
Jednoducho si to nemôžem odpustiť, ale musím v kontexte obsahu práve sa rozbiehajúcej recenzie začať ako kovaný geek. Predstavte si, že sedíte na mostíku Enterprise, rozprestiera sa pred vami nekonečný vesmír plný neprebádaných galaxií. Ste pohodlne usadení v kapitánskom kresle a vidíte pred sebou hŕstku oddaných zverencov všetkých možných aj nemožných národností, ktorá je priam dychtivá po vašich rozkazoch. Ich vyžehlené uniformy a naleštené hodnosti zachytávajú odlesky všadeprítomných monitorov. V rukách držíte ovládací panel od lode a viete, že všetku silu, tú neobmedzenú výpočtovú kapacitu, dokážete uviesť do chodu len jedným dotykom prsta. Presne taký pocit vo mne vzbudzovala už štvrtá generácia najvýkonnejšieho tabletu na svete, známa pod skratkou Flow Z13. Herná divízia spoločnosti ASUS nám týmto zariadením neponúka len špičkový herný tablet, aký nemá po stránke výkonnostného potenciálu absolútne žiadnu konkurenciu, ale skôr svoj vlastný pohľad do budúcnosti, kde sa stierajú hranice medzi realitou a digitálnym svetom. Vlastniť niečo takéto je ako vlastniť prenosný warp pohon, ktorý dokáže v správnych rukách katapultovať kreatívne vízie do nových dimenzií zábavy a produktivity. Preto každému, kto je už teraz v úvode recenzie čo i len trochu nalomený a uvažuje o kúpe, dobre radím – pripútajte sa, kapitán(ka), pretože toto bude divoká jazda naprieč galaxiou nečakaných možností!
ROG Flow Z13 2025 nie je len nejaký kus bežnej elektroniky, je to artefakt z budúcnosti, ktorý pristál priamo na našom stole... Dobre, dosť bolo kvetnatých metafor, nastal čas prihovárať sa k všetkým z vás, teda aj tým, ktorí vôbec nepoznajú pojmy ako warp, Enterprise či kapitánka. Štvrtá generácia akéhosi chýbajúceho hardvérového článku medzi výkonným herným notebookom a klasickým handheldom je realitou a ASUS aj pre rok 2025 neoficiálne preberá cenu za produkciu najvýkonnejšej dosky na krájanie cibule na tejto planéte. Oproti minulej generácii sa toho možno na prvý pohľad veľa nezmenilo, avšak veci, do ktorých inžinieri v bielych plášťoch s nášivkou ROG investovali čas, sú aj tentoraz podložené snahou o výrazne lepší užívateľský zážitok. Verím, že každý skeptik, ktorému sa pri nových technológiách rolujú ponožky, už ako-tak pochopil, že bez stratovej invencie v zmysle inovácií by sme teraz ešte mlátili dva kamene o seba v snahe si ohriať večeru, a preto vynechám obvyklé vysvetľovanie vysokých cien zariadení ako práve Flow Z13 a prejdem rovno k rýchlemu zoznamu spomínaných noviniek.
Prvou a s ohľadom na toľko proklamovaný vysoký výkon aj najzásadnejšou novinkou je kompletná obmena motora. V spolupráci s AMD nám ASUS servíruje CPU, hodné malého modulárneho reaktoru, nasledované rovnako výrazným zásahom do sekcie pamätí. Revitalizácii sa nevyhla ani grafická stránka. To, čo v predchádzajúcej verzii pálilo konzumentov asi najviac, bola výdrž batérie. Aj v tomto smere preto pochopiteľne prišlo k zásadným zmenám a tým sa nevyhla ani sekcia fyzických vstupov, respektíve odnímateľná klávesnica.
