
Ako ďalší krok v snahe Carla Peia o predefinovanie technologického priemyslu prichádza na trh nový telefón Nothing. Pei, vizionár, ktorý už neraz dokázal rozvíriť stojaté vody trhu so smartfónmi, sa opäť púšťa do ďalšieho dobrodružstva s cieľom priniesť svieži vietor do dnes čoraz populárnejšieho segmentu strednej triedy. Jeho vízia zasa nestojí a nepadá na vytvorení ďalšieho bežného mobilu, na ktorý konzument v úvodzovkách zabudne už po pár dňoch používania, ale o vytvorení zážitku, ktorý zvláda výrazne presahovať hranice bežného používania. Prístup jedného zo zakladateľov značky OnePlus opakovane pripomína alchymistu snažiaceho sa premeniť obyčajné na výnimočné, alebo prípadne architekta stavajúceho mosty medzi technológiou a umením. Nothing Phone (3a) Pro som už od prvého zoznamovania vnímal ako plátno, na ktorom práve Pei maľuje vlastné videnie budúcnosti smartfónov, kde sa snúbia dizajn a funkčnosť v harmonickom celku. V tejto recenzii sa pozrieme na to, či sa mu podarilo preniesť samotnú víziu do reality a či sa práve tento mobil stane novým majákom v mori čoraz prehustenejšej strednej triedy.
Pri cenovo dostupnejších mobilných telefónoch je logické, že výrobcovia sa snažia ich v rámci ponuky funkcií cielene osekať. Aby ste si však v spojitosti s testovanou vzorkou a cenou nepredstavovali nejaký prímer k bežnému nákupu v supermarkete, model Nothing Phone (3a) Pro sa cenovo pohybuje tesne pod hranicou piatich stoviek – je to teda naozaj čistokrvná stredná trieda. Len pre kontext uvediem, že v predaji je aj o takmer dve stovky lacnejší model bez prívlastku „Pro“, ktorý však neobsahuje periskopický teleobjektív s trojnásobným optickým zoomom, čo automaticky mení dizajn fotomodulu a rovnako tak má výrazne slabšiu prednú selfie kameru. Než sa však vôbec prepracujem, dúfam, že stále aj po vašom boku, k hodnoteniu kvality fotenia a nakrúcania videí, poďme sa spoločne pozrieť na toľko proklamovaný výzor.
Nový Phone (3a) Pro jasne pokračuje v dizajnovom jazyku celého portfólia mobilov značky Nothing. Zadná strana je plne transparentná a odhaľuje nielen komunitou milované LED svetlá Glyph. Pod odolným skleneným chrbtom (ide o materiál s názvom Panda Glass, ktorý strieda voči minuloročnému modelu predsa len výrazne lacnejšie pôsobiaci plast) si môžete jasne všimnúť malé kovové skrutky, pliešky a vedenie kabeláže. Ako celok na mňa mobil zapôsobil vyložene ohromujúcim industriálnym dojmom. Dominantou zadnej strany je už spomenutý kruhový ostrov nesúci v sebe 3 kamery. Fotomodul lemuje kovový kruh a asymetrické usporiadanie samotných snímačov má navodzovať pocit, že sa pozeráte na hlavu inteligentného robota.
Ploché hrany plastového rámu s drsným povrchom a váha jemne presahujúca hranicu dvesto gramov, to všetko napomáha výbornému pocitu počas manipulácie so zariadením. Tých zásadnejších zmien voči minulej generácii je tu, samozrejme, viacej, no za zmienku rozhodne stojí nárast odolnosti z IP54 na IP64. To síce stále nie je dorovnanie cenovo zrovnateľnej konkurencie (napríklad Redmi Note 14 Pro+ má IP68), ale aj v tomto prípade platí, že je lepšie mať aspoň odolnosť voči postriekaniu vodou než takmer žiadnu – poznáte to o tom drôte v oku, však?
Čo sa týka konštrukčných noviniek, vôbec najvýznamnejšou je pridanie špeciálneho fyzického AI spínaču s názvom Essential Key. Ide o tlačidlo umiestnené v dolnej časti pravej hrany, ktoré je len kúsok pod klasickým gombíkom na zamknutie/odomknutie systému. Essential Key je tak síce stále na dosah palca, avšak ak tento prst nemáte vyložene krátky, bude sa vám s ním trocha náročnejšie interagovať.
