
Trh s hernými monitormi prechádza posledné roky výraznou dynamickou transformáciou, kde známa technológia OLED definitívne opúšťa pozíciu predraženej kuriozity určenej pre pár vyvolených a stáva sa čoraz dostupnejším štandardom pre náročne zmýšľajúcich konzumentov. Philips, značka s bohatou históriou v oblasti elektroniky, ktorá siaha až do konca devätnásteho storočia, vstupuje do tohto vysokokonkurenčného segmentu s modelom Evnia 27M2N8500. Ide o monitor snažiaci sa na papieri skĺbiť špičkové parametre ako panel QD-OLED s rozlíšením QHD a extrémne vysokou obnovovacou frekvenciou 360Hz, to všetko s prísľubom neuveriteľnej rýchlosti a súčasne prémiovej kvality obrazu. Philips sa touto vlastnou premiérou usiluje osloviť hráčov, ktorí neakceptujú kompromisy v plynulosti a vizuálnom zážitku, čo podčiarkuje aj marketingové heslo o „Wow faktore, ktorý vás posadí na zadok“. Či som sa pred ním skutočne posadil a spustil sánku niekam do oblasti členkov, to sa dozviete v nasledujúcom texte.
Dizajn, s ktorým sa v tomto prípade Philips vytasil, je silne inšpirovaný jeho klasickou zobrazovacou technikou. Ide o kombináciu odolného bieleho plastu s tenkým kovovým rámom, ktorého povrch je opatrený drsnejšou textúrou. Na výrobu krytov šasi bolo použitých približne 35% recyklovaných plastov, čo je sympatické z pohľadu ekológie. Stojan monitora poskytuje solídne možnosti prispôsobenia vrátane výškového nastavenia po maximálnu hranicu 130 mm a náklonu od -5 do +20 stupňov. Náklon do strán je, pochopiteľne, tiež možný a to maximálne do 30-stupňového uhla. Významným nedostatkom pre niektorých môže byť absencia funkcie otočenia obrazovky na výšku. Dominantným dizajnovým prvkom rozhodne je technológia Ambiglow, ktorá dynamicky prispôsobuje farbu a jas svetla zo zadnej strany monitora obsahu na obrazovke, prehlbuje imerziu a za mňa je hlavnou pointou už spomínaného vizuálneho podpisu techniky s logom Philips – ostatne, pred pár rokmi som testoval klasický televízor tejto značky, ktorý bol tiež vybavený ambientným podsvietením, ktoré si dnes viete dodatočne domontovať vďaka firmám ako Govee. Práve kombinácia bieleho dizajnu a imerzívneho podsvietenia môže byť pre niektorých zákazníkov v istom smere rozhodujúca. Ak totiž máte monitor umiestnený blízko steny, viete získať oveľa pohlcujúcejší zážitok.
Ako som uviedol už na začiatku recenzie, Philips Evnia 27M2N8500 stavia na špičkovej obrazovej technológii QD-OLED, v tomto prípade s uhlopriečkou 26,5 palca, rozlíšením QHD a vysokou obnovovacou frekvenciou 360 Hz. Papierovo ju podporuje aj ultrarýchla odozva 0,03 ms (GTG), čím sa zariadenie radí medzi súčasnú špičku herných monitorov. Antireflexná úprava, RGB Q-Stripe subpixelová štruktúra a podpora štandardov FreeSync Premium Pro a G-SYNC zaručujú ostrý a plynulý obraz aj pri náročných herných scénach. Monitor v rámci konektivity ponúka duo HDMI 2.1 portov, jeden DisplayPort 1.4 a USB hub, no absentuje USB-C s podporou Power Delivery a KVM prepínač (klávesnica, video a myš), čo môže byť sklamaním pre používateľov hľadajúcich maximálnu univerzálnosť. Výbavu dopĺňajú stereo reproduktory s výkonom 2x 5 W, už spomínané ambientné podsvietenie a podpora HDR (DisplayHDR True Black 400). Toto všetko sú veci, o ktorých sa dočítate v PR letáku pri kúpe monitora samotného, avšak aké kvality som reálne vypozoroval počas mesačného testovania?