ROG Flow Z13 pre rok 2025 ostáva aj naďalej vyložene kompaktným herným zariadením, ktoré vďaka priloženému ochrannému puzdru môžete prenášať kade-tade po svete bez toho, aby ste sa báli o jeho poškodenie. Súčasťou balenia, mimo dotykového pera a spomínanej tašky, je aj adaptér s výkonom 200 W. Minuloročný adaptér mal výkon len 130 W, avšak rovnako tak bol o necelých 100 gramov ľahší a rozmerovo výrazne menší. Po stránke proporcií samotného tabletu ako aj jeho futuristického Star Trek dizajnu sa nič nezmenilo. Plne hliníkové CNC šasi s chirurgicky presnými a ostro rezanými líniami má rozmery 300 x 204 x 12.9 / 14.9 mm a váhu 1,20 kg (bez klávesnice), respektíve 1,59 kg (s klávesnicou). Tablet sa perfektne drží v rukách za akýchkoľvek okolností. Nech už k nemu máte pripnutú fyzickú klaviatúru pomocou magnetického systému, alebo idete striktne dotykovým režimom, konštrukcia na vás bude pôsobiť absolútne pevným a súčasne prémiovým dojmom. Jediný RGB prvok je opäť v réžii symetrického skleneného výrezu na zadnej strane (je umiestnený priečne v strede), cez ktorý máte možnosť sledovať pri práci niekoľko vybraných komponentov. Povrchová úprava je opäť zámerne drsná a vďaka tomu dokáže odolávať zbieraniu odtlačkov prstov ako aj iných foriem nečistôt – to minimum prachových čiastočiek, ktoré sa vám na tablet časom dostanú, môžete ležérne sfúknuť. Polovica spomínaného chrbtu je klasicky v réžii výklopného stojanu, ktorý je schopný dosiahnuť maximálny uhol 170 stupňov. Tak ako pri predchádzajúcej verzii Flow Z13, aj tentoraz je stojan uchytený k telu maximálne pevnými kovovými pántami, ktoré sa nekývu a umožňujú vám tablet polohovať podľa vašich pracovných alebo zábavných aktivít.
Obmena kvality a počtu fyzických vstupov v tomto prípade zahŕňa premiérovo aj plnohodnotný HDMI (2.1) nasledovaný dvojicou USB-C (4.0), čítačkou microSD kariet (UHS II), kombinovaným audio vstupom a osamoteným USB-A (3.2). Pozornému čitateľovi určite neunikla absencia konektoru pre externú grafickú kartu ROG XG Mobile. To však neznamená, že by ASUS nepredával jej rovnako aktualizovanú podobu pre tento rok a že by ste ju nemohli pripojiť k novému Flow Z13 – aspoň to som si najprv naivne myslel. Počas recenzovania som však zistil, že ani jeden z USB-C portov nie je v skutočnosti Thunderbolt 5, a preto novú externú grafiku od ROG k tejto verzii síce môžete pripojiť, ale nevyužijete jej plný potenciál, keďže tok dát cez TB5 sa pohybuje až po hranicu 120 Gb/s a už spomenuté USB-C (4.0) dosiahne maximálne 40 Gb/s. Ak sa preto rozhodnete dodatočne investovať do spomínanej externej GPU, aby ste si mohli kdekoľvek na cestách užívať výhody výkonu NVIDIA GeForce RTX 5090, treba si vyššie uvedené skutočnosti zahrnúť do procesu rozhodovania. Celý problém ohľadom absencie najvýkonnejšieho konektora stojí a padá na licenciách, keďže práve Thunderbolt je patentom spoločnosti Intel a keďže nový Flow Z13 je postavený na AMD... chápete. Tak či onak, celkovú ponuku I/O vstupov hodnotím kladne a za moju často milovanú zásuvku na pamäťové karty dávam suverénne palec hore. Súčasťou bočných hrán, okrem vymenovaných vstupov, je trojica pogumovaných spínačov, kde jeden zabezpečuje zapnutie systému, druhý je skratkou pre Command Center a tretí reguluje úroveň hlasitosti.
