recenze
Kia EV6 - auto z roku 2049

Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze
Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze
08:06, 31.05.2025

Dážď neúnavne bičoval ulice Los Angeles, keď poručík Rick Deckard neochotne reagoval na hlásenie z vysielačky. Tentokrát žiadny replikant, ale vozidlo? Rýchle, tiché, neznámeho pôvodu. Prvotné správy hovorili o značke začínajúcej písmenom K. „Je elektrické,“ hlásil kapitán Bryant cez praskajúcu vysielačku. „Dokonca na kamerách vyzerá, že sa pohybuje ako prízrak. Stratilo sa niekde za čínskou štvrťou.“

Bolo len otázkou času, kedy ho vypátra skúsený detektív jeho ranku. Stačilo sa zastaviť na misku toho najchutnejšieho rámenu a zrazu bolo svedkov viac než rezancov. „Matne čierna silueta pohlcujúca neónové odlesky,“ povedala Lucy, zatiaľ čo si dvojitým priložením čipu k pokladni nenápadne prihodila prepitné.

O pár desiatok sŕknutí už stál pred ním v tmavej uličke a baterkou svietil na nápis: Kia EV6. Dizajn bol znepokojivo elegantný, futuristický, ďaleko od bežného výzoru áut poletujúcich toho času po LA. Na chvíľu zostal nehybne stáť a premýšľal, ako sa veci okolo neho rýchlo menia. Autá sa stávajú tichými prízrakmi, zatiaľ čo on zostáva rovnaký, s cigaretou a večne pochmúrnou náladou. V momente, keď si v závetrí svojho dlhého kabátu pripaľoval svoj na ten deň posledný klinec do rakvy, znenazdajky sa pred ním otvorili dvere. „Pán Deckard,“ ozval sa pokojný, syntetický hlas z reproduktorov. „Volám sa KirA, som palubná inteligencia tohto prototypu. Môj pridelený pasažier už nie je medzi nami.“

So záujmom vyfúkol dym priamo do interiéru. „Odkiaľ poznáš moje meno?“ povedal s jemným náznakom údivu. „Analýza verejne dostupných záznamov a rozpoznanie tváre,“ odpovedala bez váhania. „Ponúkam vám nový pohľad na toto mesto.“ Deckard sa drzo usmial a nacvičeným pohybom prsta poslal z polovice zhorenú cigaretu do neďalekej mastnej kaluže. „A kam pôjdeme?“ spýtal sa stroho. „Tam, kde sa staré stretáva s novým, pán Deckard. Ukážem vám mesto, ktoré ste ešte nemali šancu spoznať.“

Ticho preťalo sotva počuteľné bzučanie elektromotora. Záhadná EV6 sa bez námahy vnorila do prúdu svetiel a tieňov NEO Los Angeles. Napriek tomu, že absolútne nevedel, čo ho čaká, nechal sa pohltiť pohľadom na dovtedy nevidené. Prísľub niečoho nového ho jednoducho prikoval do toho prekliato pohodlného kresla. Možno v tomto elektrickom prízraku nájde viac než len ďalší nudný prípad.

Kia EV6 Earth RWD

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Poctiví čitatelia, ktorí poznajú moju rannú publicistiku, dobre vedia, že boli časy, keď som pre navodenie tej správnej atmosféry v súvislosti s recenziou bežne ukuchtil nejakú krátku poviedku. Je však rozdiel robiť to pri opise kvalít videohier, kde sa dá fantázia ohýbať o niečo slobodnejšie, a naopak písať recenziu auta, kde sa snažíte čitateľovi sprostredkovať reálne zážitky z testovania a nemôžete si dovoliť extrémne fabulovať. Dúfam preto, že som vás úvodným partom vyložene neodradil od tohto článku, keďže v súvislosti s mojím týždňovým jazdením v elektromobile Kia EV6 (konkrétne vo verzii Earth RWD) som pre vytvorenie metafory jednoducho musel okamžite siahnuť do budúcnosti. Znalci kultovej sci-fi kinematografie správne identifikovali parazitovanie na prvom filme Blade Runner od Ridleyho Scotta, ktoré som samotným nadpisom účelovo (a tak trocha na hulváta) spojil aj s pokračovaním odohrávajúcim sa v roku 2049. Urobil som to zámerne, pretože pod rukami sa mi po vizuálnej stránke ocitla nielen vlajková loď spoločnosti Kia v oblasti elektrifikácie, ale hlavne som dostal šancu presunúť sa do alternatívnej budúcnosti, kde autá vyzerajú ako záhadné stroje z dystopických snov a pritom si zachovávajú špecifickú eleganciu a dravosť.

