hw
recenze
Xiaomi 15

Xiaomi 15 - recenze
Xiaomi 15 - recenze
11:22, 11.04.2025

História vlajkových lodí Xiaomi začala v roku 2011, a to s modelom Mi 1. Odvtedy smartfóny tejto značky prešli výrazným vývojom – z cenovo dostupných zariadení sa postupne stali prémiové modely plné inovácií, ktoré však v istom ohľade stále myslia aj na peňaženky spotrebiteľov. Jednotlivé generácie priniesli vylepšenia v dizajne, výkone aj fotoaparátoch. Medzi výrazné historické míľniky celej série (z môjho pohľadu) rozhodne patrí napríklad duálny fotoaparát v Mi 6, 108 MPx snímač v Mi 10 či zásadná spolupráca s legendárnou značkou Leica, ktorá prišla v už klasicky číslovaných sériách 13 a 14. Ako vidíte, Xiaomi sa svojimi strategickými rozhodnutiami snaží vždy aktívne konkurovať najväčším technologickým gigantom ako Samsung a Apple, a v duchu čoraz náročnejších potrieb spotrebiteľov súvisle stavia na zaujímavých vylepšeniach. Nech už je reč o fotoaparátoch, zavádzaní najnovších trendov (AI) alebo nedávnom prechode na vlastný operačný systém HyperOS. Pokiaľ ide o predajnosť, predmetný čínsky gigant si upevnil pozíciu jedného z najväčších výrobcov smartfónov na svete a v tomto tempe nehodlá poľaviť ani v aktuálnom kalendárnom roku. Akokoľvek má firma silné postavenie najmä na ázijských trhoch, jej vplyv v Európe a ďalších regiónoch neustále rastie. Konkrétne čísla predajov sa líšia na základe jednotlivých modelov/podznačiek a krajín, kde sa predávajú, no spoločnosť si opakovane zabezpečuje úspech najmä vďaka výhodnému a už veľakrát spomínanému pomeru medzi cenou a výkonom. Toto historické okienko som vytiahol zámerne v rámci úvodu do recenzie vôbec najnovšieho modelu Xiaomi 15, keďže je to práve tento číslovkou výročný mobil, ktorý podtrháva nezdolnú snahu výrobcu ostať aj naďalej na špičke.

Vizuálna repetícia

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Dizajn Xiaomi 15 hodnotím ako moderný a elegantný mobil s dôrazom na minimalizmus a prémiové materiály. Telefón disponuje tenkými rámikmi usadenými okolo 6,36 palcov veľkého displeja, čo počas interakcie s ním prispieva k navodeniu pohlcujúceho zážitku. Zadná strana je, ako v danej triede býva zvykom, vyrobená zo skla, čo dodáva hardvéru luxusný vzhľad, no zároveň zvyšuje náchylnosť na odtlačky prstov a poškriabanie. Modul fotoaparátu opäť výraznejšie vystupuje, čo môže byť pre niektorých z vás rušivé, špeciálne, ak ho položíte na rovný povrch. Keďže Xiaomi má jasne čitateľnú tendenciu zachovávať konzistentný dizajn medzi generáciami, veľa rozdielov medzi štrnástkou a pätnástkou rozhodne neočakávajte. Vizuálne zmeny sú minimálnej povahy a vôbec najzásadnejšou je práve zaoblenie hliníkového rámu, vďaka čomu sa telefón oveľa lepšie drží aj v malej dlani. S váhou podliezajúcou hranicu 200 g a s rozmermi 152,3 mm x 71,2 mm x 8,1 mm môžeme novú vlajkovú loď Xiaomi označiť za kompakt, ktorý vám nebude sťahovať nohavice. Mobil je v rámci obsahu balenia dodávaný aj so silikónovým puzdrom, avšak na rozdiel od minulej generácie si z aktuálneho balenia nevytiahnete žiadny adaptér. Stále úplne neviem, ako fungujú regulácie EU, keďže v čase, keď píšem tento text, súčasne testujem nové POCO F7 PRO, a to má v krabičke nielen obal či kabeláž, ale aj adaptér. Tak či onak, vizuálna podobnosť so štrnástkou pretrváva a nič na nej nemení ani klasické umiestnenie fyzických spínačov – na pravej hrane nájdete kolísku s ovládaním hlasitosti, ako aj tlačidlo na uzamykanie a odomykanie.

