nasypaný trojbojár). Okrem obrazovky zvláda kovový povrch s prehľadom odolávať zbieraniu odtlačkov prstov a iných nečistôt, a ako bonus vám výrobca navyše pribalí nečakanú odolnosť voči prachu a vode – konkrétne na úrovni IP52. Tu treba určite oceniť fakt, že aj keď daný tablet nemôžete ponoriť pod hladinu, sám o sebe prežije obliatie tekutinou, a to v tejto cenovej relácii ani náhodou nebýva pravidlom.
Rozmiestnenie fyzických spínačov je orientované do pravého horného rohu, čo je za mňa úplne v poriadku. Už menej nadšený som však bol z umiestnenia USB-C vstupu určeného na nabíjanie. Lenovo ho umiestnilo na spodnú hranu medzi výstupy reproduktorov (tie sa, mimochodom, v duchu sterea nachádzajú aj na opačnej hrane). To je ideálne pri držaní tabletu na výšku, avšak v režime na šírku sa už musíte popasovať so zavadzajúcim káblom na pravej strane. Tu by som si vedel predstaviť dva USB-C vstupy, tak ako to mávajú napríklad herné telefóny, aj keď treba dodať, že na dlhšej hrane sa ešte nachádza klasický Pogo konektor s magnetmi, určený na pripnutie fyzickej klávesnice, čo moju predstavu trocha komplikuje. Tak či onak, do tlačila zapínania a vypínania bola nainštalovaná čítačka odtlačkov prsta, ktorá počas mesačného testu nevykazovala žiadne nechcené halucinovanie ani otravnú latenciu. V maximálne symetrickom ráme tabletu sa nachádza aj slot pre microSD kartu, ktorou si viete pôvodné úložisko s kapacitou 128 GB navýšiť až o 1 TB. Tak trocha tradičná prítomnosť audio konektoru sa však v prípade tohto tabletu nekoná.
Akokoľvek je v súčasnosti v rámci zobrazovacej techniky na výši OLED panel, nasledovaný húževnatou skratkou mini-LED, do zariadení v nižších cenových reláciách pochopiteľne nemôžete namontovať nateraz nič tak drahé. Aj preto Lenovo pre svoj Idea Tab Pro siahlo po IPS technológii a napriek všetkým teoretickým negatívam sa im podarilo v danom aspekte uspieť. Pri pohľade na 12,7-palcový 3K panel (2944 x 1840 pxl, jemnosť 273 PPI) s obnovovacou frekvenciou 144 Hz a svietivosťou 400 nitov som sa totižto musel vyložene usmievať. Lesklý povrch obrazovky, podporujúcej štandardy HDR10, HDR10+ a Dolby Vision, má jedinú vadu – vyložene chabé pozorovacie uhly. Keďže však tablet tejto veľkosti primárne využíva jeden človek, daný aspekt nemusíme automaticky vnímať ako problém. Oveľa dôležitejšie je, že predmetný LCD panel ponúka krásne živý farebný profil, na ktorý sa budete chcieť pozerať pri sledovaní športových prenosov, filmov, seriálov alebo hraní videohier. Navyše, v nastaveniach si môžete prepínať medzi dvojicou špecifických farebných režimov a jednotlivé profily ešte dodatočne ladiť cez manuálnu korekciu – za toto rozhodne dávam palec hore.
Uvedená svietivosť sa v interiéroch javí ako mierne predimenzovaná, avšak pod náporom ostrých slnečných lúčov, v kombinácii s už spomínaným lesklým povrchom, môže predstavovať menší problém – nebudete mať vždy úplný prehľad o dianí na obrazovke. Rovnako ako som ocenil možnosť ladenia kvality zobrazovacieho profilu, musím Lenovo pochváliť aj za ďalší nadštandard – vysokú obnovovaciu frekvenciu. Máte tu možnosť inteligentného prispôsobenia frekvencie na základe aktuálne zobrazeného obsahu alebo si viete napevno nastaviť maximum či prípadne polovičnú hodnotu Hz. Testovanie prebiehalo prevažne v réžii aplikácie Netflix, s ktorou mali Android tablety svojho času veľké problémy, a to špeciálne v súvislosti s absenciou plného rozlíšenia. Idea Tab Pro však našťastie v tomto konkrétnom prevedení nijako nestráda, aj keď treba dodať, že v prípade Netflixu absentuje HDR – obraz ako taký je však stále nadpriemerne kvalitný. Ruka v ruke s výborným zážitkom pri sledovaní filmov či seriálov ide dozaista aj kvalitné ozvučenie. O to sa stará štvorica reproduktorov značky JBL a certifikát Dolby Atmos. Pri maximálnej úrovni hlasitosti nedochádza k žiadnemu deformovaniu audia a zvuk ako taký patrí medzi jasné pozitíva testovanej novinky.