Vo výbave tabletu ostáva opäť dvojica kamier, kde predný snímač (5 Mpx) obstaráva v kombinácii s IR modulom dnes toľko potrebné zachovanie bezpečnosti počas odomykania systému a naopak zadný modul (13 Mpx) zvláda zachytávať pri dobrom svetle kvalitatívne dostatočné fotografie. Ak ste pri filozofii tabletov nikdy extra nechápali existenciu zadných foto/video snímačov, tak ani v tomto prípade nebudete skákať dva metre do vzduchu, každopádne vždy je lepšie mať aspoň nejakú zálohu v prípade, ak potrebujete spraviť rýchlo fotku či video, nehovoriac o dôležitosti spoľahlivej webovej kamery. Hlavnou hviezdou tohto futuristického a plne kompaktného hardvéru je popri výkone, samozrejme, plne dotykový displej s 2.5K rozlíšením. Jedinou zmenou voči minulej generácii je navýšenie obnovovacej frekvencie z 165 Hz na 180 Hz. Inak ostáva všetko pri starom a užívateľ má k dispozícii IPS panel veľký 13,4 palcov s pomerom strán 16 : 10, chránený odolným sklom Gorilla Glass DXC – panel nesie názov ROG Nebula Display. Dôvodom uprednostnenia IPS pred OLED obrazovkou je v tomto prevedení cielená snaha uprednostniť potreby videohernej komunity pred zvyškom. V rámci možností a s ohľadom na kompaktnosť ma panel samotný v ničom neurazil a aj keď by som mohol smútiť za nekonečným kontrastom OLED technológie, vo víre hernej vášne som na toto aj tak časom úplne zabudol. Výrobcom deklarovaná úroveň 500 nitov je čo do svietivosti dostačujúca a redakčná sonda dokonca ukázala o pár jednotiek svietivosti viac. Rozhodne nebudete mať problém pracovať s daným panelom aj pod náporom slnečných lúčov, akokoľvek je jeho povrch lesklý.
Poďme konečne na výkon. Kovové telo, tenké len 13 milimetrov (podotýkam, že bez odnímateľnej klávesnice) malo v rámci našej konfigurácie v sebe ukrytý procesor AMD Ryzen AI Max+ 395 (16 jadier) doplnený o 32 GB operačnej pamäte (LPDDR5x) a GPU Radeon 8060S. Čo sa týka rozširovania RAM, v rámci konfigurácie je možné pamäť natiahnuť až na hranicu šialených 128 GB a všetko sa pochopiteľne odvíja od vašej ochoty priplatiť si – mnou testovaná jednotka je u nás v predaji za sumu 2 509 eur. V súvislosti s výkonom, špeciálne počas hrania, nesmiem zabudnúť na VRAM, kde viete celkom slušne potlačiť výkon grafiky v závislosti od kapacity operačnej pamäte. Rozhranie samotného tabletu funguje ako klasický herný Windows laptop s tým rozdielom, že po rýchlom otočení zariadenia na výšku alebo na šírku sa systém postará o automatickú korekciu prezentovaného obsahu. V tomto smere funguje všetko bez akejkoľvek latencie a problémov. Musíme si uvedomiť, že Flow Z13 nie je v skutočnosti bežným herným notebookom, a preto vás počas nastavovania konkrétnej hry nebude nikto trápiť s prehnanými procesmi. Fakticky stačí všetko nechať na automatike, teda takmer všetko. Jediné, čo som musel v rámci nastavenia cez AMD softvér zmeniť, bolo vyhradenie pamäte pre grafickú kartu, ktoré som navýšil na polovicu dostupnej pamäte a pustil sa do hrania. Tablet je vďaka stojanu použiteľný takmer v akejkoľvek polohe s tým, že si k nemu viete pripojiť bezdrôtový gamepad. Hranie pomocou track-padu na odnímateľnej klávesnici môže byť pri ležaní a mimo pevného povrchu stola už oveľa horšie, ale aj v tomto smere je všetko individuálne.
