
Začnem trochu provokatívne, ostatne tak ako to mám vo zvyku. Trh s inteligentnými hodinkami je dnes preplnený ako ranná MHD po zrušení troch spojov. Všetci sa tam nejako natlačili, každý má svoj smer, no málokto vie, kam to celé vlastne ide. Výrobcovia sa predbiehajú v sľuboch a výrazoch ako „AI“, „záchrana zdravia“ či „prémiový zážitok“, ale koľkí z nich prinášajú skutočnú inováciu a koľkí len recyklujú staré nápady v novom, trochu drahšom kabáte? Huawei, značka, ktorá si prešla všeličím (a všetci vieme, o čom hovorím, všakže?) je z môjho pohľadu mimo tej metaforickej MHD a ide si svojou cestou podporenou reálnym výskumom a uchopiteľným prínosom. Aktuálne to potvrdzuje aj ich najnovšia vlajková loď Watch 5 (tentokrát nie je rozdelená do PRO a základnej verzie). Tá sľubuje prémiové materiály, revolučné zdravotné funkcie a, samozrejme, ten povestný Huawei šmrnc, ktorým sa snaží presadiť aj napriek pretrvávajúcim geopolitickým tlakom, ktoré výrazne ovplyvnili jeho pozíciu na trhu so smartfónmi. Práve tieto tlaky mohli a za mňa aj sú zdravou motiváciou zamerať sa ešte intenzívnejšie na segment nositeľnej elektroniky, oblasť, kde sa Huawei snaží upevniť si pozíciu lídra v kategórii osobných zdravotníckych zariadení, nie len bežných smart watch – čísla predajnosti hovoria jasne. Ja som mal možnosť viac než mesiac testovať uvedenú vlajkovú loď a teraz vám s radosťou o jej kvalitách poreferujem.
Hneď po vybalení je jasné, že Huawei Watch 5 nemieria do kategórie lacných plastových hračiek, ktorých je na trhu neúrekom. V ruke cítite solídnu váhu a chlad ušľachtilých materiálov, čo okamžite navodzuje pocit luxusu. Mnou primárne testovaná 46 mm verzia s puzdrom z leteckého titánu pôsobí maximálne prémiovo, takmer ako klasické luxusné hodinky od renomovaných švajčiarskych značiek - na test som mal k dispozícii aj menší, povedzme ženský, 42 mm variant, avšak okrem veľkosti ide o totožné zariadenia. Huawei udáva, že titánová verzia je o 45 % ľahšia ako variant z nerezovej ocele, čo môžem potvrdiť. Hodinky vážiace 56 gramov, sú aj napriek svojej veľkosti prekvapivo pohodlné a ani po celodennom nosení nepredstavujú záťaž. K dispozícii máte modely z nerezovej ocele (štandardná 316L a dokonca aj odolnejšia 904L pre niektoré 42mm varianty), takže výber je skutočne slušný a prispôsobený rôznym preferenciám a hlavne vašim peňaženkám. Zadná strana zostáva v rámci série opäť keramická, čo je nielen príjemné na dotyk, ale zároveň to prispieva aj k vyššej presnosti integrovaných senzorov. Naopak dominantou prednej strany je, samozrejme, displej. Pri 46 mm verzii ide o 1,5-palcový LTPO AMOLED panel, menšia 42 mm verzia disponuje 1,38-palcovou obrazovkou. Čo to znamená v praxi? Žiarivé farby, perfektná čierna, ktorá sa takmer zlieva s okolitým rámikom, a hlavne brutálny jas v maximálnom peaku až 3 000 nitov. Čitateľnosť na priamom ostrom slnku je absolútne bezproblémová a keďže je displej krytý zafírovým sklíčkom, ktoré je navyše sféricky zaoblené. tak z vrchu to celé vyzerá mimoriadne elegantne a dodáva hodinkám takmer analógový nádych.