V balení tabletu som našiel jeden dôležitý bonus – pero Tab Pen Plus. Vďaka magnetu ho môžete jednoducho pripnúť na zadnú plochu kovového šasi, ale čo je dôležitejšie, pomocou pera a predinštalovanej (na iných zariadeniach platenej) aplikácie Nebo si viete dlhodobo organizovať poznámky – ideálna vec do zamestnania alebo školy. V ponuke predinštalovaného softvéru sa dokonca nachádza aj balíček WPS Office, vďaka ktorému zvládnete otvárať a vytvárať dokumenty vo formátoch Word a Excel. Hardvér beží na Android 14 s nadstavbou ZUI 6 – Lenovo potvrdilo podporu až po Android 16 a rovnako tak aj 4 roky bezpečnostných aktualizácií. Celkovo ide o čistý operačný systém s užitočnými doplnkami, ktorý vás po prvom spustení nebude nabádať k prehnanému odstraňovaniu nechcených aplikácií. V duchu multitaskingu má užívateľov možnosť nechať na jednej ploche zapnuté dve aplikácie súčasne. V menu samozrejme nechýba ani možnosť prepojenia s Windows PC a funkcia Smart Connect, určená na priame prepojenie s mobilmi značky Motorola. A ako je na tom integrácia umelej inteligencie? Najzásadnejším zapojením AI sú Google funkcie vyhľadávania pomocou nakreslenia kruhu (takzvaný Circle to Search režim, ktorý poznáme z mobilných telefónov) a komunikačný asistenta Gemini.
Už v úvode som výkon Lenovo Idea Tab Pro definoval ako nečakaný. Dôvodom je integrácia čipsetu MediaTek Dimensity 8300/ARM Mali-G615, ktorý za podpory 8 GB RAM dokáže bez problémov zvládnuť nielen bežné kombinované úkony bez pomalej odozvy, ale aj zabezpečiť obstojný herný výkon. Od tabletu v cenovej relácii okolo štyroch stoviek dnes sotva môžete vyžadovať niečo viac než len podporu nenáročných hier, no testovaný hardvér ma vo finále vlastne prekvapil. Ak dám teraz bokom indie scénu, s ktorou si tablet poradil bez problémov, nemal som žiadny problém spustiť aj modernejšie AAA projekty – a to všetko s minimom kompromisov a viac-menej obstojným FPS. Jediné negatívum spojené s vysokými otáčkami je citeľné zvýšenie teploty a, samozrejme, rapídny úbytok energie v batérii. V kovovom šasi je osadená batéria s kapacitou 10200 mAh. Počas bežných pracovných úkonov, mimo nejakej náročnejšej postprodukcie, je možné tablet udržať bez nabíjačky pokojne 24 hodín. Akonáhle sa však úroveň vyťaženia dostane na vyššiu úroveň, nečakajte od batérie viac než desať hodín. V balení sa nachádza adaptér s výkonom 45 W, ktorým je možné tablet nabiť z úplnej nuly na maximum za necelé dve hodiny.
Vo výbave mesačne testovanej novinky sa nachádza aj fotoaparát. Zadný, jemne vystúpený modul s rozlíšením 13 Mpx môžeme – ako už pri tabletoch tohto kalibru býva pravidlom – označiť za akési nutné zlo. Dokážete s ním naskenovať dokument, QR kód alebo spraviť momentku z domácnosti? Áno. Budete s ním chcieť realizovať niečo serióznejšie? Určite nie. O niečo lepšie na tom je selfie snímač s rozlíšením 8 Mpx, ktorého primárnym cieľom sú videohovory a online komunikácia. Modul podporuje Full HD/30 FPS rozlíšenie, dvojdimenzionálne rozpoznávanie tváre a vďaka softvérovej optimalizácie zvláda streamovanie aj v horších svetelných podmienkach. Kamera teda plní svoj účel plus mínus úspešne – a to je asi to najdôležitejšie.
Spoločnosť Lenovo sa podarilo vytvoriť cenovo dostupný tablet s presahom do prémiovej sféry, z ktorého som mal na konci dňa viac než len príjemný pocit. Výrobca dobre vie, pre koho tento kus hardvéru vytvoril, a je to jasne vidieť na jeho prednostiach. Preto ak momentálne uvažujete o kúpe tabletu a chcete za svoje peniaze dostať viac než len očakávané minimum, sotva vám viem podsunúť niečo lepšie než Lenovo Idea Tab Pro.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Datacomp