Keď sa povie facelift, mnohým z nás, čo sme odchovaní na pixeloch a polygónoch, naskočí husia koža z predstavy takejto invazívnej kozmetickej chirurgie, ktorá sa vo finále, ako dobre vieme, nie vždy podarí. V hernom svete sú remaky a remaster verzie síce na dennom poriadku a niekedy skutočne prinesú vítané oživenie klasiky, avšak neraz ide len o dojenie citov z retro komunity. V automobilovom svete je to, samozrejme, úplne niečo iné. Často ide o nevyhnutný krok evolúcie, podobne ako keď vaša obľúbená herná séria dostane relevantné pokračovanie, vylepšené mechaniky a možno aj nejaké to DLC, aby udržala krok s dobou. Otázkou ostáva, či je to len efekt Potemkinovej dedinky, alebo skutočný upgrade, ktorý vdýchne nový život do už aj tak solídneho základu. Kia EV6 bola pri svojom debute presne takým titulom, ktorý dokázal na trhu spôsobiť poriadny rozruch. Ešte aj dnes, po štyroch rokoch od svojho uvedenia, patrí jednoznačne k najzaujímavejším elektromobilom, ktoré brázdia naše cesty a jej futuristický dizajn stále dokáže pohnúť nejedným krkom. Očakávania od nedávno vydaného faceliftu boli preto prirodzene vysoké a ja som nesmierne rád, že vám môžem opäť svojsky a dúfam aj zábavnou formou ponúknuť pohľad na omladenú Kia EV6. Budeme sa rozprávať konkrétne o verzii Earth s pohonom zadných kolies (RWD) a väčšou batériou (84 kWh). Keďže takto nastavené auto ponúka optimálny pomer dojazdu, bohatú výbavu a unikátnu možnosť stať sa Rickom Deckardom, je to kombinácia, ktorá by mohla predstavovať ten pomyselný „sweet spot“ pre mnohých nadšencov elektromobility.

Musím sa vám priznať, že pôvodný dizajn EV6 mi celkom sadol. Bol odvážny, samozrejme, v prvom rade sci-fi, a hlavne sa nesnažil podobať na nič iné od konkurencie. Dobrou správou je, že základný futuristický tvar a celková silueta zostali pri facelifte zachované. Vôbec sa tomu nečudujem, keďže táto „NEO L.A. silueta“ pôsobí aj po rokoch sviežo a neopozerane. Kia sa teda nepustila do žiadnych radikálnych experimentov, skôr sa zamerala na evolučné vylepšenia, ktoré majú auto vizuálne omladiť a zosúladiť s novším dizajnovým jazykom značky. Najvýraznejšou zmenou vizuálu je jednoznačne predná časť. Dominujú jej nové svetlomety s technológiou „Star Map Signature Lighting“, čo je v podstate úplne nové usporiadanie denných LED svetiel. Tie majú pripomínať súhvezdia na nočnej oblohe, avšak vo mne to skôr evokovalo zakrivené ulice Los Angeles, ktoré sa nástupom lietajúcich vozidiel zrazu nebezpečne vyprázdnili. Vyššie výbavy, ako napríklad GT-Line, majú tieto svetlá dokonca prepojené svietiacou LED lištou po celej šírke masky, čo ešte viac umocňuje celý high-tech dojem, avšak mnou testovaná verzia Earth sa bez tejto parádičky musela zaobísť. Nové sú aj predné a zadné nárazníky, ktoré pôsobia o niečo agresívnejšie a majú ostrejšie línie. Práve tieto úpravy cielene prispievajú k lepšej aerodynamike. Signifikantným znakom sú v tomto prípade aj napríklad priam komiksovo vyzerajúce hrany spätných zrkadiel – Na Na Na Na Batman! Facelift ako taký rovnako priniesol nové prevedenie zliatinových diskov, pričom verzia Earth RWD štandardne obúva 19-palcové disky, ktoré vizuálne splývajú s futuristickým štýlom bokov karosérie. Lepšie by to už bolo len v prípade, ak by sa kolesá dokázali prevrátiť do vodorovnej polohy a auto by so bzučaním vzlietlo. Zadné svetlá taktiež prešli modernizáciou a dostali novú grafiku. Sledovať ten jedinečný svetlený podpis v úplnej tme je zážitok sám o sebe, to mi verte. Grafika korešponduje s motívom už spomínanej hviezdnej mapy z prednej časti. Neskutočne sa mi páčilo umiestnenie vonkajšieho orientačného svetla pod obe hrany zadného spojleru. Čo sa týka praktických detailov, zachované zostali automaticky výsuvné kľučky dverí, ktoré mi na prvú dobrú vylovili spomienky na testovanie Cyberpunk vozu Hyundai Ioniq 6. Vyzerajú stále efektne a prispievajú k čistejším líniám karosérie, no treba si zvyknúť na ich uchopenie.

