hw
recenze
Alienware AW2725Q

Alienware AW2725Q - recenze
Alienware AW2725Q - recenze
09:39, 07.03.2025

Posledné roky vám aj ja osobne prostredníctvom recenzií dookola papagájujem skratku OLED. Verím, že ste si z jednotlivých textov dokázali vytiahnuť ako tak zmysluplne podané informácie a viete, aké benefity či naopak problémy sa spájajú s týmto formátom displejov. Doteraz som však ešte neurobil jednu dôležitú vec a tou je krátke ohliadnutie sa cez rameno. Skratka OLED znamená Organic Light-Emitting Diode, teda dióda vyžarujúca organické svetlo, a jej história sa začala písať v polovici minulého storočia. Kľúčový prelom celej technológie nastal ale až v osemdesiatych rokoch s vývojom prvého funkčného OLED panelu v laboratóriách spoločnosti Kodak. Následne o dekádu neskôr vďaka štúdii od mien Ching W. Tang a Stevena Van Slyke, ktorá výraznejšie poodhalila možnosti tejto zobrazovacej technológie budúcnosti. Po prelome tisícročia sa OLED zariadenia začali pozvoľna etablovať do komerčného využitia v rámci malých displejov (často to boli MP3 prehrávače) a v roku 2007 do toho naplno vkročil gigant SONY, ktorý na trh uviedol vôbec prvý televízor vybavený OLED obrazovkou. Model XEL-1 mal len 11 palcov a stál šialených 2 500 dolárov. Začiatky nádejných technológií sa vždy spájajú s obrovskou finančnou záťažou, pričom všetko záleží od následného vývoja a etablovania sa na trhu. Ak je jasne vidieť progres, čiže predmetná technológia sa zlepšuje, predlžuje sa jej životnosť, efektívnosť a v tomto prípade flexibilita displejov, náklady na výrobu ruka v ruke s čoraz väčším dopytom klesajú. Etablovanie OLED obrazoviek vo sfére herného náradia je voči tomu kancelárskemu/kreatívnemu stále skôr v plienkach. Každopádne to, čo sa ešte donedávna zdalo byť nemožné, ako napríklad vysoká obnovovacia frekvencia spojená s vysokým rozlíšením a dobrou výslednou cenovkou, je dnes realitou. Toho dôkazom je model Alienware AW2725Q, ktorý sa nám pred časom dostal na test.

Blíži sa veľká OLED vlna

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Nielen herná divízia spoločnosti DELL si pre potenciálnych záujemcov o investíciu do vyššie proklamovanej technológie nachystala svoje želiezko v ohni. Herné a špeciálne 27-palcové monitory s vysokým rozlíšením a obnovovacou frekvenciou, ktorých cenovka s úspechom podlieza hranicu tisíc eur, budú v aktuálnom roku veľkým trendom. Testovaný model AW2725Q sa mi dostal do rúk ako úplne nový kus, čo nebýva pri tomto špecifickom druhu hardvéru v rámci našich novinárskych kruhov zrovna bežným štandardom, ale súčasne som si tak sám mohol natiahnuť do nosa ničím nenarušený mimozemský p(r)ach. Áno, uvedomujem si, že značka Alienware historicky nepatrí medzi tie lacnejšie továrne na gamingové náradie. Čo sa jej však nedá uprieť, je absolútne svojský dizajnový jazyk a udržateľná vysoká kvalita aj po dlhom čase náročného spôsobu používania. Tento spoľahlivý hardvér opatrený svietiacou hlavou mimozemšťana môžete buď milovať, alebo nenávidieť. Čo si myslíte, že som cítil ja, keď som pomocou ostrého nožíka zbavil krabicu dvojice plomb a slávnostne zdvihol vrchné veko?

Prvé dojmy už po strhnutí plastových ochranných obalov boli vyložene pozitívne. Dizajnový akcent je v tomto monitore doslova na každom centimetri. Zadná časť plne plastového šasi nesúceho veľkú obrazovku s uhlopriečkou 26,7 palca a s pomerom strán 16:9 vyzerá ako vystrihnutá z interiérových kulís filmu Mars Attacks! Ide o špeciálny dizajn nazvaný AW30, ktorý bol vytvorený pri príležitosti osláv troch dekád existencie hernej divízie spoločnosti DELL. Miesto pre uchytenie dostatočne variabilného stojanu, ktorý sa do monitora zasúva klasicky pomocou spínačového mechanizmu s poistkou, je akýmsi ostrovčekom, z ktorého vykúka logo v podobe svietiacej hlavy nasledované spodnou lištou plnou dôležitých fyzických vstupov. Ak dám bokom trojicu USB-A a jeden USB-C konektor (môžete si cez neho nabíjať, napríklad, telefón, avšak maximálne pri výkone 15 W), z čoho sa časť nachádza priamo na spodnej hrane obrazovky, tak zvyšok zastupuje jeden DisplayPort (1.4), jeden HDMI (2.0) a rovnako osamotený HDMI (2.1). Tu by som sa rád zastavil, a to špeciálne pri rozhodnutí výrobcu integrovať DisplayPort (1.4). Prečo je v ponuke HDMI (2.1), je asi každému jasné, jednoducho ide primárne o vstup na prepojenie s hernou konzolou, ktorá v danom rozhraní nevytlačí zo seba nič viac než 4K a 120 Hz. Prečo však Alienware pri DP nešiel vyššie než za štandard z roku 2016 a neponúkol verziu 2.0, je mi tak trocha záhadou a to aj v súvislosti s tým, čo už oznámila konkurencia v avizovanej vlne nových OLED monitorov na rok 2025.

