
Je to už pár rokov, čo si externé dobíjacie batérie v istom bode prešli akousi renesanciou, a to predovšetkým v zmysle komerčnej dostupnosti. Dnes už preto na trhu môžeme nájsť skutočne pestrú paletu kapacitne rozdielnych pomocníkov na cestách, ale rovnako tak aj extrémy, z ktorých hneď dva sme vám pred dvomi rokmi predstavili v obsiahlej textovej recenzii (určite si ešte spomeniete na kempingové batérie od EcoFlow, ktoré zvládnu súčasne napájať akúkoľvek bielu techniku vrátane chladničiek a mrazničiek). Dnes sa spoločne pozrieme na síce výrazne menej výkonnejšiu powerbanku, konkrétne od spoločnosti Xiaomi, avšak tú nebudete mať problém pohodlne strčiť do vrecka.
Reč bude konkrétne o novej Xiaomi Power Bank vo verzii s kapacitou 10 000 mAh, podporujúcu konkrétne kombinovanú 165 W rýchlosť dobíjania prostredníctvom dvoch slotov – 120 W a 45 W. Len pre lepšiu obrazotvornosť uvediem, že mobilný telefón má dnes kapacitu v priemere 4 000 mAh. V čase prípravy recenzie bolo možné predmetného pomocníka zakúpiť za sumu necelých šesťdesiat eur s tým, že v predaji by ste mohli nájsť aj výrazne lacnejší model s identickou kapacitou, ale s oveľa pomalšou rýchlosťou dobíjania – aj túto powerbanku budeme testovať, preto si o nej povieme viac nabudúce. V nasledujúcom texte sa chcem primárne venovať v úvodzovkách silnejšiemu bratovi, ktorého si u nás budete môcť už čoskoro zakúpiť prostredníctvom oficiálneho Mii Store. Už takto na úvod musím povedať, že vzhľadom na kvalitu produktu po všetkých stránkach je uvedená cena úplne v poriadku. Iste, mohli by sme teraz zájsť na známe zahraničné, predovšetkým ázijské internetové obchody, kde je dnes možné nájsť výkonnostne oveľa lepšie powerbanky, avšak s materiálovým vyhotovením a ich dlhodobou spoľahlivosťou by to už bolo zásadne horšie.
Batéria váži 318 gramov, čiže je možné ju bezproblémovo nosiť v bežnom vrecku oblečenia alebo len tak zavesenú na pútku ruksaku. Ide o vysoko prémiový produkt, ktorý je odolný voči vonkajšiemu poškodeniu a vyžadujemaximálne jednoduchú obsluhou. Z hľadiska dizajnu tu cítiť inšpiráciu konkurenciou (firmou Anker), avšak ja osobne to nevnímam ako problém. Na pravej dolnej hrane sa nachádza brázda pre integrovaný USB-C kábel, ktorý sa o telo jednoducho zavadí a vytvorí vám tak praktické pútko. Práve tento konkrétny prvok pomáha počas cestovania, keď si nemusíte robiť starosti s tým, či ste si do batohu zbalili schopnú kabeláž, keďže tá bude permanentne pripnutá priamo na powerbanke. Na vrchnej strane sa nachádza jediný fyzický spínač, určený na spustenie vizuálnej indikácie kapacitného stavu batérie a rýchlosti toku dát. Jednotlivé informácie sú zobrazované na malom LCD displeji s podsvietením, ktorý je prekrytý odolným kusom sklíčka. Na spodnej základni sa nachádza jeden USB-C vstup a už spomínaný výstup s kabelážou a USB-C koncovkou. Jemne oválny tvar tohto pomocníka s rozmermi 143 x 48 x 36 mm je potiahnutý odolným plastovým telom (ide o viditeľne recyklovateľné materiály, takže kúpou šetríte aj našu planétu), ktoré vám nevypadne ani z mokrých rúk a jeho čistenie je otázkou niekoľkých sekúnd.
Je, pochopiteľne, nesmierne náročné nejako relevantne otestovať správanie podobných produktov v praxi pri zapojení hardvéru s rôznorodou kapacitou batérií, každopádne, ja osobne som zvolil nasledujúcu metodiku. Powerbanku som zapriahol do procesu dobíjania mnou aktuálne testovaných a súčasne najčastejšie využívaných zariadení, a preto sa vystriedala nielen pri tankovaní pomocných svetiel, ale aj telefónov, bezdrôtových slúchadiel, tabletov a herných konzol. Čo sa týka výkonu pri mobiloch, produkt bolo možné využívať opakovane viac než dvakrát po sebe s možnosťou súčasného nabíjania dvoch zariadení. Pri zapojení powerbanky do úplne vybitého notebooku Zenbook Duo 2025 (75 Wh) som však nedokázal dostať jeho kapacitu nad päťdesiat percent. V tomto ohľade sa síce cení rýchlosť dávkovania energie, avšak o samotnej kapacite to až tak neplatí. Tak či onak, Xiaomi predmetnou powerbankou cieli výhradne na dobíjanie menej náročnej elektroniky na cestách, a predovšetkým mobilných telefónov schopných rýchleho dotankovania – samozrejme, nielen značiek Xiaomi. Kapacita a výkon testovanej vzorky stačili na viac než jedno plné dobitie Steam Decku a dve plné nabitia Nintenda Switch v OLED verzii. Pri zapojení do tabletu ReMarkable Paper Pro som získal takmer dve celé kapacity jeho obnovenej energie. V ideálnom prípade, keď som do zariadenia napichol mobilný telefón s podporovanou rýchlosťou 90 W, bolo možné nabiť ho z úplného dna na maximum už v priebehu 20 minút. Presne táto rýchlosť je hlavným oporným bodom odporúčaní ku kúpe Xiaomi Power Bank 10000.
S testovanou vzorkou som bol spokojný takmer po všetkých jej stránkach. Jediné, čo sa do budúcna môže ukázať ako problém, je napevno pripevnená kabeláž v rámci jedného z dvoch nabíjacích spôsobov, ktorý by sa po čase mohol, špeciálne pri drsnejšej manipulácii, poškodiť. Inak ide o kompaktnú, prémiovo spracovanú powerbanku, ktorá vás nebude stáť veľa peňazí a dokáže vám poslúžiť všade tam, kde nemajú elektrické zásuvky.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Xiaomi