Cigaretový dym nám zahalil zopár zmien

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Ak som zmeny exteriéru EV6 označil skôr ako evolučné, interiér je v tomto úplne inde. Obmeny, ktoré v ňom nastali, majú jasne za cieľ zvýšiť nielen technologickú vyspelosť, ale aj celkový pocit kvality a komfortu. To sú presne tie atribúty, ktoré zákazníci v tejto cenovej kategórii asi očakávajú a ktoré pomáhajú EV6 konkurovať aj prémiovejším značkám – len pre upresnenie, mnou testovaná konfigurácia v bielom perleťovom háve má cenovku 62 620 eur. Dominantným prvkom palubnej dosky je logicky nový panoramatický zakrivený displej, ktorý pod jedným spoločným sklom elegantne spája dva 12,3-palcové panely. Ľavá časť, čiže tá, na ktorú sa primárne pozerá vodič, zastupuje úlohu prístrojového štítu a naopak pravá, dotyková, zastupuje infotainment systém. Ako celok to pôsobí moderne, čisto a musím povedať, že aj ergonomicky je to rozhodne krok vpred. Všetko je pekne na očiach vodiča, grafika je ostrá a vizuálne pripomína HUD štýl kultovej sci-fi RPG Deus Ex: Human Revolution (zvlášť kombinácia zlatej, striebornej a čiernej). Nový je aj dizajn volantu, ktorý sa vďaka vyrovnaným hranám výborne drží v rukách a aj cez uvedené cielenie na víziu budúcnosti si na tele zachováva hromadu fyzických spínačov. Krátko ešte k prehľadnosti menu a celého rozhrania. Všetky dôležité nastavenia, či už v zmysle autonómneho jazdenia (zmena pruhov vyhodením smerovky, adaptívny tempomat), alebo prípravy nabíjania s ohľadom obsadenosti konkrétnej nabíjacej stanice, si viete vyhľadať na pár klikov a bez otravnej latencie. Ostrosť prenášaného obrazu z príplatkového systému 360-stupňových kamier je tradične, ako som pri koncerne Hyundai zvyknutý, jednoducho fenomenálna.

Čo sa týka materiálov v tejto konkrétnej výbave Earth, je tu jasne badať snahu o udržateľnosť. Sedadlá sú čalúnené príjemnou vegánskou kožou, ktorá je tu navyše v prednom rade podporená aj trojstupňovou ventiláciou. Všade je badať prítomnosť recyklovaných a organických materiálov, čo však značne znižuje efekt prémiového pocitu. Mne osobne to neprekáža a aj keď si myslím, že sesterský a už spomínaný Ioniq 6 je v tomto ohľade oveľa lepšie spracovaný, ani EV6 vyložene neurazí – žiadne vŕzganie ani praskanie pri dotyku sa nekoná. Zo stredovej konzoly zmizli výrazne lesklé čierne plasty náchylné na prach a zbieranie odtlačkov prstov a nahradili ich matnejšie textúry. Vylepšená bola aj podložka pre bezdrôtové nabíjanie telefónu, ktorá dostala pogumovanie. Onen Blade Runner efekt tu krásne podtrháva RGB linka tiahnuca sa stredom plne digitálneho ovládacieho panelu a rovnako tak tlačidlo Start/Stop umiestnené priam umelecky do oválneho ornamentu po pravej ruke vodiča (apropo, hneď vedľa snímaču odtlačkov prsta). Práve toto miesto, kde má šofér často opretú pravú ruku, je dokonalým skĺbením originálneho futuristického dizajnu s praktickými prvkami. Okolo stredového tunelu sa nachádza aj dostatok odkladacích priehradiek s hlbokým dnom, do ktorých som bez problémov vtesnal niekoľko telefónov, bezzrkadlovku a puzdro na okuliare. Nechýba, samozrejme, ani dostatok USB-C vstupov.