A teraz k čomu vlastne slúži. Po jeho krátkom stlačení vás systém mobilu prepne do sekcie Essential Space, kde si viete jednoduchými skratkami hromadiť a organizovať rôzne typy obsahu, ako sú snímky obrazovky, fotografie, zoznamy úloh a ďalšie. Operačný systém využíva na kategorizáciu a usporiadanie tohto obsahu AI, čím uľahčuje používateľom nájsť to, čo potrebujú. Výrobca do budúcna garantuje rozširovanie možností umelej inteligencie v spojitosti s (3a) Pro, ale v čase testovania mobilu som mal priestor len na analyzovanie zachytených snímok a spomínaných hlasových poznámok s prepisom.
Čo sa týka vyhodnotenia obsahu fotografií, všetko prebiehalo plus-mínus v poriadku, no prepis hovoreného slova, i keď evidentne podporuje Slovenčinu, bol vyložene chabý a plný chýb. Uvidíme, ako to Nothing zvládne časom vyladiť. Kto pravidelne používa komunikačného AI asistenta, určite ocení prítomnosť ChatGPT.
Nový Nothing je osadený 6,77-palcovým AMOLED displejom (10-bit) s pomerom strán
20 : 9, s FHD+ rozlíšením (1080 x 2392 pxl) a variabilnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Pod ním sa nachádza spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov čoby záruka bezpečnosti v rámci ochrany vašich dát. Trocha zamrzí nie úplne dobre pokrytá podpora HDR obrazu a čo sa týka maximálneho peaku udávaného výrobcom (3 000 nitov), ten tu treba brať rovnako s istou rezervou. Reálne budete dostávať niečo málo cez 1 300 nitov, čo je však stále pochopiteľne viac ako dostatočná svetlosť na to, aby ste s mobilom mohli fungovať aj pod náporom ostrých slnečných lúčov. Len pre predstavu, minuloročný model nezvládal preklenúť ani hranicu 1000 nitov, takže to treba brať ako jasný progres.
Z obrazovky ako takej som mal celkovo dobrý pocit a aj keď v nej nevidím nejaký zásadný posun od minulej generácie, stále ide o konkurencieschopný panel, na ktorom budete s radosťou sledovať akýkoľvek multimediálny obsah. Keďže operačný systém NothingOS navyše využíva výhradne akúsi monochromatickú vizuálnu schému, kým priamo nespustíte videohru alebo streamovací obsah, všetky pre oči namáhavé farebné tóny vám ostanú cielene skryté. Aj tento účelový nepomer napomáha konzumovať obsah zaujímavou formou tak, ako to pri bežných mobiloch nie je pravidlom.
Keď už som nahryzol operačný systém, poďme sa teraz povenovať trocha nemu. NothingOS je nadstavbou Androidu 15 a ponúka vyložene tematickú schému rôznych balíčkov zasahujúcich nielen do vizuálu, ale rovnako tak aj komplexnosti aplikácií. Nie je možné, aby si v tom aj ten náročnejší z vás nenašiel niečo, čo ho nadchne.
Už spomínané monochromatické pojatie umocňuje celý ten vonkajší dizajn zariadenia a zámerne nízke rozlíšenie odkazujúce na éru pixelov to celé len potrháva. Samostatnou kategóriou OS je obrovská škála prispôsobení pre Glyph. Trojicu LED svetiel umiestnených pod skleneným chrbtom je, mimo audiovizuálnych oznámení, možné využívať na množstvo praktických vecí, avšak stále sa výraznejšie nenavýšila podpora aplikácií od tretích strán – máme tu predovšetkým spoluprácu s Google alebo Uberom. Vo vnútri telefónu sa nachádza batéria s kapacitou 5 000 mAh, ktorá vás dokáže s prehľadom podržať viac ako jeden deň (moje merania pri bežnom spôsobe používania ukázali takmer pätnásť hodín). V balení nabíjací adaptér nečakajte, je tam len kábel a opäť umelecky pojatá spinka na vyťahovanie slotu pre SIM kartu (apropo, systém umožňuje registráciu dvoch kariet). V prípade, ak máte doma adaptér s výkonom aspoň 50 W, môžete si nový Nothing dotankovať z úplného dna po maximum už behom trištvrte hodinky.