Mimozemšťan oslavuje

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Vyššie spomínaná variabilita nosného ramena vám umožňuje monitor otočiť dokonca aj na takzvaný „biznis štýl“ s tým, že vedenie kabeláže zjednodušuje tunel v spodnej časti ramena. Dostatočne pevný stojan nijako invazívne nezasahuje do priestoru pred monitorom, a tak aj v prípade, ak nemáte príliš veľký stôl, s týmto hardvérom dozaista nebudete bojovať o každý jeden centimeter voľného miesta. Výrobca tentokrát vynechal akékoľvek spodné krytie koncoviek káblov, čo je v rámci praktickosti určite pozitívom. Či sa vám bude vizuálne pozdávať jediný farebný odtieň monitora, akási námornícka modrá, to je už, samozrejme, vecou vášho vkusu, každopádne mne táto konkrétna farba prišla pomerne elegantná, a to hlavne voči zvyšku dnes už notoricky známej kombinácie bielej/čiernej, ktorú Alienware často používa v rámci svojho bohatého portfólia. Napájací adaptér je našťastie priamo súčasťou už uvedeného ostrovčeka na zadnej strane šasi, a tak vám stačí do spodnej hrany len zasunúť bežný elektrický kábel a pomocou osvetleného spínača na pravej dolnej strane uviesť zariadenie do chodu. Všetky procesy ovládania OSD sa zadávajú cez malý, ale dobre reagujúci joystick umiestnený presne v strede spodnej hrany alebo prostredníctvom Alienware aplikácie nainštalovanej vo vašom PC.

Monitor som počas mesačného skúšania spároval s niekoľkými hernými notebookmi a s troma konzolami – s Xbox Series X, PlayStation 5 a Nintendo Switch. Vo všetkých uvedených prípadoch sa jednalo o zapojenie cez DP, HDMI (2.1), respektíve v prípade Nintenda o HDMI (2.0). Na kvalite panelu ponúkajúceho 4K rozlíšenie pri maximálnej obnovovacej frekvencii 240 Hz/0,03 ms (neplatí pre konzoly, ale len pre počítače prepojené s monitorom cez DP) som aj v kancelárskom využití musel doceniť vyložene krásnu hustotu pixelov 166 PPI. Panel má však v zálohe všetky dôležité synchronizačné procesy ako VESA Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium Pro, Nvidia G-Sync Compatible a ALLM. Ďalej ponúka DCI-P3 pri 99 %, Dolby Vision HDR a VESA DisplayHDR True Black 400. Schopnosť reprodukcie obrazu môžem v prípade Alienware AW2725Q označiť za excelentnú – prednosti OLED obrazovky, ktorá dokáže ponúknuť čiernu ako z vesmíru, a teda nekonečný kontrast, sa v spojení s vysokým rozlíšením a rovnako tak vysokou obnovovacou frekvenciou ukázali byť vyložene nedoceniteľné. Realisticky presné a živé farby však v spojení s týmto panelom budete vedieť zúročiť aj v prípade náročnej vizuálnej postprodukcie, či už pri fotografiách, alebo videu a tým si pokojne pred sebou ospravedlniť kúpu ako takú.

Bez vstavaných reproduktorov

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)

Áno, v súčasnosti sa už v kvalite zobrazenia na OLED začína doťahovať konkurenčná technológia mini-LED, avšak to pri priamom porovnaní herných monitorov a špeciálne v tmavšej scenérii bude vyznievať vždy lepšie pre prvú menovanú formu displejov. Herný monitor Alienware AW2725Q aj preto dokáže dominovať vo všetkých dôležitých aspektoch, ktoré hráč alebo kreatívne zmýšľajúci jedinec dnes vyžaduje. Jeho jedinou slabinou, ktorá však ide ruka v ruke s technológiou OLEDov samotných, je nízky jas. Dolná hranica jasu v SDR sa pohybuje okolo 260 nitov a horný peak končí na maximálnej hodnote 1 000 nitov – vyššiu hranicu jasu zvláda displej dosiahnuť len za určitých podmienok, a to, napríklad, pri krátkodobom zobrazení objektu na menšej ploche. Predmetný monitor sa jednoducho nehodí do svetlom presýtených miestností, čo je jeho nevýhodou. Nepredpokladám však, že sa medzi vami nájde nejaký náruživý hráč, ktorý si svoju interaktívnu vášeň užíva v spoločnosti ostrých slnečných lúčov.

To najlepšie na koniec. Testovaná vzorka sa začína predávať za odporúčanú sumu cca 900 eur, čo je jasným dôkazom veľkého pokroku v rámci OLED panelov. Hranice sa nám posúvajú a Alienware je jednou z tých značiek, ktoré sú právom pri tom.



Za poskytnutie produktu na preview ďakujeme spoločnosti DELL

Klik pro zvětšení (Alienware AW2725Q - recenze)


CGwillWin