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

EV6 je na tom priestorovo vďaka výraznému rázvoru 2 900 mm a dĺžke 4 695 mm stále viac ako výborne. Vpredu aj vzadu je miesta viac ako dosť, a to aj pre vyššie postavy s tým, že vzadu sa ani trojica dospelých vyložene netlačí. Tu naopak spomínaný Hyundai trocha zaostáva. Výbava Earth navyše rozmaznáva posádku prémiovými, elektricky nastaviteľnými prednými sedadlami a manuálne polohovateľnými zadnými. To vodičove má pamäťovú funkciu a obe predné sedadlá disponujú relaxačným režimom. Po jeho aktivácii sa sedadlo sklopí do pohodlnej ležiacej polohy, čo je ideálne napríklad počas nabíjania na dlhších cestách, keď si môžete zrelaxovať organizmus aj za sprievodu meditačných zvukov tiahnucich sa z reproduktorov (audio hodnotím maximálnou známkou). V zmysle výbavy musím dať palec hore za plnohodnotnú elektrickú zásuvku umiestnenú v strede zadných sedačiek, ktorú som pravidelne využíval na nabíjanie notebooku. Čo mi naopak vyložene vadilo, bolo klepotanie koncovky bezpečnostného pásu o plastový prechod medzi sedačkou a dvermi. Akonáhle si spolucestujúci pri vystupovaní nedali tú prácu a pás nezasunuli do svorky, ten následne počas jazdy neustále búchal a kazil mi predstavy o roku 2049. Samotný výhľad z vozidla hodnotím kladne aj keď na šikmé zadné okno a masívne C stĺpiky si budete počas prvých kilometrov určite zvykať. Ďalšou zaujímavou zmenou spojenou s faceliftom je odhlučnenie kabíny. Inžinieri zapracovali na lepšej izolácii pomocou implementácie zvukovo-absorpčných materiálov. Aerodynamický hluk je aj počas jazdy na diaľnici rozhodne v medziach, no napriek tomu si pri pomalej jazde budete môcť dostatočne užívať krásne, jemné bzučanie motorov.

Presuňte sa teraz po mojom boku do kufra. Batožinový priestor disponuje objemom 520 litrov a po sklopení zadných sedadiel (pomocou páčok) ho viete navýšiť až na úroveň 1 300 litrov. Takýto objem by mal s prehľadom postačovať aj na rodinnú dovolenku. Verzia s pohonom zadných kolies, čo bol prípad práve verzie Earth RWD, má navyše aj využiteľný predný kufor, takzvaný frunk, a to s objemom približne 52 litrov. Ten je ideálny na uloženie nabíjacích káblov, povinnej výbavy a špeciálnej BR kolekcie filmov Blade Runner.

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Poďme sa konečne pozrieť na to najdôležitejšie a tým sú jazdné vlastnosti. Pod kapotou, respektíve priamo nad zadnou nápravou, je nachystaný permanentný, magnetický synchrónny elektromotor s výkonom 168 kW (čo je v prepočte slušných 229 koní) a krútiacim momentom 350 Nm. To stačí na zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy a maximálnu rýchlosť 186 km/h. Papierovo to možno nevyzerá na trhanie asfaltu, ale vďaka okamžitému nástupu krútiaceho momentu, typickému práve pre moderné elektromobily, je pocit z akcelerácie veľmi príjemný a auto pôsobí vyložene svižne. Na bežné jazdenie, vrátane predbiehania či plynulého zaraďovania sa na diaľnici, je tento výkon viac než postačujúci. To rozprávam o normálnom režime, ostatne jednotlivé jazdné modusy si ešte rozoberieme nižšie.  