Počas testovania som vyskúšal niekoľko technicky náročných AAA projektov, ako napríklad minuloročný hit Black Myth: Wukong či aktuálny Kingdom Come: Deliverance II. V oboch prípadoch som sa vedel dostať na hranicu päťdesiatich snímok za sekundu pri FHD+ rozlíšení, pochopiteľne s výrazne slabším nasvietením. To všetko bez prehrievania, sekania alebo akýchkoľvek nežiaducich sprievodných javov. O chladenie sa stará dvojica výkonných ventilátorov a parná komora, kde produkujú hluk pri vôbec maximálnom moduse Turbo mierne nad 40 dB. Takmer okamžite po náročnej skúške prostredníctvom uvedených hier som si neodpustil test kreatívneho aspektu, ostatne už v úvode spomínaná metafora so Star Trekom k tomu celému len smerovala. V rámci mojej práce je najfrekventovanejším programom DaVinci Resolve, a preto som si cvične skúsil postrihať video pomocou tohto softvéru a realizovať jeho postprodukciu. Akonáhle som zopakoval ten istý postup ako pri navýšení VRAM v rámci videohier, rýchlosť postprodukcie bola zrovnateľná s mojím výkonným a dva roky starým herným ROG notebookom, ktorý používam bežne. V texte vyššie to už síce zaznelo viackrát, ale takto, čoby symbolická bodka za celým nadšením z výkonu novej verzie ROG Flow Z13, to musím ešte zopakovať – toto je skutočne najvýkonnejší tablet na svete, ktorého potenciál nestojí a nepadá na indie hrách či webovom prehliadači. Nechám vás premýšľať a zvažovať, či pre vás nebude predsa len životne dôležité vlastniť práve tento unikátny kus prémiového hardvéru. Zatiaľ vám dlhujem ešte pár informácií o kvalite klávesnice a výdrži batérie.
Navýšená kapacita akumulátoru z 56 Whr na 70 Whr dokázala pri plnom výkone udržať systém v chode viac ako dve celé hodiny, čo je s ohľadom na koncept Flow Z13 úctyhodný výsledok. Pri bežnom spôsobe používania, či už v kancelárskom alebo multimediálnom režime, sa viete dostať pokojne aj na desať hodín (v závislosti od intenzity jasu). Nabíjanie, mimo originálneho adaptéra s výkonom 200 W, je možné aj priamo cez USB-C s maximálnym výkonom 100 W, pri ktorom sa vďaka rýchlemu dotankovaniu viete dostať na polovičnú kapacitu už v priebehu tridsiatich minút. Kvalita fyzickej a plne odnímateľnej klávesnice sa voči predchádzajúcej verzii rovnako ešte o kúsok zlepšila, keďže ASUS tu zapracoval na veľkosti a presnejšom chode klávesov. Pri interakcii som tak vnímal oveľa väčšiu stabilitu a rovnako tak aj istotu. Kto si však potrpí na vyvýšených spínačoch, odporúčam siahnuť po externej 60 % klávesnici. Zmenou prešiel aj track-pad, ktorý sa zväčšil na 12,8 x 7,2 cm. Pri kreatívnej práci som tak musel doceniť oveľa viac priestoru pre manévrovanie s prstami.


ROG Flow Z13 pre rok 2025 predstavuje razantný výkonnostný skok, za ktorý si však ASUS v duchu pokroku musí zákonite nechať patrične zaplatiť. Ide o tablet poháňaný súčasným stropom v rámci mobilných procesorov, ktorý dokáže ohúriť v pohodlí domova aj kdekoľvek mimo neho. Dávam palec hore za navýšenie kapacity batérie, zlepšenie pocitu počas písania na klávesnici a v neposlednom rade za konštrukčnú jedinečnosť a ohromujúci dizajn. Uvidíme, kam sa posunie táto čoraz jasnejšie definovaná vízia a či príde opäť s o niečo zaujímavejšou cenovkou.
Za poskytnutie produktu na recenziu ďakujeme spoločnosti Asus