Ergonómia a ovládanie predmetných hodiniek pôsobia ako už dobre známa skladba so starými, ale spoľahlivými tónmi. Na pravej strane nechýba otočná korunka určená na rýchlu a pohodlnú navigáciu v systéme a potvrdenie volieb, pod ňou zase nájdete klasické programovateľné tlačidlo. No medzi týmito dvoma prvkami sa objavuje niečo doteraz nevídané a z pohľadu stenčovania steny medzi inteligentnými hodinkami a reálnym medicínskym zariadením, nesmierne zásadné. Jedná sa o takzvaný X-tap senzor. Tento prvok má na papieri ambíciu stať sa symbolom novej éry, no nesie so sebou aj potencionálne riziko v tom, že ak nesplní očakávania, môže sa z dominantného dizajnového prvku stať tŕň v oku, ktorý pri ďalšej generácii vlajkovej lode Watch radu už neuvidíme. O čo vlastne ide? Po priložení vášho prsta na plochu senzoru sa spustí multimodálny systém združujúci dáta z troch konkrétnych zdrojov. Základom je EKG, čiže elektrokardiogram, nasleduje PPG a teda fotopletyzmografia a celé to uzatvára špecifický tlakový snímač. Výrobca sa týmto spôsobom dokáže oveľa rýchlejšie dopracovať jednak ku presnejším dátam, ale keďže ide o aktívne meranie prepojené na váš prst a nie ťahanie informácií z priestoru pod hodinkami, systém vie v rýchlosti uzavrieť elektrický obvod a zabrániť výrazným odchýlkam s akými sa bežné smart hodinky doteraz museli vyrovnávať pomocou algoritmov.
Samého mňa zaujímalo, čo všetko to vlastne s touto inováciou prináša pre mňa, ako človeka snažiaceho sa aktívne športovať a neustále zbierať dáta o vlastnom zdravý. V praxi to znamená, že jediné priloženie prsta dokáže do 10 sekúnd vyčarovať spoľahlivú hodnotu SpO2, a to v reálnom čase a kontinuálne. A ak si vyhradíte minútu zo svojho nabitého času, môžete spustiť režim Health Glance, čo je akýsi telesný scan, ktorý do 60 sekúnd vyhodnotí až 11 kľúčových parametrov (predchádzajúca verzia mala 7), od tepu, HRV (hurá, konečne!), saturácie a teploty pokožky, cez EKG, stres až po respiračný test, ktorý vás poprosí zakašľať. Neznie to niečo ako zo Star Treku? Damn Jim and now I'm out of a job! Samostatné EKG z prsta, pokročilé sledovanie variability srdcovej frekvencie a odhad regenerácie tela len podčiarkujú ambíciu, s akou Huawei túto funkciu prezentuje. A hoci z môjho v tomto smere vyložene laického pohľadu nie je jednoduché objektívne overiť sľubovanú presnosť, v porovnaní s minulou generáciou je to minimálne obrovský skok dopredu v oblasti rýchlosti poskytnutých dát a ich komplexnosti v zmysle výstupných odporúčaní. Ak sa Huawei podarí naplniť potenciál X-tap, ten môže byť jednou z najzásadnejších inovácií v oblasti nositeľnej elektroniky posledných rokov.
Našťastie, Huawei ani pri týchto hodinkách nevsádza všetko len na jednu kartu. Watch 5 sú plné zdravotných funkcií, ktoré už poznáme, ako kontinuálne meranie tepu, detailná analýza spánkových fáz, sledovanie stresu, teploty pokožky a po novom aj emocionálnej pohody, ktorú zabezpečuje vylepšený a dobre známy systém TruSense. Pre športovcov sú pripravené desiatky režimov vrátane potápania a golfu, a vylepšený dvojfrekvenčný GPS systém ktorý si dokáže s ešte väčšou presnosťou poradiť s betónovou džungľou alebo hlbokým lesom a vstavané offline mapy. Prehľadnosť operačného systému Harmony je už roky na vysokej úrovni a v zmysle plynulosti a dynamiky ide o špičku. Jediným negatívom tak ostáva ekosystém tretích strán, ktorý za konkurenciou stále pokrivkáva. Smart gestá a ovládanie pohybom prstov sú za mňa síce zaujímavým bonusom, no ich reálnu užitočnosť si musíte objaviť vi sami – odmietnutie alebo prijatie hovoru poklepaním dvoch prstov som za ten mesiac využil asi len raz. Podpora eSIM (pozor, jej aktiváciou sa vám výdrž batérie výrazne skráti), hudby, notifikácií, to všetko funguje, ako sa patrí, no absencia plnohodnotných platieb cez NFC mimo Číny je naďalej nepríjemnou škvrnou na inak sofistikovanom softvéry.