Základom je stále vynikajúca platforma E-GMP s batériou uloženou v podlahe, čo zabezpečuje nízke ťažisko, a kolesami umiestnenými takmer v rohoch karosérie. To sú ideálne predpoklady pre dobrú ovládateľnosť a stabilitu a práve to som na cestách opakovane zažíval. Pri takto nízkom voze (svetlá výška 160 mm) som absolútne nečakal takú príjemne komfortnú jazdu. Podvozok ruka v ruke s tlmičmi odvádzajú perfektnú prácu aj v momente, keď sa kolesá nevalia po novom asfalte. Síce nejde o adaptívne tlmiče, ktoré som už v minulosti velebil pri teste áut z Mladej Boleslavy, ale v tomto smere sa EV6 nemá začo hanbiť –podvozok je tuhší, ale rozhodne vás pri drsnejšej jazde nenaklepe ako rezne. Auto navyše ochotne zatáča a pevne drží stopu aj v prudkých zákrutách. Nie je to síce vyslovene športový zážitok (práve na to je tu ostatne verzia GT), ale dozaista si s ním užijete angažovanú a zábavnú jazdu. A teraz k tým režimom. Pomocou fyzického spínaču priamo na volante si prepínate medzi Eco, Normal, Sport a Snow, čiže modusmi, ktoré ovplyvňujú odozvu plynového pedála a ďalšie charakteristiky vozidla. Väčšinu času som strávil v režime Normal, ktorý ponúka optimálnu rovnováhu medzi dynamikou a efektivitou, avšak v momente, keď som chcel posádku auta prišpendliť do tých pohodlných kresiel, s radosťou som na odpich prepol do športového režimu. Samozrejmosťou je aj systém rekuperácie energie, ktorého intenzitu si viete voliť páčkami pod volantom, a to celkovo v štyroch stupňoch. Nechýba ani funkcia i-Pedal, ktorá umožňuje jazdu prakticky len s plynovým pedálom. Po jeho uvoľnení auto intenzívne rekuperuje až do úplného zastavenia. Je to návykové a veľmi efektívne najmä v mestskej premávke, aj keď si treba tento spôsob jazdy poriadne osvojiť. 

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)

Srdcom každého elektromobilu je, samozrejme, stále batéria a v prípade faceliftovanej Kia EV6 Earth RWD tu máme v tomto ohľade rozhodne o čom hovoriť. Kapacita batérie (NMC) narástla zo 77,4 kWh na rovných 84 kWh s tým, že použiteľná kapacita sa pohybuje okolo 80 kWh. Z dielne tejto automobilky ide o štvrtú generáciu batériových článkov, ktoré by mali ponúknuť vyššiu energetickú hustotu. WLTP pre verziu Earth RWD mi papierovo ukazovalo dojazd 582 km. Ako niekto, kto už štvrtý rok aktívne žije s vlastným elektromobilom francúzskej výroby (nom de Dieu!), dobre viem, že papierové hodnoty sú jedna vec a realita druhá. Skutočný dojazd vždy závisí od mnohých faktorov. Počas môjho týždňového testu sa spotreba v zmiešaných podmienkach pohybovala okolo 17 až 20 kWh na 100 km. Pri na rekuperáciu bohatej jazde v meste a na krátkych mimo mestských trasách nebol problém dosiahnuť cca 450 km. Naopak na diaľnici s maximálnou povolenou rýchlosťou 130 km/h som sa pri príjemnej jarnej teplote vedel dostať cez 360 km – s rodinou sme vyrazili na predĺžený víkend do Prahy a bez problémov sme sa tam z Malaciek dostali na jedno nabitie. V absolútne ideálnych letných podmienkach by však dojazd cez 400 km nemal byť problémom ani pri svižnejšej jazde.  

Silnou stránkou už pôvodnej EV6 bola vždy rýchlosť nabíjania, a to sa, našťastie, nezmenilo ani v jej aktuálnej verzii. Vďaka 800-voltovej architektúre platformy E-GMP patrí tento elektromobil stále na špičku. Z 10 % na 80 % kapacity batérie sa za ideálnych podmienok a s predohrevom viete dostať už za 18 minút. Maximálny nabíjací výkon, ktorý dokáže EV6 prijať, sa papierovo drží na 258 kW a samotná nabíjacia krivka je pritom veľmi solídna. Auto si drží vysoký výkon po značnú časť nabíjania, pričom vrchol dosahuje niekde okolo polovičného stavu nabitia. To znamená, že aj kratšia zastávka na nabíjačke dokáže pridať slušnú porciu kilometrov a vy si pri tom ani nestihnete zjesť udon. Pre domáce alebo pomalšie verejné nabíjanie je EV6 vybavená palubnou AC nabíjačkou s výkonom 11 kW. Plné nabitie z 10 % na 100 % tak trvá približne 7 hodín.

Čas je krátky, ale intenzívny výlet do roku 2049 ukončiť. Nech už to s naším Deckardom z úvodu recenzie nakoniec dopadlo akokoľvek zle (veta „Môj pridelený pasažier už nie je medzi nami“ ostatne asi neveštila nič dobré), tak u mňa rozhodne Kia EV6 po facelifte zabodovala na hviezdami lemovanej plnej čiare. A už teraz sa teším, aké zážitky mi prinesie blížiace sa testovanie ďalšieho unikátneho elektromobilu z dielne tejto juhokórejskej spoločnosti. Spojler: názov auta obsahuje číslovku tri.



Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti KIA

Klik pro zvětšení (Kia EV6 - auto z roku 2049 - recenze)


CGwillWin