Prémiový pocit z konštrukcie Xiaomi 15 umocňuje aj ochrana voči vode a prachu na úrovni IP68 – telefón, pochopiteľne, nemôžete ponárať do slanej vody. Pod spodnou hranou displeja a v rozumnej výške voči palcu sa nachádza ultrazvukový snímač odtlačkov prsta, ktorý ma počas mesačného testovania ani raz nenechal v štichu či už som mal po cvičení prsty vlhké od potu, alebo suché ako slivky, ktoré na Vianoce hádžeme do kapustnice, snímač odviedol zakaždým svoju prácu. Presuňme sa teraz na zhodnotenie kvalít obrazovky. Už som vám zadefinoval veľkosť 6,36 palca, ktorá je identická s minulou generáciou. Panel ponúka rozlíšenie 2670 × 1200 px pri obnovovacej frekvencii 120 Hz, čo by samo o sebe dnes už nebolo ničím ohromujúcim, a to ani vo vyššej strednej triede. Mobil však k tomu opäť pridáva podporu 12-bit farebnej hĺbky a LTPO technológiu – LTPO má súvislosť s obnovovacou frekvenciou a zariadenie s ním môže prepínať frekvenciu od čísla jeden až po spomínaný strop. Medzi ďalšie prednosti panelu patrí HDR10+, Dolby Vision a špeciálne priam šialených 3 200 nitov v maximálnom peaku. Svietivosť je taká vysoká, že sa s mobilom môžete postaviť pod žiaru práve vybuchujúceho slnka a bez problémov napísať do práce, že už od zajtra s vami nemusia počítať. Apropo, v automatickom moduse systém uškrtí maximálny jas tesne pod hranicou 1 400 nitov. Asi nemusím extra zdôrazňovať, že na tento konkrétny panel je jednoducho radosť pozerať sa a rozhodne spadá medzi hlavné prednosti samotného telefónu.

Nadstavba sa zlepšuje?

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Pri recenzovaní mobilného telefónu málokedy nejako hlbšie riešim kvalitu zvuku, keďže dnes to už pre výrobcov nie je až taká veda. Každopádne, Xiaomi 15 v tomto smere stojí minimálne za zmienku, pretože je v ňom opäť použitý hybridný systém sterea, kde jeden reproduktor smeruje klasicky dole a druhý je priamo súčasťou slúchadla. Takýto spôsob môže neraz produkovať nevyváženú audio kulisu a utlmené alebo naopak predimenzované echo, čo však rozhodne nie je prípad tohto testovaného zariadenia. Zvuk je tak ďalšou z radu predností, ktorými sa predmetná vlajková loď môže pochváliť. Za rytmu vašej obľúbenej pesničky sme sa spoločne pretancovali do podpalubia novej lode čínskeho giganta a po novom už aj pomerne zavedeného výrobcu automobilov. Znamená to, že nastal čas hodiť očkom po softvérovej a hardvérovej výbave. Začnime operačným systémom Android 15, nad ktorým Xiaomi ušilo nadstavbu HyperOS, súčasne potvrdilo štyri roky hlavných update balíčkov a päť rokov bezpečnostných záplat. Ide o aktuálnu verziu 2. Užívateľ má dostatok slobody pre vizualizáciu zariadenia, môže sa tešiť z oveľa prirodzenejších animácií informačného charakteru a podobne. HyperOS však prináša oveľa zásadnejšie veci špeciálne v zmysle optimalizácie výkonu. Aby nedochádzalo k znižovaniu zážitku z plynulosti interakcie, nech už s mobilom robíte akékoľvek náročné úlohy, vrátane komunikácie s toľko proklamovaným AI (Google Gemini, preklad, sumarizácia textov, audiovizuálna postprodukcia atď.), nová nadstavba od Xiaomi cielene zasahuje do jednotlivých procesov a všetko koriguje. Koriguje sa tu primárne výkon od čipsetu Snapdragon 8 (Elite), ktorý sa vďaka svojej architektúre výrazne presadzuje logicky aj v iných vlajkových lodiach. Spomínaný procesor v kombinácii s grafikou Adreno 830 rozhodne uspokojí aj náročných hráčov či prípadne ľudí vyznávajúcich už spomínanú postprodukciu mimo pohodlia svojho notebooku.