Po stránke výdrže ide zase raz o jeden z najsilnejších bodov vlajkovej lode Watch. Šetriaci režim s viac než týždňovou výdržou je skutočne pôsobivý, najmä ak stále umožňuje používať základné funkcie. Na druhej strane, ak plánujete nechať zapnuté všetko vrátane AOD, eSIM a X-tap merania, pripravte sa skôr na trojdňový cyklus nabíjania. V porovnaní s konkurenciou je to však stále veľmi dobré. Samotné nabíjanie je rýchle a pohodlné s tým, že väčšia verzia strávi na nabíjačke maximálne 90 minút. Chvályhodné je, že Huawei v tomto smere nešpekuluje s proprietárnymi nabíjačkami či špeciálnymi kolískami a ak máte kompatibilnú Qi podložku, ste za vodou.
Záverom už len moja čoraz viac obľúbená rubrika a teda porovnanie s konkurenciou. Je jasné, že Huawei Watch 5 vstupujú do ringu s tými najlepšími a najdrahšími kúskami na trhu. Ako si teda vedú v priamom porovnaní? Apple Watch Series 10 sú stále neohrozeným kráľom sveta smartwatchov, najmä pre používateľov iPhonov. Ponúkajú bezkonkurenčný ekosystém aplikácií, dokonale vyladený a plynulý watchOS, ako aj dostatočné merania ohľadom zdravotných funkcií. Slabinou však zostáva výdrž batérie, ktorá sa pohybuje medzi 18 až 36 hodinami, čo je pri dnešných možnostiach stále podpriemer. Cenovo sú Apple hodinky porovnateľné s Huawei, v niektorých konfiguráciách aj drahšie. Samsung Galaxy Watch 7 sú zasa najväčším konkurentom vo svete Androidu. Vďaka systému Wear OS majú prístup k celému balíku Google aplikácií aj širokej ponuke app tretích strán. Nechýbajú im zdravotné funkcie ako EKG, SpO2 či BIA senzor, no výdrž batérie je opäť oveľa slabšia ako u Huawei a pohybuje sa okolo 28 hodín. Google Pixel Watch 3 sú dizajnovo veľmi elegantné a ponúkajú čistý Wear OS zážitok s hlbokou integráciou Fitbit pre sledovanie zdravia. Aj tu však výdrž batérie nedosahuje na úroveň Huawei, štandardne 24 až 46 hodín a rovnako priemerná je presnosť zbieraných dát. Model OnePlus Watch 3 predstavuje zaujímavú alternatívu s duálnym systémom (Wear OS + RTOS), čo im umožňuje výdrž až 120 hodín v smart režime a to je údaj, ktorý im môže aj Huawei ostatní len závidieť. Hodinky využívajú prémiové materiály a v niektorých regiónoch ponúkajú veľmi konkurencieschopnú cenu. Ďalším pánom na holenie je Garmin Fenix 8 a Epix Gen 3. Toto duo však jasne spadá do špecifickej kategórie keďže ide o hodinky pre profesionálnych športovcov a outdoorových nadšencov. Ich výdrž batérie je extrémna, najmä pri solárnych verziách, a športové metriky patria k absolútnej špičke. Na druhej strane, smart funkcie sú skôr utilitárne a cenovo sú tieto modely výrazne vyššie ako Huawei Watch 5.
Kde teda mnou viac než mesiac testované Huawei Watch 5 bodujú? Jednoznačne v prémiovom dizajne a použitých materiáloch, predovšetkým pri titánových verziách. Inovatívny X-tap senzor, ktorý dokáže merať EKG a SpO2 priamo cez prst, a komplexný Health Glance patria medzi technické lahôdky dávajúce nám do budúcnosti nositeľnej elektroniky obrovské nádeje. Veľkým tromfom je už spomínaná výdrž batérie, LTPO AMOLED displej s extrémnym jasom 3 000 nitov a čistota operačného systému. A v čom naopak zaostávajú? Stále je to ten istý príbeh. Obmedzený ekosystém aplikácií tretích strán a na našom trhu stále nefunkčné NFC platby, to sú slabiny, ktoré Huawei nedokáže (zatiaľ) elegantne vyriešiť. Výsledkom je výborný hardvér v mierne uzavretom softvérovom svete – hodinky, ktoré majú potenciál, ale ešte potrebujú dozrieť v oblasti konektivity s globálnym digitálnym ekosystémom.


Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Huawei