O výkon sa tentokrát stará Qualcomm Snapdragon 7s (Gen 3), ktorému asistuje 12 GB operačnej pamäte a úložisko s veľkosťou 256 GB. Vyššie už raz zaznel názov konkurenčného telefónu od Xiaomi, ktorý spadá práve do rovnakej triedy ako nový Nothing. Preto si Redmi Note 14 Pro+ rád vypožičiam aj v prípade hodnotenia výkonu, keďže tieto dva telefóny majú vyložene podobné výsledky v zmysle benchmarkov. Od mobilu v tejto cenovej kategórii je logické očakávať zvládanie náročnejšieho spôsobu používania, a preto som sa počas zbierania informácií o kvalite kontrolnej jednotky zameral nielen na bežnú každodennú prevádzku, ale rovnako tak som nevynechal ani multitasking, postprodukciu a hranie náročnejších hier. Vo všetkých troch bodoch dokázal Nothing podľa môjho názoru rozhodne naplniť očakávania a bol schopný mi zabezpečiť absolútne plynulý chod bez sekov a iných komplikácií. Dokonca aj pri vysokých otáčkach nedochádzalo k žiadnemu enormnému nárastu teplôt, a to po celej ploche hardvéru.
Na samotný záver som si nechal hodnotenie už v úvode spomínaných kvalít onoho ostrovu s trojicou foto snímačov. Základom je 50 Mpx (f/1,9) modul nasledovaný ultraširokouhlým 8 Mpx (f/2,2) snímačom so 120-stupňovým uhľom a celé nám to uzatvára 50 Mpx (f/2,6) periskop s trojnásobným optickým priblížením. Klasický priestrel v hornej hrane obrazovky ešte skrýva 50 Mpx (f/2.2) selfie kameru schopnú nahrávať v 4K/30 Fps a produkovať v rámci strednej triedy krásne a na detaily bohaté selfie fotky – zachytená tvár je plná aj vyložene voľným okom nepostrehnuteľných detailov. Nesmierne si cením, že Nothing sa v prípade fotomodulu vykašlal na absolútne zbytočné makro a získanie komplexnej štruktúry záberu postavil na teleobjektíve. Áno, z tohto mobilu nikdy nebude adept na foto-telefón roka, ale napriek tomu sa oň môžete oprieť aj pri horších svetelných podmienkach a vo finále dostať viac než len nejaký uspokojivý výsledok. Nabudúce by som však PR oddeleniu spoločnosti Nothing odporúčal nevyťahovať kartu istej konkurencie s ovocím v názve aj logu. Ich novinku v rámci strednej triedy hodnotím síce nadpriemerne, no čo sa týka kvality fotografií, ešte stále sa to nedá zrovnávať Nothing s Apple. Získavanie videí hlavným snímačom je ohraničené maximálnym rozlíšením 4K pri 30 Fps a ak je v niečom (3a) Pro v zmysle videí vyložene nečakane dobrým mobilom, tak je to v schopnosti potláčať akékoľvek zahltenie scény svetlom. Výsledné videá sú krásne vyvážené, živé a prirodzene farebné.
Carl Pei a jeho tím opäť dokázali, že vedia vytvoriť zariadenie, ktoré nie je len ďalším klonom v rade, ale má svoju vlastnú dušu. Nothing Phone (3a) Pro je za mňa skutočne ekvivalentom kompasu v mori smartfónov strednej triedy. Ukazuje smer k inovácii a dizajnu, ktorý sa nebojí odlíšiť. Hoci nie je dokonalý, práve tento mobil prináša svieži vietor do segmentu preplneného klonmi. Jeho Glyph Interface, výborný fotoaparát a čistý operačný systém sú jednoducho ako maják priťahujúci pozornosť.


Za poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti Nothing