V rámci kapacity batérie nastal generačný nárast, keďže dnes už rok stará štrnástka bola v tomto smere vybavená batériou s celkovou kapacitou 4 610 mAh, zatiaľ čo jej nasledovník disponuje 5 240 mAh akumulátorom. To z neho pri bežnom užívaní robí mobil schopný vydržať v chode takmer tri dni. Počas náročných operácií zvláda Xiaomi 15 viac než jeden celý deň s tým, že vďaka funkcii rýchleho nabíjania zvládnete telefón dobiť s originálnym príslušenstvom (90 W) z nuly na sto už behom trištvrte hodiny. Potešila aj podpora bezdrôtového nabíjania s rýchlosťou 50 W či spätného dobíjania iných zariadení pri výkone 10 W. Jedným z dôvodov, prečo sú prémiové telefóny značky Xiaomi dnes všeobecne rešpektované naprieč širokým spektrom užívateľov, sú ich fotografické prednosti. Uvedená značka sa ruka v ruke s nastavením Leica aj naďalej profiluje ako ideálna voľba pre každého, kto chce v rámci kompaktnosti hardvér schopný detailne a pôsobivo zachytiť ich každodenné radosti a starosti. Prím tu hrá hlavný snímač OmniVision OVX9000 s 50 Mpx (f/1,6) nasledovaný novým teleobjektívom (ISOCELL JN5) s 50 Mpx (f/2,0), 2,6x optickým zoomom, ultraširokouhlým snímačom s 50 Mpx (f/2,2) a selfie kamerou s 32 Mpx (f/2,0). Je to práve hlavný snímač, o ktorý výrobca opäť opiera jadro kvality výsledných fotiek a ja s ním v rámci svojho mesačného pozorovania musím absolútne súhlasiť. Fotografie majú v sebe dostatok detailov (či už za svetla, alebo v noci), korešpondujú s reálnymi farbami a sú dostatočne ostré. O chlp lepšie na tom však je ešte uvádzaný teleobjektív, ktorý vďaka svojej ohniskovej vzdialenosti nenúti užívateľa zbytočne manévrovať pred snímaným objektom a okrem toho všetkého z neho vo finále vypadávajú konzistentné obrázky bez šumu a s dostatočnou úrovňou detailnosti. Nad oboma snímačmi drží ochrannú ruku dnes toľko potrebná postprodukcia a, samozrejme, aj umelá inteligencia. AI výsledné obrázky rozhodne nekazí, ba naopak im ešte pridáva na kvalite. Čerešničkou na torte je schopnosť mobilu zaostriť už od vzdialenosti desiatich centimetrov, čím je možné zaznamenať krásne makro snímky, a to aj za zhoršených svetelných podmienok. V rámci režimu portrétov a nakrúcaní videí (4K/60FPS – 8K/30FPS) stojí určite za zmienku opakovane Leica licencia, ktorá aj z banálnych záberov dokáže vyčarovať intro vhodné do filmov od nedávno zosnulého režiséra Davida Lyncha.

Majitelia štrnástky môžu ostať v kľude

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)

Nebudem vám mazať med okolo úst a poviem to na rovinu – majiteľom predchádzajúcej generácie, ktorí by mohli podľahnúť dojmu, že Xiaomi 15 prináša niečo generačne prelomové, odporúčam hodiť si nohy na stôl a nechať peňaženku minimálne ešte rok odpočívať. V zásade tu totižto máme vizuálne takmer nulový a výkonnostne skôr zanedbateľný upgrade (ak nerátam nárast kapacity batérie), ktorý môže vyložene páliť vlastníkov trinástej a ešte staršej generácie, o ktorej som v rámci historického okienka písal už v úvode recenzie. To všetko však nič nemení na tom, že Xiaomi 15 je jedným z mála prémiových kompaktov, po ktorých veľká časť verejnosti opakovane volá a je dobré vedieť, že v rámci vlajkových lodí stále existujú možnosti pre tých, ktorí preferujú menšie, no stále výkonné zariadenia bez kompromisov v oblasti multitaskingu, fotoaparátov a celkovej kvality spracovania.



Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Xiaomi

Klik pro zvětšení (Xiaomi 15 - recenze)


CGwillWin