Vďaka rozsiahlemu pokrytiu farebných priestorov (98,5% DCI-P3, 147,5% sRGB, až 118% Adobe RGB) a schopnosti zobraziť 1,07 miliardy farieb s dokonalou čiernou, to všetko vďaka prakticky nekonečnému kontrastu, sa tu skutočne môžeme rozprávať o špičkovej kvalite. V SDR režime monitor dosahuje pomerne štandardný jas okolo 250 nitov, zatiaľ čo v HDR peaku to môže byť až 1 000 nitov, čo potvrdzuje aj certifikácia True Black 400. Problematickým aspektom je však presnosť farieb priamo z výroby, kde som mal z továrenskej kalibrácie trocha zmiešané pocity. Obraz vykazoval príliš teplú štruktúru farieb a nevyrovnanú gama krivku, čo viedlo k vyšším odchýlkam Delta E. Našťastie, panel ako taký má v zmysle špecifickej kalibrácie dostatok priestoru na úpravu, pričom manuálnym nastavením alebo plnou kalibráciou pomocou kolorimetra je možné dosiahnuť vynikajúce výsledky, ktoré sa približujú tým PR frázam uvedeným v minulom odseku. Špecifikom QD-OLED panelov je text fringing. Ide o vizuálny artefakt, pri ktorom sa okolo písmen na obrazovke objavujú nežiaduce farebné okraje alebo tiene, čo môže byť pre niektorých používateľov pri práci s textom rušivé, no pre videohry a videá ako také zvyčajne nepredstavuje zásadný problém. Celkovo testovaný monitor disponuje vynikajúcim panelom, ktorého plné využitie si však vyžaduje dodatočné úsilie v podobe kalibrácie. Práve po nej sa stane vhodný nielen pre hráčov, ale vďaka širokému Adobe RGB gamutu aj pre tvorcov obsahu.
Evnia 27M2N8500 je v prvom rade náradím určeným do rúk nadšencov do videohier, preto vás určite zaujíma, ako sa mu darí v tomto ohľade. Kľúčovým faktorom je, pochopiteľne, extrémne nízky input lag, ktorý v tomto prípade môžem označiť za bezkonkurenčný a vôbec najnižší z herných monitorov, ktoré som mal počas posledných mesiacov k dispozícii na test. S priemerným „on-display lagom“ len 1,75 ms, ktorý je doplnený takmer okamžitým časom odozvy panela 0,03 ms (GTG), to všetko pre minimálne rozmazanie pohybu. Plynulosť zobrazenia pri 360 Hz je subjektívne lepšia ako pri 240 Hz, ponúka krásnu pohybovú čistotu bez ghostingu a prekonáva dokonca 360 Hz IPS LCD panely. Pre elimináciu trhania a zasekávania obrazu monitor podporuje adaptívnu synchronizáciu AMD FreeSync Premium Pro a je, samozrejme, kompatibilný aj s G-SYNC. V OSD si viete aktivovať všetky praktické herné funkcie ako SmartImage game mode, Smart Crosshair, Shadow Boost a Smart Sniper. V tomto smere nemám prečo na testovanú vzorku nadávať, keďže absolútne splnila všetky moje očakávania.
Ovládanie sa primárne realizuje pomocou intuitívneho joysticku na spodnej hrane, pričom samotné OSD menu (dostupné aj v češtine) je dostatočne prehľadné. Pre ochranu OLED panela pred vypálením výrobca do softvéru implementoval niekoľko mechanizmov, ako sú Pixel Orbiting a Pixel Refresh, ktorý sa spúšťa automaticky približne každé 4 hodiny používania s patričnou notifikáciou (alebo povinne po 16 hodinách), pričom všetky tieto procesy dokážete spustiť aj manuálne. Kľúčovým benefitom sa môže stať aj trojročná záruka, explicitne pokrývajúca vypálenie panelu.
V segmente 27-palcových QHD OLED monitorov s frekvenciou 360 Hz čelí Philips Evnia 27M2N8500 silnej konkurencii modelov ako Alienware AW2725DF (testoval som ho pred pár mesiacmi), rôznych variantov od MSI (napríklad MPG 271QRX QD-OLED s KVM a 90W USB-C), ROG Strix XG27ACDNG a Gigabyte AORUS FO27Q3 s KVM, pričom pre kontext sú stále relevantné aj pomalšie 240 Hz OLED modely. Kľúčovou stratégiou Philips Evnia je však agresívna cenová politika – snaží sa ponúknuť jeden z najdostupnejších, ak nie najlacnejší 360 Hz OLED monitor súčasnosti. Tým by sa kompromisy v podobe absencie KVM, plnohodnotného USB-C portu pre video a napájanie, otočenia na biznis či potenciálne menej dokonalej továrenskej kalibrácie mohli stať prijateľnými. Síce som si na ten svoj zadok v tomto prípade vyložene nesadol, to ale neznamená, že by produkt ako taký bol v mojich očiach nejakým sklamaním. Práve naopak.


Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Philips